Ile kosztuje 1 listopada? Co to są regały na znicze?

Image

Przed nami święto wszystkich świętych i dzień zadusznych. W zeszłym roku ani 1, ani 2 listopada nie można było wejść na teren cmentarzy. Tym razem minister zdrowia nie zamierza robić nam ograniczeń. Jakie ceny królują w 2021 roku?

Kwiatów jakby mniej…

1 listopada na polskie cmentarze przyjdzie wielu mieszkańców Polski. Nasze nekropolie zaleje fala świateł. Na pomnikach pojawią się różnobarwne chryzantemy, te żywe, i te sztuczne. W 2020 roku było skromniej niż zwykle, bo nie każdy zdążył wcześniej dojechać na miejsce, nie kupił więc też tyle kwiatów i zniczy co zawsze. W tym roku, mamy takie wrażenie, tych kwiatów jest mniej. I tak jak sztuczne wiązanki sprzedawane są na lokalnym targu już od co najmniej 2-3 tygodni, tak świeże chryzantemy w ilości hurtowej pojawiły się niedawno.

Zainteresowanie, póki co, słabe. Jak zauważyliśmy, tym razem stawiamy bardziej na kwiaty sztuczne. Nic dziwnego, noce nagle zrobiły się chłodne, a rano- kto kierowca ten wie- trzeba już skrobać szybki w aucie. Wprawdzie synoptycy na najbliższe dni zapowiadają nieznaczne ocieplenie, nad ranem kwiaty może ściąć mróz. I choć chryzantemy są wytrzymałe i w 0 stopni Celsjusza jeszcze sobie poradzą, to już nocne przymrozki mogą je po prostu zabić (jedna pani handlująca chryzantemami na stalowowolskim targu wpierała klientom, że jej kwiatki spokojnie radzą sobie przy minus 7. Jako, że się nie znamy, nie dyskutujemy, może Wy macie w tym temacie jakieś doświadczenie?).

Po ile więc w tym roku kwiatki?

Chryzantemy w doniczkach, drobnokwiatowe, w różnych barwach, zastaliśmy po 20 zł. Były też i po 30, 40, bardzo piękne, owszem, ale akurat ta odmiana (ogromne kwiaty), bardzo słabo znosi niskie temperatury, więc nie postoi długo. Chryzantemy oferują również markety. Małe doniczki sprzedawane są po 7,99 lub 8,99 zł w zależności od gatunku. Średnie doniczki zastaliśmy po 11-12 zł. Sztuczne wiązanki ostatnio są w cenie. Te kupimy od 15 zł do nawet 250 zł. Średnia cena wiązanki sztucznej to około 35 zł. Jeśli ktoś mieszka niedaleko cmentarza, powinien rozważyć dokonywanie zakupu kwiatów w ostatniej chwili. Wtedy ceny jak zwykle pójdą w dół o połowę.

Znicze droższe, ale może by wprowadzić regały na nie?

Podobnie rzecz się ma ze zniczami. Już teraz jest wiele promocji na wkłady i znicze, ale te ceny spadną jeszcze bardziej pod koniec tygodnia. Warto wybrać takie, które będą świecić przez kilka dni (może elektryczne?). Lepiej postawić 2 znicze niż 10 takich, które za kilka godzin zgasną. Ceny tegorocznych zniczy są nieco wyższe niż rok temu. Ale przecież wszystko obecnie jest droższe. Polujcie więc na promocje i przeceny.

Wiele miast w Polsce przystąpiło do ciekawej akcji. Na dużych cmentarzach pojawiły się regały, do których można wstawiać znicze wielokrotnego użytku (tzw. osłony na znicze), które już nam się nie przydadzą. Z witryny każdy może wziąć „pusty” znicz i dokupić do niego jedynie wkład. Jest to akcja promowana przez ekologów. Ma za zadanie zmniejszenie liczby śmieci i dbałość o planetę. Takie regały postawiła np. gmina Żarów. Cieszą się dużą popularnością. Wiele samorządów zachęca też mieszkańców do zredukowania stawianych zniczy na grobach. Przecież nie o wydawanie pieniędzy na hurtowe zakupy chodzi i zanieczyszczanie powietrza, a o pamięć, modlitwę i odwiedzenie swoich bliskich zmarłych. Nie musimy pokazywać swojej miłości przez zastawianie grobu kwiatami.

Materiał powstał wraz z: https://oddechcynamonu.pl/

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Tatsu

Uważajcie na złodzieji bardzo kradną CHRYZANTEMY wczoraj położyłem na grobie taty a dziś nie było
Oby ci hieno cmentarna duch codziennie przychodził w nocy z cmentarza nic się nie kradnie

~Mieszkaniec

Jak na nieznaczne ocieplenie według autora może być.

Dzisiaj pogodę można było nawet nazwać wiosenną gdyby nie widok opadających liści i samych drzew.

W najbliższych dniach pogoda jak na koniec Października zapowiada się Ekstra, prawie 20 stopni według prognoz ma być + ładna pogoda na długi weekend..

e2rds

~Vox rationis nie ma co z głąbem dyskutować, ty pracuj, a ja będę się śmiał i nic mnie to nie obchodzi co myślisz i jak, a denerwował to ty się będziesz. No i co i zostałeś głąbem do kwadratu. Nie przejmuj się, ty też jesteś BMW. Pozdrawiam.

~Vox rationis

e2rds Oczywiście, że każdy dzisiejszy emeryt pracował za komucha komuchu. Ale nie każdy ma wysoką emeryturę "za pierdzenie w stołek"tylko komuchy BMW (bierne, mierne ale wierne) a z twojej nerwowej reakcji wynika podłość "elyty tamtych czasów". A chamskie wyzwiska świadczą o braku merytorycznych argumentów szlak was trafia, że koryto coraz bardziej się oddala.

e2rds

~Vox rationis, głąbie jeszcze jedno, każdy dzisiejszy emeryt musiał pracować za komuch, bo musi mieć co najmniej 60 lat głąbie. Pokaz mi te błędy głąbie, bo inaczej nazwę cie głąbem do kwadratu, a może ty nie rozumiesz co czytasz. Pozdrawiam.

e2rds

~Vox rationis, głąb jesteś, ci co uczciwie, ciężko i długo pracowali w HSW to mają bardzo przyzwoite emerytury, ale głąb ~Vox rationis o tym nie ma pojęcia. A czy ty wierzysz, czy nie wierzysz to mi to koło du.y lata głąbie. Ja tylko wypoczywam głąbie, a ty pracuj i badź niepewny czy kiedyś będziesz miał emeryturę. Pozdrawiam, miłej pracy i długoletniej.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, znacznie i to znacznie więcej wiem o pracy niż ty siedzący na tym zap.erd.iałym stołku na urzędzie i piszący głupoty na forum, a kraj to dopiero teraz jest niszczony przez dojną zmianę, dojony ile się da, marnotrawione pieniądze na głupie inwestycje lub koperty wyborcze, obsadzanie wszelkich możliwych stanowisk pociotkami i znajomymi, ale jak rzekła broszka "wam się należy"to nic dziwnego.

~Vox rationis

O e2rds ujawnił, że pracował za komucha i ma dużą emeryturę. A z historii wiemy, że porządni pracownicy harowali całe lata na takich jak on a ich emerytury są niewielkie. Chociaż osobiście nie wieżę, że jest emerytem. Jest wrednym trollem i tyle w temacie. Takie zdanie cytat: "Ty musisz się wziąć się do pracy bym mógł ją otrzymywać i 13 też, 14 mi nie należy się, za wysoki próg dla niej." Zdanie na poziomie podstawówki i to z błędami.

~taka prawda

Do e2rds, więc się zastanów kto zrujnował POLSKĘ? jak wszystkich mądrych POLAKÓW powiadomiła PANI PREMIER BEATA SZYDŁO. Co ty dziadku wiesz o życiu i ciężkiej pracy.

e2rds

~Vox rationis, głąbie, ja jestem na emeryturze i to porządnej. Ty musisz się wziąć się do pracy bym mógł ją otrzymywać i 13 też, 14 mi nie należy się, za wysoki próg dla niej. Życzę miłej i długoletniej i owocnej pracy, zrujnowana ojczyzna potrzebuje.

~Vox rationis

e2rds Zacznij się ogarniać i weź się do uczciwej pracy. Taki jesteś aktywny pod każdym artykułem wylewasz te swoje frustracje. Jesteś nieszczęśliwy (diagnoza gratis) pewnie masz małego.....(ducha serca swego)

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, a to szkolenie to nazwałeś "misją", byłeś na misji by lepiej brzmiało.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, cyt: " Objechałem cały świat ", tak, tak, a w gruncie rzeczy to w d...ie byłeś i g..no widziałeś, nawet Duplowic Śląskich nie znalazłeś, a ten cały świat to na rowerze błonia i nową czteropasmówkę przed oddaniem, a prawda, jeszcze byłeś na szkoleniu jak pisać hejtu, dużo i głupio z wazeliną, koło tych Śląskich

~Ala

Gdzie za 35zl jest wiązanka .ceny są z kosmosu w tym roku .i to prawda że ludzie kupują niektórzy na 1listopada i cały rok ich nie ma .

~brak słów

Kiedy ten naród zmądrzeje i przestanie znosić na cmentarz chiński plastik zrobiony z całej tablicy Mendelejewa , te sztuczne wiązanki powinny kosztować po 500 zł to może by tradycja się zmieniła .Gdzie tu ekologia, koszty itd..

~Rynek

Gdzie Tys redaktorze widział wiązanki po 35zl?

zlopec

to jest smutne ze Polacy tylko świeca i zdobią groby na wszystkich świętych a tak na codzien nie ma kto modlitwy zmówić i świeczki zapalić na grobach ale przy święcie zastaw się a postaw sie ...

~taka prawda

A hejterzy gęgają , że w POLSCE bieda a tu taka rozrzutność i nie żebym był przeciwny zaświeceniu znicza dla zmarłej rodziny ale przeciętna rodzinna wyda ponad 500 złotych na te stroiki przy grobach swojej rodziny. Objechałem cały świat i nigdzie nie widziałem , żeby ktokolwiek świeczkę przy grobach gdziekolwiek zaświecił. Bo na świecie jak ktoś ma parę groszy to sobie chleb kupi aby nie być głodny. Owszem POLACY mieszkający po za POLSKĄ czasami palą znicze na grobach swojej rodziny. Tak dobrze jak się POLAKOM w ostatnich 6 latach powodzi tak nigdy nie było i jak zmieni się rząd to będziecie każdy grosz na chleb trzymać.

zlopec

drogo