Nearshoring - jakie są korzyści?

Materiał zewnętrzny Image

Nearshoring to rozwiązanie dla firm, które nie chcą tracić czasu na budowanie lub rozbudowę zespołów IT od podstaw. Przeniesienie procesów biznesowych do kraju bliskiego kulturowo i geograficznie daje szereg korzyści, w tym możliwość redukcji kosztów.

Czym jest nearshoring?

Outsourcing IT nie jest nowością na rynku, ale znanym i popularnym rozwiązaniem dla firm z różnych branż. Jeśli nie ma możliwości zatrudnienia specjalistów na rynku lokalnym, wystarczy poszukać ich na rynku zagranicznym. Nearshoring polega na outsourcingu procesów do krajów bliskich kulturowo i geograficznie. Jak zauważa ProData Consult, na polskim rynku nie brakuje specjalistów IT gotowych do pracy przy projektach dla firm brytyjskich, niemieckich czy francuskich.

Dzięki nearshoringowi firma może mieć dostęp do wysokiej klasy specjalistów bez konieczności ich zatrudniania. W zależności od warunków współpracy, programiści lub konsultanci IT mogą pracować bezpośrednio w siedzibie klienta lub, co częstsze, wykonywać pracę zdalnie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań jak bezpieczny VPN czy narzędzia umożliwiające pracę grupową online.

W ostatnich latach nearshoring został zastąpiony przez offshoring, który również polega na przenoszeniu procesów do innych krajów. W tym przypadku chodzi jednak o kraje bardzo odległe - np. Indie. Choć rozwiązanie to optymalizuje koszty, wiąże się z wieloma problemami - od różnic czasowych, przez różnice w przepisach, po różnice kulturowe. Trudności, z jakimi borykają się firmy korzystające z usług specjalistów z odległych zakątków świata, są jednym z głównych powodów, dla których nearshoring staje się coraz bardziej popularny.

Obrazek


Czy nearshoring jest usługą dla wszystkich firm?

Z usług nearshoringowych korzystają firmy z różnych branż, które potrzebują programistów i innych specjalistów IT. Chociaż każda firma może osiągnąć swoje cele dzięki nearshoringowi, to rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla firm, które:

• Chcą zminimalizować koszty. Nearshoring oznacza możliwość obniżenia kosztów realizacji projektu. W zależności od wielkości projektu, oszczędności mogą sięgać setek tysięcy złotych.

• Realizujesz projekt pod presją czasu i nie stać Cię na budowę lub rozwój zespołu IT. Dzięki usługom nearshoringowym zespół jest budowany szybciej, a dzięki temu, że jest złożony ze specjalistów, projekt może być zrealizowany w terminie.

• Posiadają zespół IT, ale jego możliwości nie są wystarczające do realizacji projektu. Nie ma potrzeby wzmacniania działu IT na kilka tygodni czy miesięcy - to finansowo nie do utrzymania.

Czy nearshoring jest rozwiązaniem dla wszystkich firm? Delegowanie części zadań do firm zewnętrznych wymaga wprowadzenia odpowiednich procedur. Jedną z nich jest konieczność stałego monitorowania jakości pracy wykonywanej przez zespół zewnętrzny. Jednak, jak pokazują światowe trendy, outsourcing bliski sprawdza się.

Obrazek


Nearshoring - korzyści dla firmy

Coraz więcej firm docenia możliwość korzystania z usług zewnętrznych specjalistów IT. Współpracę z zagranicznymi programistami czy konsultantami IT postrzegają jako szansę na optymalizację kosztów i zwiększenie konkurencyjności. To jednak nie wszystkie zalety, na które należy zwrócić uwagę. Nearshoring pozwala również na:

• Współpracę z różnymi specjalistami IT. Usługa nearshoringu pozwala na dostęp do ekspertów z różnych działów IT. Nie ma konieczności zatrudniania ich na stałe, aby korzystać z ich wiedzy. Przekłada się to na konkretne oszczędności finansowe.

• Oszczędność czasu. Wynika to zarówno z braku konieczności organizowania rekrutacji, jak i z odciążenia firmowego zespołu IT od niektórych zadań. Ma to duży wpływ na postrzeganie miejsca pracy przez pracowników oraz na poziom ich lojalności wobec pracodawcy.

• Szybka realizacja projektów. Dostęp do ekspertów decyduje o tym, jak przebiegają prace i czy są one realizowane zgodnie z harmonogramem. Jeśli tak się stanie, firma ma możliwość szybkiego wprowadzenia nowego produktu na rynek lub utrzymania zdobytej przewagi konkurencyjnej.

Kolejną zaletą jest to, że w przypadku nearshoringu, firmy nie muszą martwić się o odległość. W razie potrzeby, spotkanie z pozyskanymi specjalistami może być zorganizowane w krótkim czasie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =