Jak działają odżywki białkowe i kto może je stosować?

Materiał zewnętrzny Image

Białko jest jednym z głównych składników odżywczych. Jego najważniejszą rolą jest budowanie masy mięśniowej. Dostarcza aminokwasów ważnych dla prawidłowego metabolizmu oraz innych funkcji życiowych. Kto może stosować odżywki białkowe i jak działają one na organizm?

Regularne dostarczanie białka jest niezbędne dla zdrowia. Jednak nadmiar białka może mieć skutki negatywne. Zbilansowana dieta w zupełności wystarczy do zachowania jego prawidłowego poziomu. Jednak m.in. sportowcy potrzebują zwiększonej dawki białka, aby ich mięśnie mogły prawidłowo zregenerować się po wysiłku. Wynikiem odpowiedniego treningu połączonego z suplementacją wysokiej jakości preparatami proteinowymi, takimi jak odżywki Scitec Nutrition, jest wzrost siły i prawidłowy przyrost masy mięśniowej.

Podział białek wchodzących w skład odżywek

Białka dzielimy na roślinne, zwierzęce, oraz białka serwatki, które również są pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej w skład odżywek wchodzi białko serwatkowe, ponieważ szybko jest wchłaniane i trawione, dzięki czemu przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym. Dzieli się ono na trzy grupy:

● WPC (koncentrat)

● WPL (izolat)

● WPH (hydrolizat)

Najprostsze odżywki zawierają koncentraty białek. Odżywki z koncentratem są stosunkowo tanie i smaczne. Izolaty nie zawierają laktozy, charakteryzują się też większą niż koncentraty wchłanialnością. Najszybciej wchłaniają się hydrolizaty, które cechują się najwyższą procentową zawartością białka w produkcie.

Jak działają na organizm odżywki białkowe?

Z odżywek białkowych korzystają głównie sportowcy, lecz nie tylko. Po intensywnym wysiłku fizycznym mięśnie muszą się zregenerować. W tym celu właśnie potrzebują dodatkowej podaży protein, których dostarcza odżywka. Białko nie tylko daje siłę i przyrost mięśni (jeśli jego suplementacja połączona jest z odpowiednim treningiem), lecz także przyspiesza metabolizm i zapewnia regenerację.

Białko jest bardzo pomocne w trakcie pracy nad sylwetką. Pozwala na rozbudowę mięśni, które w wyniku tego procesu wykazują większe zapotrzebowanie na energię. Wówczas organizm spala więcej tkanki tłuszczowej, zachowując tzw. suchą tkankę mięśniową. Zaspokaja głód lepiej niż węglowodany, jest długo trawione, uruchamia złożone procesy biochemiczne zachodzące w organizmie. Warto więc stosować odżywki białkowe również przy odchudzaniu. Są sycące i niskokaloryczne.

Kto może stosować suplementację białkiem?

Odżywki białkowe przeznaczone są głównie dla sportowców, którzy mają wyższe zapotrzebowanie na ten składnik, niż osoby mniej aktywne fizycznie. Podaż białka w diecie może być dla nich niewystarczająca. Również osoby odchudzające się mogą korzystać z dobroczynnego działania białka, stosując suplementację.

Można też zastosować odżywkę białkową w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie mamy czasu lub możliwości na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków. Porcja białka z odżywki uzupełni niedobory np. gdy przez dłuższy czas intensywnie pracujemy lub wyjeżdżamy służbowo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~XXX

I po przebytym Covidzie też można się wzmocnić Protifar///