Weber: Rządowy Fundusz Polski Ład to ogromne środki dla samorządów

Image

Z rąk wiceministra infrastruktury Rafała Webera wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego otrzymali czeki na pokaźne sumy, które pozwolą na realizację wielu ważnych inwestycji. A wszystko to za sprawą Rządowego Funduszu Polski Ład.

24 miliardy dla samorządów

Rządowy Fundusz Polski Ład to program, który pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Do 2785 jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju popłynie blisko 24 mld zł. W przypadku Podkarpacia dofinansowanie wyniesie 1 mld 754 mln zł. Wiceminister infrastruktury podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu ostatnich 6 lat stworzył wiele programów i funduszy, które pozwoliły na realizację przeróżnych inwestycji, między innymi na budowę nowych dróg, sal gimnastycznych, boisk sportowych, budowę, modernizację obiektów muzealnych, obiektów kulturalnych czy też na inwestycje kanalizacyjne.

- Rządowy Fundusz Polski Ład to niespotykany jak dotąd mechanizm wsparcia samorządów. W pierwszym naborze decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego rozdysponowane zostało aż 23 mld. Taka skala przekazanych środków to wyraz troski i dbałości o polskie samorządy i dowód, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w realny sposób pomaga w realizacji najważniejszych, najpilniejszych inwestycji lokalnych. Warta podkreślenia jest sięgająca nawet 95% kosztów zadania wartość dofinansowania. Żaden inny program tak wysokiego wsparcia nie zakłada. Dlatego cieszę się, że nasze gminy i powiaty uzyskały dofinansowanie na inwestycje, które poprawią jakość życia w naszym regionie. Na tym najbardziej nam zależy - aby systematycznie podnosić standard życia w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Każdy mieszkaniec Polski zasługuje na godne życie w miejscu gdzie jest dostęp do kanalizacji, bezpiecznej drogi i usług publicznych na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że dzięki inwestycjom zrealizowanym przy wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład nasz region właśnie taki będzie, tym bardziej, że przed nami kolejne nabory i znów samorządy będą mogły uzyskać tak duże wsparcie - mówi wiceminister infrastruktury Rafa Weber.

Jak podkreślił wiceminister infrastruktury środki trafiły zarówno do niewielkich, kilkutysięcznych gmin, jak i do dużych aglomeracji w całej Polsce.

Senator Janina Sagatowska zaznaczyła, że do tej pory rząd jeszcze nigdy na taką skalę nie przyznał środków dla samorządów na inwestycje, które są dla nich najistotniejsze, tak aby przez rozwój małych ojczyzn, następował rozwój całej Polski.

- To gminy wiedziały na co złożyć wniosek by móc się rozwijać, żeby móc iść dalej krok za krokiem. Nic tak gospodarki nie podnosi jak właśnie inwestycje. A inwestycje to wiadomo, miejsca pracy. Na nasz okręg tarnobrzesko- rzeszowski z dzisiejszym dniem popłynie 865 mln zł, na całe Podkarpacie- 1,5 mld. To są naprawdę wielkie pieniądze, które mogą pobudzić gospodarkę, zachęcić inwestorów do przyjścia do nas, bo będzie droga, bo będzie woda, bo będzie gaz, będzie łatwa dostępność do takich instrumentów, które także służą inwestorom, inwestycjom - mówi senator Janina Sagatowska.

155 mln zł dla powiatu stalowowolskiego i powiatu niżańskiego

Czeki z rąk wiceministra infrastruktury Rafała Webera trafiły do 14 samorządów z 2 powiatów.

- W ramach tego pierwszego naboru, jak podsumowałem, ponad 155 mln zł trafi na teren powiatu niżańskiego i stalowowolskiego, ale też dobra informacja dla samorządowców jest taka, że jeszcze w pierwszej połowie listopada zostanie ogłoszony drugi nabór. Również będzie możliwość sięgnięcia po środki finansowe. Chcemy, aby Polska rzeczywistość zmieniała się bardzo szybko- mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Ze stron burmistrzów, wójtów, starostów popłynęło wiele słów wdzięczności pod adresem zarówno wiceministra Rafała Webera, senator Janiny Sagatowskiej, jak i samego rządu.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny nie krył radości z pozyskania środków z Rządowego Funduszu Polski Ład.

- Z wielką przyjemnością trzyma się taki bon na 31,5 mln zł, więc to dla polskiego samorządu, nie tylko dla Stalowej Woli na pewno jest historyczny i niesamowity dzień. (…) Jeszcze nigdy w historii polskiego samorządu nie było tak dobrego rządowego programu inwestycyjnego dla samorządów, pozwalającego zrealizować najważniejsze zadania dla danej miejscowości. Cały program oparty jest na wielkim zaufaniu rządu do samorządu w określeniu priorytetów do wykonania. Bardzo dziękuję panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za udzielenie tak wielkiej dotacji dla Stalowej Woli, która pozwoli zrealizować długo oczekiwane zadania, tworzące zieloną, piękną, przyjazną i nowoczesną Stalową Wolę- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Starosta powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny podziękował w imieniu wszystkich samorządowców za otrzymane środki.

- Jesteśmy niesamowicie wdzięczni, że możemy się zwrócić o pomoc, a ona jest nam udzielana, a wszystko to dla ludzi, dla naszej społeczności. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni, za to, że możemy się zwrócić o pomoc. Jesteśmy z rządem w partnerskich stosunkach, nie ma tu barier. Rząd nam pomaga, widzi potrzebę działania i to jest piękne. Na tym właśnie powinien polegać rozwój naszego regionu i całej Polski- mówi Janusz Zarzeczny.

Powiat Stalowowolski

Bojanów z Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymał 5,8 mln zł. Środki te pójdą na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w gminie dla miejscowości Przyszów i Ruda.

Pysznica pozyskała 9 mln zł, które zostaną przeznaczone na budowę żłobko-przedszkola.

Do Radomyśla nad Sanem trafiło 8 mln zł, które pójdą na poprawę dostępności komunikacyjnej na terenie gminy.

Stalowa Wola otrzymała największe wsparcie finansowe w wysokości 31,5 mln zł. Środki te pozwolą na wykonanie rewitalizacji przestrzeni publicznej Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli, rewitalizację Ogródka Jordanowskiego i ogrodu na osiedlu Poręby.

Zaklików pozyskał 8,9 mln zł, które zostaną przeznaczone na przebudowę i modernizację dróg gminnych i wewnętrznych w gminie oraz rozbudowę i przebudowę obiektu oczyszczalni ścieków w Zaklikowie.

Do Zaleszan trafiło 9,5 mln zł, dzięki którym możliwa będzie budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy.

Powiat Stalowowolski otrzymał 14,1 mln zł, które zostaną przeznaczone na 2 zadania: I etap modernizacji energetycznej i dostosowanie do obowiązujących wymagań obiektu Domu Pomocy Społecznej im. J. Gawła w Stalowej Woli oraz rozbudowę drogi powiatowej nr 1025R - ul. Mickiewicza i ul. Żwirki i Wigury w Stalowej Woli.


Powiat Niżański

Harasiuki otrzymały 9,2 mln zł, które pozwolą na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Gózd, Huta Krzeszowska, Huta Nowa - Gmina Harasiuki.

Nisko otrzymało 4,6 mln zł, które zostaną przeznaczone na zagospodarowanie terenu po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym Sopot i nadanie mu nowych funkcji mieszkaniowych.

Do Ulanowa trafi 1,8 mln zł, które zostaną wydane na modernizację dróg na terenie gminy.

Jarocin otrzymał 9,4 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę i przebudowę budynku byłej szkoły wraz ze zmianą sposobu użytkowania na DPS.

Jeżowe pozyskało 9,4 mln zł, dzięki którym możliwa będzie modernizacja i doposażenie istniejącej infrastruktury wodno- kanalizacyjnej.

Do Krzeszowa trafi 8,5 mln zł, które pójdą na budowę ciągu pieszo- rowerowego w pasie drogi powiatowej Nr 1074R na odcinku Krzeszów- Łazów.

Powiat Niżański pozyskał zastrzyk finansowy w wysokości 14,4 mln zł. Pozwoli to na przebudowę drogi powiatowej Nr 1069R od drogi 858- Krzeszów oraz zagospodarowanie budynku po byłym LO na potrzeby oddz. przedszkolnych, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz oddz. rewalidacyjno– wychow. w SOSW w Rudniku nad Sanem.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Pacjent

Panie Ministrze kiedy Pan był zobaczyć jak funkcjonuje szpital w Stalowej Wstyd żeby nie sprawdzić co robią z darowana kasą Proszę się przejść na chirurgię np Chciałem iść na skargę do Dyrektorki bo ponoć przyjmuje idę pytam że do Dyrektorki mówią że do której to pytam ile ich jest Ponoć kilka więc pogubiłem się do której moja sprawa Zrezygnowałem Już tam nie wrócę wolę do Niska

~Kazek

A ja uważam że darczyńcy jeśli przekazują kasę powinni wiedzieć na co ona poszła Idąc korytarzem szpitala widziałem wiele tablic czyli kasę dostali a dziadostwo jak było tak jest Więc ci co są na tablicach ci co darowali kasę niech się zastanowią czy warto było czy nie lepiej było np na dom dziecka Proponuję tak przejść się i zobaczyć Ja miałem te wątpliwą przyjemność poobserwowac bo czekałem na mamę która opuszczała oddział

~Madry

Panie Ministrze Weber otóż dał Pan nasze pieniądze na szpital w Stalowej Woli Dużo kasy. Ale czy Pan ma czujność jak zostaną one wykorzystane Nie zyska pan za to rozdawnictwo bez kontroli naszej kasy I co i po to żeby opłacić kilku nowych dyrektorów Bo z tego co słychać to dalej dziadostwo tylko nowi są przyjmowani Oj nie nie nie ci co potrzebni nie lekarze np chirurdzy których tu nie ma. Polski ład oj Panie, Ministrze żeby Pan już całkiem nie stracił poparcia i zaufania ludzi niech Pan tam się wybierze i skontroluje bo ludzie Panu tego nie zapomna

~Działowy

Kondominium zgrzyta zębami że prowincja skorzysta na EU. Nie tylko warszafka.

~Alojzy

Podzielili nasze pieniądze z wszechobecnych podatków, przed kamerami .. po lansowali się za nasze, poł rozkradną i jakieś chlapy "nam" zostaną. Śmiech prze łzy.

~jura

Rzeczywiście jest sporo kasy dla samorządu ale do zabrania. Samorząd t atrapa idei jego twórców, prof. Michała Kuleszy(śp.) i prof. Jerzego Regulskiego. Przy ogromny dążeniu do centralizacji władzy, samorząd siłą rzeczy musi zostać okrojony i "samorządzenia się" na rzecz sznurka, kija i marchewki przed którym władza go zawiesza. To co mówi pan Weber to dowód, że nie ogarnia co to jest samorząd. Zwoływanie samorządowców w jedno miejsce by zademonstrować im swoją wyższość to dowód na upodlenie samorządu. Może i tego pan Weber nie rozumie? W każdym bądź razie posługuje się "samorządem" niczym złodziej wytrychem. Taka prawda, że samorząd to tylko pieniądze rozdawane na tekturze przez ważną personę z Warszawy. To by było na tyle.

~kierowca

Co to za święte krowy? Gdzie dystans i maseczki? A ludzi karać każą.....

~adas

te tablice powiescie sobie w kiblu na gwozdziu

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, trollu pisowski, będę ci to przypominał za każdym razem, gdy będziesz pouczał mnie lub innych na temat kultury zachowania, masz to jak w banku do końca swoich dni, taczki czekają, albo moich.

e2rds

~taka prawda, vel pseudointeligencie, ty chamie nie masz prawa pouczać innych po takich wpisach a największym pośmiewiskiem i obrazą urzędnika państwowego to ty jesteś, przypominam, cyt:

Pseudointeligencie, pamiętasz kiedy zgnoiłeś mit Inteligenta, przypomnę ci cyt;
1 Kwietnia 2020 21:05:05
~Inteligent
e2rds to tępy h.j !!!
I stałeś się pseudointeligentem.
Tytuł chama uzyskałeś wyzywając kobiety po proteście, cyt;
4 Listopada 2020 11:12:57~WIZJONER, nazwałeś ich "zdziry"
6 Listopada 2020 16:36:50~doktor, nazwałeś ich "dziwki"
29 Stycznia 2021 12:18:00~lekarz, nazwałeś ich "szmaty"
Hejterze i trollu pisowski, szanuj urząd w którym jesteś zatrudniony i nie płódź głąbie tych swoich wypocin w godzinach urzędowania i nie pup podatnika z jego pieniędzy. Zmów nieprzespana noc trolla.

~taka prawda

Do e2rds, emerycie pamiętaj raz na zawsze , że inteligentni ludzie nigdy się nie denerwują. Nawet jak czytają takie wypociny jak twoje. Stałeś się największym pośmiewiskiem w naszym mieście.

~Adad

Rafał miałbyś trochę wstydu i założył maseczkę. Ale w końcu viceminister to mega persona i jego prawo nie dotyczy. W tym samym dniu twoi towarzysze partyjni ministry byli u prezydenta powoływani i odwoływani z rządu i wszyscy razem z Adim w maseczkach, ale na prowincji przyjechało panisko z tekturą to mu wszystko wolno.

~Rick Ar do

Cieszmy sie dzisiaj jest taniej niz jutro.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie i znów ci się ręka omsknęła i dodaj dałeś dwa razy, czy to nerwy powodują. Twój błąd to na niego odpowiedziałem, analizuj co piszesz, a wyrazy tak "dziad" jak i "dziadek" istnieją, tylko "dziadem" może być każdy, a "dziadkiem" już nie ( przykład prezesa z kotem). Natomiast co się tyczy wszystkich mieszkańców naszego miasta to kłamiesz, bo pseudointeligent pod 88 nickami, o przepraszam, pod 89 , bo nowy przybył to nie wszyscy. Pozdrawiam i zajmij się właściwą pracą, a nie pisaniem bzdur, hejtu i wazelinowaniem.

~taka prawda

Do e2rds, po skaczesz emerycie jak gów...no na postronku i obrażasz wszystkich mieszkańców naszego miasta co ci ludzie ci zawinili? Ja zrobiłem literówkę i zamiast dziadku, napisałem dziadu , więc cię przepraszam. Ale czy ty nigdy nie zrobiłeś literówki w swoich wypocinach? Wszyscy się z ciebie śmieją bo ty nie rozumiesz jednej zasadniczej rzeczy , że każdy może się podpisać ''taka prawda'' i ty zaraz atakujesz inteligenta bo masz sra..kę do jego osoby. Ja już wielokrotnie ci komentowałem , że ze względu na twój wiek nie będę ci ubliżał bo tak zostałem wychowany aby starszych ludzi szanować. Do ciebie pisze setki jeśli nie tysiące różnych komentatorów a ty wszędzie widzisz inteligenta. A wystarczy sprawdzić tylko IP komentującego.

~taka prawda

Do e2rds, po skaczesz emerycie jak gów...no na postronku i obrażasz wszystkich mieszkańców naszego miasta co ci ludzie ci zawinili? Ja zrobiłem literówkę i zamiast dziadku, napisałem dziadu , więc cię przepraszam. Ale czy ty nigdy nie zrobiłeś literówki w swoich wypocinach? Wszyscy się z ciebie śmieją bo ty nie rozumiesz jednej zasadniczej rzeczy , że każdy może się podpisać ''taka prawda'' i ty zaraz atakujesz inteligenta bo masz sra..kę do jego osoby. Ja już wielokrotnie ci komentowałem , że ze względu na twój wiek nie będę ci ubliżał bo tak zostałem wychowany aby starszych ludzi szanować. Do ciebie pisze setki jeśli nie tysiące różnych komentatorów a ty wszędzie widzisz inteligenta. A wystarczy sprawdzić tylko IP komentującego.

e2rds

Ta (@) małpa to nie kto inny tylko pseudointeligent. Wódz zaczął prace na urzędzie i jak zwykle zamiast szukać ludziom pracy to zajmuje się hejtem, troll pisowski.

e2rds

~@e2rds, głupia fałszywa małpo, z kto tobie pozwolił tu komentować, no może z racji tego, że to tylko małpa(@).

~@e2rds

Nikt cię nie prosił o komentarz esbecki donosicielu.

~jan

..... szkoda że nie dali każdemu 1,5 m sznurka by mogli sobie te tekturki powiesić na szyi i z nimi chodzić, taki lokalny polityk z tabliczką na brzuchu na pewno zwiększyłby prestiż gminy którą reprezentuje ....

~jasiek

Co z kasą z MPKZP przy HSW S.A. ?!

Zdjęcia sobie klepiesz a kasę którą dostało HSW z MON i miała pokryć szkodę szlag trafił!!!

~obserwator

Miejmy nadzieje że te pieniądze które są przeznaczone dla całej gminy zostaną równo podzielone na wszystkie sołectwa a nie zostaną w miejscowościach które są gminami-na przykład w mieście Zaklików bo ciekawe jest ile będzie wynosił koszt modernizacji oczyszczalni ścieków pewnie jak okruchy ze stołu z padną to może zostanie coś na otarcie łez reszcie

e2rds

Tak patrze na te kartoniki którymi mami oczy "dojna zmiana" i to jest te marne 144,1 mln złotych, to faktycznie, to co to jest, a co, kto bogatemu podskoczy, Izba Dyscyplinarna też kosztuje na miesięcznie 138 mln złotych, to co to jest, kto bogatemu zabroni wydawać.

e2rds

~Zakochany, znów to gó.no z muszli wylazło. Przestań tu śmierd.ieć, a przecież ten twój boleć to tylko krzywy niemyty kikuci łeb, to ile toto ma jak większa śliwka, nie rozśmieszaj mnie. Wiem , ze nie możesz spać bo nerwy ci nie pozwalają, ale już nie zanieczyszczaj tego forum swoją obecnością.

~Zakochany

Siedziałeś ale na moim bolcu Skarbeńku erdeeskowy

e2rds

~Pista. głąbie nie wiesz nawet do kogo piszesz, głąbie "@e2rds" to inny osobnik, aleś ty ~Pista z inną literką zamiast "t"

~Pista

@ e2rds Komuchu daj w końcu se siana, psa wyprowaź i pomyśl o Biedroniu

e2rds

~Zakochany, właśnie siedziałem na muszli i robiłem tego o nicku ~Zakochany, nawet ładnie popłynął.

~Drobna zmiana

Tabliczki bez pokrycia! Chleb po 10zł

~Zakochany

Hej hej Erdees hej gdzie jesteś