Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

Image

Miejska Biblioteka Publiczna gościła na profilu facebooka biblioteki Pawła Wakułę, autora książek dla dzieci i młodzieży, rysownika prasowego i ilustratora. Spotkanie prowadziła Maria Krześlak-Kandziora. Autor opowiadał o pracy nad książkami, zbieraniu materiałów, czując przy pisaniu dużą odpowiedzialność w przekazywaniu faktów historycznych młodym czytelnikom. Na pytanie o adresatów jego książek, autor wyjaśnił: – Zawsze chciałem pisać książki dla młodszych czytelników, te książki były mi bliskie i do wielu ciągle wracam.

Jednak najlepszą recenzję, którą przekazał mi mój wydawca po napisaniu „Kajtka i Yetika”, dostałem od pewnej babci – napisała ona, że owszem czyta moją książkę z wnukami, śmieją się i jest fajnie; czekają na dalsze części, lecz mają problem, bo czytanie staje się możliwe dopiero po godzinie 16:00. A to dlatego, że wtedy wraca tata dzieciaków z pracy i on też chce słuchać. To było fajne, bo jak trzy pokolenia czytają tę samą książkę, to znaczy, że jest dobrze. Wygląda na to, że niektóre z moich książek nie mają określonej kategorii wiekowej.

Paweł Wakuła udowadnia również, że książki geograficzne i historyczne dla dzieci nie muszą być nudne. – Do książki takiej jak „Jajecznica Kolumba” trzeba się przygotować. Należy zweryfikować fakty, a potem jeszcze raz sprawdzić czy ktoś w błąd nas nie wprowadził, zwłaszcza jeśli chodzi o Internet. Taka książka może Czytelnika wysłać w podróż, chociaż ja sam niewiele podróżuję, raczej palcem po mapie. W książkach historycznych pisze się o przeszłości ale dla współczesnych, więc muszą być one w jakiś sposób atrakcyjne. Pisarz zawsze przepuszcza wizje przeszłości przez pryzmat tego dla kogo pisze. Nie da się wszystkiego przedstawić dosłownie, bo to jest po prostu niemożliwe. To skomplikowany temat, jak pisać żeby było w miarę atrakcyjnie i wiernie. Nie można faktów pomijać i przeinaczać a jednocześnie trzeba trochę „popłynąć”, bo inaczej nie ma literatury – przekonywał autor.

Na spotkaniach autorskich zawsze mówię dzieciakom, że prawdziwy proces pisania książki historycznej jest taki: żeby jedną kartkę napisać to trzeba najpierw sto przeczytać. Nie spodziewałem się np. tego, że ludzie będą się uczyć historii z książki „Jagiełło pod prysznicem”, niemniej jest tam na pewno sporo twardej wiedzy historycznej – opowiadał nasz gość.

Czytelnicy, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, mogą je obejrzeć, za pośrednictwem strony internetowej i profilu FB biblioteki. Paweł Wakuła jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Jego zbiór opowiadań „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Z kolei książki o Leśniczym Piątku powstały pod patronatem i z inspiracji Lasów Państwowych. Wakuła jest autorem bestsellerowego zbioru opowiadań o władcach Polski – „Jagiełło pod prysznicem” i pomysłodawcą cyklu historycznego dla dzieci „Zdarzyło się w Polsce”. Autor został również nominowany do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za publikację przygód „Kajtka i Yetika”.

Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach zadania „Dawno, dawno temu…odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego - Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =