Ponad czterokrotnie więcej zachorowań na grypę!

Image

Unikamy noszenia maseczek, nie utrzymujemy dystansu, więc chorych na grypę przybywa.

W naszym kraju sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada ona kres od października do kwietnia. Grypa przenosi się drogą kropelkową, podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Gdyby osoby chore na grypę nosiłyby maseczki, nowych zachorowań byłoby mniej. Potwierdzają to statystyki.

Według danych Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie od 1 do 7 października 2019 roku liczba zachorowań na grypę w województwie podkarpackim wynosiła 920. W 2020 roku, kiedy to noszenie maseczek było obowiązkowe zachorowań było 410. W tym samym okresie, ale już w 2021 roku liczba zachorowań wyniosła aż 1698.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku całego kraju. Od 1 do 7 października 2019 roku odnotowano 11 154 zachorowań na grypę. W 2020 roku liczba ta wyniosła 53 062, tymczasem w 2021 roku mieliśmy już 115 814. W porównaniu do zeszłego roku wzrost zachorowań jest aż czterokrotnie wyższy. Najwyraźniej maseczki i dystans, który trzymaliśmy z powodu COVID-19, pomogły. Nieczynna była tez gastronomia, nie mogliśmy więc spotykać się z przyjaciółmi na mieście. Teraz wiele osób przyzwyczaiło się już do obecności koronawirusa. W sklepie wielu z nas nie nosi masek, a i mniej przejmuje się rosnąca liczbą zakażeń. Paradoksalnie wcześniej eliminując COVID, wyeliminowaliśmy na jakiś czas grypę, ale również i salmonellę i inne zakaźne choroby.

Symptomy grypy są niecharakterystyczne. Najczęściej mamy do czynienia z gwałtownym wystąpieniem pewnych objawów:

- ogólnych- wysokiej gorączki, dreszczy, bólu mięśni, głowy (najczęściej w okolicy czołowej i zagałkowej), uczucia rozbicia i osłabienia, ogólnie złego samopoczucia,

- objawów ze strony układu oddechowego- suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny i obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3- 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą utrzymywać się jeszcze do ok. 2 tygodni. Grypa jest chorobą niebezpieczną. Może doprowadzić do uszkodzenia różnych narządów. Warto więc „wyleżeć” i „wygrzać” ją w domu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~z sieci

OGLĄDNIJCIE SOBIE WSTRZĄSAJĄCY WYWIAD NA PL1.TV Piotr Rubas- W Niemczech jest wysyp zakrzepicy naczyń mózgu !!!

~bogcek

"zlopec
to zaczynam się martwic o siebie ze cos jest ze mną nie tak skoro wszyscy chorują odkąd trzeba nosić maseczki a ja nie ..."

Ja też tak mam. Myślę, że takich ludzi jest znacznie więcej.

maszynista

Zaszczepieni choruja, ale nie moga isc na test covidowy i lekarz zawsze uznaje jako grypa.Stad tyle teraz jest grypy .

~Ania

To ściema

zlopec

to zaczynam się martwic o siebie ze cos jest ze mną nie tak skoro wszyscy chorują odkąd trzeba nosić maseczki a ja nie ...

~z sieci

UWAGA !! Ekspert tłumaczy: Przed 4 dawką, 3 będzie ostatnią. Nie ma wątpliwości.

~Hxhdhdh

Jeden woli niezaleznych ekspertów z you tube a drugi z tv, którzy psikaja dezodorantem w maseczki hahaha i zmieniają zdanie co miesiąc...

~korki

Warto zobaczyć na You Tube jak ten agresywny typ przyszedł do Vektry i się tam się panoszył lżył pracowników pouczał i jeszcze sobie to nagrał . Wszystkie narodowce zachowują się jak szuje ?

~JKM

Grypy niet.

~taka prawda

Warto zobaczyć na YouTube. Kto nie oglądnie tego filmu ten szuja. To jest temat.
MARCIN BUSTOWSKI : Ratujmy DZIECI ❗???? Dlaczego Polacy masowo umierają na RAKA ❓ GLIFOSAT i CHEMIA ❓

~mieszkaniec

brawo stalowe miasto. Grypę wskrześiliście

~He he

Czy jest wśród nich niewierny erdeesik?

~Roman

To nie grypa tylko covid grypy i przeziębienia nie ma

~Żmija

Dobra rada zakładać skarpety po tygodniu na chape to pomaga i głęboko oddychać

maszynista

Czego tu ktos nie rozumie grypa to covid, a covid to grypa.Jak jestes po szczepionce to masz grypę a jak nie to covid.Rządy wymyslily sobie ten covid żeby zaszczepić ludzi niebezpiecznym preparatem.A po co, to proste chcą żeby malo kto dożyl do emerytury .Emeryci nie pracują,a trzeba im placić i to się rządom/nie naszym / nie podoba.

~Duet

Wow nowość grypa była i będzie i co ? Taki mamy klimat, jak sie komuś nie podoba to do Australi tam teraz jest pięknie i covidowo ????

remont

Buahaha smiech2 bo nie wzieli 4 dawki

~korki

Piszący niedorzeczności w komentarzach oparte na filmikach z You Tube . A zwłaszcza ich autorskie medyczno-naukowe wywody , doczekali się swojej nazwy własnej
" Wybitni specjaliści " Brawo dla autora .

rodzynek

Najważniejsze pytanie - czy jakby teoretycznie wyszpeiło się 100%, to dalej maseczki trzeba nosić ? Myślę że dalej tak by było , podział byłby na tych co 1 ,2 , 3 dawki wzieli .

~marcin

słyszałem że grypa umarła na covid

~Jdjdjsja

Wam się marzy noszenie maseczek wszędzie przez 24 godziny? Wtedy wszystkie choroby znikną? Tak byście chcieli?

~cst

Oj tam czepiacie się artykułu. To jest napisane po to, żebyśmy tu cisnęli komentarze i nabijali tym wyświetlenia strony. Taki clickbait + prowokacja w formie artykułu. Nie ma co tego brać poważnie.

rodzynek

Sezon grypowy - taki mamy klimat ,on zawsze był . Tylko teraz dziwnie go ktoś wyolbrzymia.

~Adam

Co za bełkot.

Zamordek

"Unikamy noszenia maseczek, nie utrzymujemy dystansu, więc chorych na grypę przybywa."

Przecież grypa była z nami od zawsze i będzie zawsze?

Mamy nosić maseczki już do końca świata? Bo teraz GRYPA? Jutro bo katar, pojutrze bo nieświeży oddech?

~cst

k.j.mać. Wyjaśnię ci to - nawet twoim językiem. Uczucie rozbicia jest kiedy ogólnie czujesz się do d.py i ch.jowo. Serio i bez sarkazmu. Jesteś rozbity też np. jak cię z roboty zwolnią, panienka cię rzuci albo twoja drużyna przegra. W sytuacji zdrowotnej to jest właśnie uczucie rozbicia.

~k.j.mać.

Może ktoś mi wyjaśni, co to jest uczucie rozbicia?

~Max

jabar. Wystaczy, że ty wiesz i tego się trzymaj umiech

~trututu

Na grypę chorują zaszczypawkowani, niezaszczypawkowani na cov.d

~Pytam

Coś przebąkują o zamykaniu cmentarzy punktowo, tam gdzie najwiecej pozytywnych testów i najmniej zasczepionych... i teraz moje pytanie: gdzie się łatwiej zarazić? Na meczu, gdzie siedzi obok siebie 50000 ludzi czy rozproszeni ludzie na cmentarzu?