Uroczyste otwarcie wystawy „Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości”

Image
W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości”.

Wystawa jest jednym z działań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „Niepodległa blisko nas” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” w partnerstwie z trzema szkołami średnimi z terenu powiatu niżańskiego (Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Zespołem Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Rudniku nad Sanem), dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz środków Powiatu Niżańskiego.

Wystawa „Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości” składa się z 18 paneli (roll – upów) i została udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów.

Udział w otwarciu wystawy wzięli: Starosta Niżański Robert Bednarz, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, starszy specjalista rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Jacek Magdoń, Dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku Radosław Maziarz oraz dyrektorzy szkół średnich z terenu powiatu. Swoją obecnością zaszczycili również Janusz Ogiński – dziennikarz, regionalista, autor albumów o Nisku i Powiecie Niżańskim, przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Niżańskiej – Prezes Stanisław Gawryś i Zygmunt Kunikowski, nauczyciele Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, pracownicy Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku, przedstawiciele Klubu Seniora w Nisku oraz uczniowie RCEZ.

Przybyłych gości przywitała przedstawiając informację dotyczące realizowanego projektu Koordynator projektu Katarzyna Woźniak. Uroczystego powitania osób uczestniczących w otwarciu wystawy dokonali również przedstawiciele lokalnych władz – Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.

– Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym za udział w wystawie niepodległościowej, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o najważniejszych wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz propagowanie historii Naszej Ojczyzny wśród mieszkańców naszego Powiatu– mówił Starosta Robert Bednarz

Następnie dr Jacek Magdoń przypomniał zebranym, jak Święto Odzyskania Niepodległości funkcjonowało w różnych okresach najnowszych dziejów Polski, jak i kiedy świętowano w II RP, czy udawało się czcić to święto w czasie II wojny światowej i w okresie PRL, jak wyglądało podtrzymanie tradycji 11. Listopada na uchodźctwie.

Po zakończeniu prelekcji uczestnicy mogli indywidualnie obejrzeć wystawę i zapoznać się z jej przekazem.

Wystawa jest dostępna w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” do końca października br.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =