Studenci architektury zaprojektują centrum naszego miasta

Image
Stalową Wolę odwiedziła grupa studentów czwartego roku studiów magisterskich wraz z opiekunami naukowymi z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studenci w ramach zajęć zostali zaproszeni do stworzenia projektów zagospodarowania stalowowolskiego centrum.

– Zaprosiliśmy do współpracy studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w ramach swoich prac dyplomowych i zajęć z architektury, urbanistyki prowadzą prace warsztatowe. Będą oni próbować odzyskać dla mieszkańców centrum miasta, wydobyć jego najsilniejsze strony, wskazać elementy komunikacji, czy rozwiązania systemu zieleni. Mamy nadzieję, że te prace będą dobrą podstawą do dyskusji, którą chcielibyśmy prowadzić z mieszkańcami Stalowej Woli – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W ramach porozumienia miasto nawiązało współpracę w zakresie zorganizowania konkursu urbanistyczno-architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania centralnej części Stalowej Woli. Współpraca skierowana jest do studentów, którzy mają opracować projekty urbanistyczne stalowowolskiego centrum w semestrze zimowym w Katedrze Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej na kierunku architektura.

Podczas spotkań roboczych opiekunowie studentów zaoferowali szukanie wizji w ramach powiększonego obszaru opracowania, szukanie powiązań dla całego centrum, obejmując opracowaniem Plac Piłsudskiego, dworzec autobusowy, ulicę (Plac) Wolności, teren w centrum miasta, przy którym stoją zabytkowy drewniany kościół świętego Floriana, sąd, poczta, Biblioteka Międzyuczelniana i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Stąd też pomysł wycieczki po Stalowej Woli, by poznać wszystkie uwarunkowania tworzące nasze miasto. Studenci inspiracji szukali wśród lasowiackich korzeni tego regionu, historycznej spuścizny najstarszych dzielnic (Pława, Rozwadowa, Charzewic), czy genialnej idei COP.

Maksymalnie do 26 listopada studenci w dziewięciu trzyosobowych grupach przygotują projekty. Każda z grup zaprezentuje jedną koncepcję centrum Stalowej Woli na 6 planszach w formacie 100 x 70 centymetrów. Koncepcje mają rozpocząć szeroką dyskusję pomiędzy mieszkańcami, radnymi, urzędnikami, wszystkimi zainteresowanymi na temat tego jak powinno wyglądać centrum Stalowej Woli i gdzie ono powinno się znajdować.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~elha 12

Wolę większe nadzieje i oczekiwania pokładać w młodych umysłach studentów architektury, niż doznać kolejnego zawodu i rozczarowania, gdyby zadanie do wykonania zlecono artyście, który już raz swą "artystyczną wizję" przekuł w czyn, tworząc nieżyciowego zakalca w postaci zaprojektowania w parku, wzdłuż torów kolejowych, rzędu kamiennych ławek (do siedzenia tylko dla odważnych i odpornych na zimno), oraz deptaku dla pieszych z łupanej kostki granitowej, po której iść (nie daj Boże na szpilkach!), pchać wózek z dzieckiem, czy jechać rowerem, jest wyczynem nie lada! O niebotycznych kosztach realizacji tego "dzieła" już nie wspominając. Pomysł ze studentami uważam za słuszny i dający nadzieję, że z tych 9 trzy osobowych grup wyłoniona zostanie koncepcja takiego projektu, który spełni oczekiwania zleceniodawcy i mieszkańców. Zważywszy, że każdy z tych 3 osobowych zespołów studenckich będzie prowadzony przez znającego się na rzeczy promotora, zaprezentowane prace nie muszą być wcale "uczniowskie", ale dojrzałe i godne uwagi.

~dusia

jaka władza tacy projektanci

~Kukuła

Czyściciel drzew z kłębkiem na głowie smiech2

~Ewqw

To już chyba 300% normy w naszym mieście. Patrzcie jak pięknieje, co chłopy chceta ?

~XXX

Zaprojektują i zaliczenie Pracy Dyplomowej mają z głowy.... Brawo,umiech)

~Ha Ha Ha Ha

Ale spłyciarz z tego naszego tołuńskiego menadżeła smiech2
Długów pełno, kasa miejska pusta, czeki z dykty się kurza, więc zaprosił najtańszą siłę roboczą w postaci studentów smiech2 smiech2 smiech2 Tu stawki dla kadry z plakietkami uczę się są zdecydowanie w zasięgu naszego asa. smiech2 smiech2 smiech2

~www

Ja bym zaczął od zapytania ich co sądzą o tym jak zaplanowany jest nowy biurowiec i przebudowa ulicy Okulickiego, to może jeszcze da sie to zatrzymać i poprawić.

Andrzejwts

Ile to już ekip architektów było w naszym mieście i "projektowało"?
Lucek przekłada terminy przebudowy centrum miasta, mącąc w głowach mieszkańcom i stwarzając pozory "że coś robi".
Ludzie kochani. Nie ma na to pieniędzy.

~ebo123

Niestety brak kasy, którą roztrwonił przy okazji grubo zadłużając miasto spowodował, że to właśnie zaprojektują studenci a nie fachowcy mający doświadczenie.

~Burmistrz

PRAWDA JEST OKRUTNA, POMNIK KUDŁATEGO NA BIAŁYM OŚLE STANIE PRZY BIBLIOTECE,A Z BOKU JEGO PRAWICY POSTAĆ GIERMKA WOJTUSIA

~po kolei

Generalnie dobrze byłoby najpierw spytać mieszkańców czego oczekują od jakiejś przestrzeni, a potem cokolwiek projektować. Pozwoliłoby to uniknąć wielu problemów.

~cst

Biedni studenci - odwalą robotę za darmo (albo za medaliki pamiątkowe), bo grube ryby biznesu postanowiły przyoszczędzić na kosztach, a potem "podjumać" jako premie część z dodrukowywanych papierków, które rzesza niemiecka zwana UE postanowiła wprowadzać w obieg celem kontrolowanego zmniejszania wartości nabywczej pieniądza.
Profit.
Tylko studentów i ich roboty szkoda.