Nie tylko ulica Zdzisława Malickiego, ale także mural?

Image

Za nami posiedzenie Komisji Inicjatyw Gospodarczych, Rozwoju i Promocji Miasta. Jego przewodnicząca Joanna Grobel- Proszowska wnioskowała by pomimo negatywnej opinii IPN-u, komisja wystąpiła do Rady Miejskiej o nadanie nazwy ulicy łączącej ul. COP z ul. Solidarności imienia Zdzisława Malickiego.

Zdzisław Malicki był dyrektorem naczelnym wielkiego i prężnie rozwijającego się Kombinatu Przemysłowego Huty Stalowa Wola w latach 1965- 1982. Ponadto w okresie od 23 marca 1980 do 31 sierpnia 1985 roku był posłem VIII kadencji Sejmu PRL. Był to człowiek pracy i dobrego, sprawiedliwego serca. Przez lata budował potęgę Zakładu i otaczającego go ośrodka. O nadanie jego imienia ulicy w marcu 2020 roku wnioskowało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich. Urząd miasta zwrócił się o opinię w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej. Upamiętnienie Zdzisława Malickiego wzbudziło wątpliwości IPN-u w kontekście ustawy z dnia 1.04.2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Obiekcje IPN-u wiążą się z przynależnością Zdzisława Malickiego do PZPR-u oraz działalnością w strukturach lokalnych tej partii na szczeblu wojewódzkim, w tym w egzekutywie KW PZPR. Za swoją działalność zawodową, społeczną oraz partyjną Malicki otrzymał wiele odznaczeń państwowych od komunistycznych władz Polski. W ostatnim zdaniu wydanej przez IPN opinii czytamy, że nie odnosi się ona do działalności zawodowej i społecznej Zdzisława Malickiego.

Podczas obrad Komisji Inicjatyw Gospodarczych, Rozwoju i Promocji Miasta jej przewodnicząca Joanna Grobel- Proszowska przytoczyła życiorys Zdzisława Malickiego, jak również opinię IPN-u. Radna podkreśliła, że w 1967 roku Stalowa Wola liczyła 27 tys. mieszkańców, natomiast gdy dyrektor Malicki odchodził z Huty, było ich już ponad 50 tys.

- Rozwój huty zaowocował tym, że w latach 1988-1989 Stalowa Wola liczyła ponad 70 tys. mieszkańców. Byliśmy drugim co do wielkości miastem w województwie rzeszowskim. Te mechanizmy, które wprowadził dyrektor Malicki zaowocowały ściągnięciem tutaj ponad 1400 inżynierów do huty poprzez fundowanie stypendiów. Ci inżynierowie przybywali przeważnie ze swoimi żonami lub mężami: lekarzami, nauczycielami, którzy zasilili intelektualnie to miasto. (…) Oprócz tego, że były zapewnione te warunki bytowe, w tym pożyczki dla młodych małżeństw, mieszkania, to Stalowa Wola kwitła także pod względem kulturalnym i sportowym. Chciałabym, żeby Komisja Inicjatyw Gospodarczych, Rozwoju i Promocji Miasta wystąpiła do Rady Miejskiej z inicjatywą nadania nazwy tej ulicy- mówiła Joanna Grobel- Proszowska.

Zabierając głos w dyskusji radny Franciszek Zaborowski uznał, że Zdzisław Malicki powinien zostać patronem bardziej znaczącej ulicy aniżeli tej, która została zaproponowana.

- We wniosku nie zostało podkreślonych kilka elementów. Przynależność do partii to jego sprawa. Ktoś tam może mu to wypominać, natomiast tu jest kwestia tego co zrobił dla samej huty. Była to jedna z czołowych fabryk przemysłu zbrojeniowego. Bardzo mądrą decyzją pana dyrektora Malickiego było wprowadzenie gałęzi cywilnej. Mając te dwie nogi- zbrojeniową i cywilną huta faktycznie się rozwijała- mówił radny Zaborowski. - Trzeba podkreślić, że dyrektor Malicki nigdy nie narzucał nikomu swojej woli. To był wyjątkowo skromny i uczciwy człowiek o dużej kulturze osobistej.

Radny Jerzy Augustyn podkreślił, że bardzo dobrze wspomina Zdzisława Malickiego. Przypomniał, że w czasie, kiedy kierował hutą prężnie rozwijał się zarówno zakład, jak i miasto. Przyznał, że opinia IPN-u była dla niego dużym zaskoczeniem. Wspomniał także o spotkaniu, w którym udział wzięli prezydent i członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich. Tam dyskusja toczyła się nie tylko na temat nadania imienia drodze, ale także postawienia tablicy upamiętniającej dyrektora Malickiego, wykonania muralu na bloku przy ul. Siedlanowskiego oraz napisania biografii.

- Chcielibyśmy zachować pewną ciągłość tego dokonania, których autorem jest śp. dyrektor Malicki, czyli od COP-u do Solidarności, bo to on kierował hutą w tym jej najwspanialszym okresie. To był dyrektor, który kochał ludzi, był zawsze za ludźmi. Był człowiekiem nietuzinkowym, wspaniałym menadżerem, wielkim ojcem rodziny. Wychował 3 dzieci: 2 synów i córkę- mówił radny Jerzy Augustyn.

Przewodnicząca komisji Joanna Grobel- Proszowska zaproponowała, żeby w stalowowolskich szkołach przybliżyć młodzieży postać Zdzisława Malickiego.

Zanim członkowie komisji przeszli do głosowania nad uchwałą o nadaniu imienia dawnego dyrektora ulicy, Joanna Grobel- Proszowska wyraziła nadzieję, że uchwała zostanie przyjęta podczas obrad Rady Miejskiej przez aklamację. Jak się jednak okazało, nie wszyscy rajcy poparli tę inicjatywę. „Za” głosowali: Damian Marczak, Joanna Grobel- Proszowska, Jerzy Augustyn, Franciszek Zaborowski. Od głosu wstrzymali się: Andrzej Szymonik i Agata Krzek.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

~E2rwpg, głąbie, już ci pisałem, że z łbem uszytym z tego materiału co cap pod brzuchem nosi nic mądrego nie możesz napisać, więc nie pultaj się. A na tym portalu to nie tylko jestem z kozą, ale i z głąbem ~E2rwpg i muszę dopisać go do kolekcji "pseudointeligent", bo myślę, że to też jego nick i nie może wytrzymać tych przytyków i pisze pod ponad 80 nickami, a jak bardzo pragniesz pod jakimi to mogę przypomnieć, tymi chamskimi też.

~E2rwpg

Erdeesie ty Don Kichocie tego portalu w raz ze swą Dulcyneą (kozą). Niczym on motasz sie z wymyślonym przez siebie tworem niby w 80 postaciach.Twa paranoja pogrąża cie i prowadzi do omamów paranoidalnych.Tak to juz opetanie.

e2rds

~no comment, widzisz, ja nie mogę cię nazwać i porównać do: barana, capa czy osła, bo obrażał bym inteligencję i mądrość tych zwierząt, ty możesz być najwyżej ich dolną namiastką i tak to jest wyróżnienie dla ciebie.

e2rds

~no comment, ale ty tu nie wypowiadaj sie na zadne tematy, bo co może być we łbie takiego co ma uszyty ten łeb z materiału co capy pod brzuchem noszą. Z rozumem nie tylko do capa, ale i do osła to ci bardzo daleko, głąb to głąb i nic tego nie zmieni pseudointeligencie.

~no comment

To naczelny osioł portalu. Sam to przyznał jakie to inteligentne zwierzę i chetnie widac by wskoczył w jego skórę. Nie mamy nic do tego!!!! Uparty, uszy i pała jak u zomowca no i inteligentny jak sam dowodca plutonu....czolem towarzyszu osiolku...umiech))).

e2rds

~ABEF ER KO, a znasz to powiedzenie "ciekawy pies do studni wpadł, trzy dni siedział i nic się nie dowiedział", jak masz w pobliżu studnię spróbuj, może tobie się uda zaspokoić ciekawość.

~ABEF ER KO

kto to ten e2r.... aktywny tu , jakiś nawiedzony na dawną marksistowsko-leninowską nutę.Dinozaur czasów prl. Jest na wszystko co aktualne na Nie bo Nie. Tak to teraz przefarbowane lisy w barwach ko. Rude raczej jak ich guru.

e2rds

~he hee rżący, widzę, że bodzie cie to łajno które masz zamiast mózgu. Ilekroć zahaczę pseudointeligenta natychmiast na forum zjawia się ~he hee rżący, obleśna babcia, czasem buhahaaa, Medyk i inne nicki głąba pseudointeligenta. Widzicie głąby, każda koza ma więcej rozumu pod ogonem niż wy w całym pustym łbie i w zasadzie to jednym łbie, tylko w kilkudziesięciu odsłonach.

~he hee

dla erdeesa( edwarda) i wielu mu podobnych to takie proste jak ....drut kolczasty.ABC WZ rozumie i popieram...niech jeszcze poczekają. Za bardzo pamietamy tamte czasy aby tak szybko je przypominać a niestety tak by było w tym wypadku. edek "miedzynarodówkę" możesz sobie pośpiewać na całe gardło gdzieś na pastwisku a koza ci pobeczy...umiech)))

~ABC WZ

Temat jest prosty, widać , że nie ma w 90 % poparcia a jest na poziomie ok. 35% to po co taka ulica. Lepiej niech będzie ul. Poziomkowa, Mleczna, Chmielna. Ludzie, śp. Malicki zostanie oceniony ( doceniony) już teraz tam wysoko ( to dla tych co wierzą jeszcze w coś a nie w komunę). Po co nadawać ulicy nazwę osoby, która niestety większości przypomina wstrętna komunę !!!!!

e2rds

~Medyk vel pseudointeligencie, coś mi się zdaje, że dzisiaj będzie nieprzespana noc, będziesz znów myślał o kozach bo to tylko po tym głupim łbie ci chodzi. Gdybyś miał do czynienia z kozami mógł byś się wiele nauczyć, szczególnie od capa, a tak do końca życia będziesz tumanem i będziesz dla niepoznaki podpisywał się pod swoimi wypocinami:~Medyk, doktor, lekarz, mądry, aż doczekasz się tych taczek z gn.jem.

e2rds

~babcia, widzisz obleśna ~babciu, ty nawet do pasienia kur nie nadajesz się bo z twojego smrodu pozdychały by.

e2rds

~Medyk, widzisz, jak piszesz ja jestem ubogi na umyśle, gorzej jak ty pseudointeligencie masz gn.j zamiast umysłu i brednie wypisujesz pod ponad 80 nickami, pie.dzisz w stołek na państwowej posadzie i służysz Palcu i Sznurowi za "użytecznego idiotę" za kasę podatnika.

~babcia

On juz calkiem zcapiał na pastwiska burdzowskie z nim zdala kd ludzi.

~Medyk

Oczywista to sie ma do e2rdsa.

~Medyk

Jakis ty ubogi na umyśle....ale jak sie ma tylko kontakt z kozą to na co liczyć

~loco

Proszę, nie musi być w radzie aż tylu radnych bo wystarczy dwóch ale mądrych. Brawo Panowie radni Zaborowski i Augustyn. Mądrego aż miło posłuchać. Panie radny Szymonik a pana to co ugryzło, jakiś komar czy może mucha CC? Pani radnej Krzek nie ma się co dziwić bo tak jest zaprogramowana ale o p. Szymoniku trzeba zmienić zdanie. Także uważam, że patronem dużej ulicy powinien być dyr. Malicki - wprost proporcjonalnej do Jego osiągnięć zawodowych i wielkości Huty. Opinii ipn nie trzeba traktować poważnie albowiem jest to kolejne ubezwłasnowolnienie samorządu przez organ państwowy. Teraz będziemy mieli kolejnego komisarza w... oświacie, który będzie dyktować z góry kto może być dyrektorem szkoły a kto nim nie powinien być. Zwalnianie dyrektora szkoły przez... kuratora jest zawłaszczeniem kompetencji samorządowi. To nie kurator jest organem prowadzącym szkoły a samorząd. Krzyczcie głośno, że dokonuje się gwałtu na oświacie i jest to kolejne zawłaszczenie samorządu. Kaczyński musi odejść!

~Taaak

Rondo Piotrowicza, plac Ulanickiego, park Kucwaja.....

~Taaak

Rondo Piotrowicza, plac Ulanickiego, park Kucwaja.....

~Taaak

Rondo Piotrowicza, plac Ulanickiego, park Kucwaja.....

e2rds

elha12, proponuję skończyć temat, mamy dwa różne zdania o Malickim i niech tak zostanie.

e2rds

elha12, wiem, że nie jesteś głąbem, więc dlaczego chcesz występować na forum jako " użyteczny idiota". Każda uczciwa praca winna być doceniana i opłacana w każdym normalnym kraju, tylko nie u nas. U nas dobrze żyją obiboki i kombinatorzy, a płacą za to uczciwie i ciężko pracujący.

elha12

do e2rds:
Pytanie:
Wiem, żeś nie prosię,
Dlaczego więc do niego
Upodabniasz się?

e2rds

elha12, czy widzisz jaki los jest przewrotny i ty głupoty nie widzisz, swojej też, cyt:"KTO NIE PRACUJE A KRZYCZY, NIECH NA PODWYŻKĘ NIE LICZY". Właśnie dzisiaj, za rządów Palca i Sznura tym dobrze się żyje co nie pracują i żyją z tych co pracują, wiec nie rób z siebie jak to pseudointeligent określa "użytecznego idioty".

e2rds

~Buhahaaaa
23 Września 2020 17:55:20
~buhahaaa
byłem tu byłem tam-całe g.wno w koszu mam. I tak to wszystko robak na robaku.
I niech tak zostanie.

e2rds

~he hee, rżące kopytne niewiele mają rozumu to co z głąbem będę dyskutował, prawdziwe kopytne są mądrzejsze.

~he hee

konkretnie i na temat ABCZ pełny szacun......erdees czytaj i przemyśl......bo tak własnie było. Tyle że ty byłeś w tej grupie.....uprzywilejowanej to i pasowało. Otwórz szufladkę popatrz na legitymacje pzpr...medale.....wspomnij czyny społeczne i polowania hucznie zakrapiane. Teraz to już nie to??? czy nie tak???? Wiem i tak odszczekasz swoje....umiech)) taki twój już typ...homo sovieticus.

~Rinio

Komuna to był straszny okres. Trwał dzięki takim jak towarzysz Malicki.

~Rinio

Komuna to był straszny okres. Trwał dzięki takim jak towarzysz Malicki.

~Jan

Kogo wybronił w stanie wojennym?