Na Okulickiego pojawią się nowe drzewa i krzewy. Te już rosnące- do wycięcia

Image

Ulica Okulickiego to obecnie wielki plac budowy. Na obu jej końcach praca wre. Przebudowa ma na celu poprawę parametrów bezpieczeństwa, przebudowę sieci- przede wszystkim przeciążonej instalacji kanalizacyjnej i poprawę funkcjonalności przestrzeni. Tak szeroki zakres robót ziemnych zmusił do wymiany istniejącego drzewostanu.

Stowarzyszenie „Nasze Miasto” zapytało władze o plany dotyczące nasadzeń w ciągu tej ulicy.

- W ramach nowego układu drogowego uporządkowano infrastrukturę nadziemną i podziemną, umożliwiając posadzenie 130 drzew oraz 3160 m2 krzewów. Ilość sadzonych drzew jest niewiele większa od ilości drzew usuwanych, natomiast ilość sadzonych krzewów jest nieporównywalnie większa od ilości obecnej- czytamym w piśmie podpisanym przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, a powstałym we współudziale Mileny Łabaj (stanowisko ds. projektowania zieleni miejskiej) i Róży Saszyny (inspektor ds. nadzoru nad spółkami i dostępu do informacji publicznej).

Nie jest tajemnicą, że drzewa i krzewy sadzone wzdłuż bardzo ruchliwych ulic miejskich, rosnące w spalinach, na wyspach ciepła, muszą być odporne na trudne warunki. Nowe nasadzenia mają posiadać właśnie takie cechy. Dodatkowo zwarte nasadzenia sprawią, ze korony drzew dadzą cień na ciągach pieszo- rowerowych, co skutecznie obniży temperaturę powietrza i latem da komfort mieszkańcom. Oprócz tego sadzone gatunki mają być tak dobrane, że kolorystycznie będą się zmieniać w zależności od pór roku. Zaproponowano wprowadzenie szpalerów z osiągającej do 10 metrów wysokości leszczyny tureckiej (128 szt.) oraz 2 szt. sosen drobnokwiatowych.

- Użyte w projekcie gatunki krzewów izolacyjno- osłonowych to przede wszystkim ponad 1900 m2 tawuły japońskiej, ponad 1100 m2 róży Marathon, ponad 170 m2 pęcherzycy kalinolistnej, szpaner lilaków pospolitych, a dodatkowo ok. 220 m2 różnorodnych krzewów, krzewinek i bylin w ogródku kieszonkowym zlokalizowanym na wysokości Kokoszej Górki (w tym irga błyszcząca, rokitnik pospolity, róża pomarszczona, wrzosy pospolite, jałowiec płożący i kocimiętka Faassen’a)- dowiadujemy się z pisma.

Drzewa i krzewy mają pochodzić ze szkółki, co gwarantuje wysoką jakość roślin. Jak zapewnia magistrat, rośliny będą okresowo podlewane i nawożone. Wszystkie zaprojektowane drzewa będą kotwione podziemnie lub przy pomocy niskich palików. Pomoże im to zaadaptować się do nowych warunków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =