Na Okulickiego pojawią się nowe drzewa i krzewy. Te już rosnące- do wycięcia

Image

Ulica Okulickiego to obecnie wielki plac budowy. Na obu jej końcach praca wre. Przebudowa ma na celu poprawę parametrów bezpieczeństwa, przebudowę sieci- przede wszystkim przeciążonej instalacji kanalizacyjnej i poprawę funkcjonalności przestrzeni. Tak szeroki zakres robót ziemnych zmusił do wymiany istniejącego drzewostanu.

Stowarzyszenie „Nasze Miasto” zapytało władze o plany dotyczące nasadzeń w ciągu tej ulicy.

- W ramach nowego układu drogowego uporządkowano infrastrukturę nadziemną i podziemną, umożliwiając posadzenie 130 drzew oraz 3160 m2 krzewów. Ilość sadzonych drzew jest niewiele większa od ilości drzew usuwanych, natomiast ilość sadzonych krzewów jest nieporównywalnie większa od ilości obecnej- czytamym w piśmie podpisanym przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, a powstałym we współudziale Mileny Łabaj (stanowisko ds. projektowania zieleni miejskiej) i Róży Saszyny (inspektor ds. nadzoru nad spółkami i dostępu do informacji publicznej).

Nie jest tajemnicą, że drzewa i krzewy sadzone wzdłuż bardzo ruchliwych ulic miejskich, rosnące w spalinach, na wyspach ciepła, muszą być odporne na trudne warunki. Nowe nasadzenia mają posiadać właśnie takie cechy. Dodatkowo zwarte nasadzenia sprawią, ze korony drzew dadzą cień na ciągach pieszo- rowerowych, co skutecznie obniży temperaturę powietrza i latem da komfort mieszkańcom. Oprócz tego sadzone gatunki mają być tak dobrane, że kolorystycznie będą się zmieniać w zależności od pór roku. Zaproponowano wprowadzenie szpalerów z osiągającej do 10 metrów wysokości leszczyny tureckiej (128 szt.) oraz 2 szt. sosen drobnokwiatowych.

- Użyte w projekcie gatunki krzewów izolacyjno- osłonowych to przede wszystkim ponad 1900 m2 tawuły japońskiej, ponad 1100 m2 róży Marathon, ponad 170 m2 pęcherzycy kalinolistnej, szpaner lilaków pospolitych, a dodatkowo ok. 220 m2 różnorodnych krzewów, krzewinek i bylin w ogródku kieszonkowym zlokalizowanym na wysokości Kokoszej Górki (w tym irga błyszcząca, rokitnik pospolity, róża pomarszczona, wrzosy pospolite, jałowiec płożący i kocimiętka Faassen’a)- dowiadujemy się z pisma.

Drzewa i krzewy mają pochodzić ze szkółki, co gwarantuje wysoką jakość roślin. Jak zapewnia magistrat, rośliny będą okresowo podlewane i nawożone. Wszystkie zaprojektowane drzewa będą kotwione podziemnie lub przy pomocy niskich palików. Pomoże im to zaadaptować się do nowych warunków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Czytowazne

Zagłosuje na każdego byle po zmianie władzy rozliczył tego kudłatego z cur wy syna I wsadził go do więzienia za te jego przekręty, demolowanie miasta i wyprowadzanie pieniędzy poprzez swoich kolesi z republiki bananowej. Obojętnie kto to będzie ma mój głos.

e2rds

~ekolog, głąb jesteś, ja mogę wszystkie drzewa wyciąć na swojej działce i nic, żadnej kary nie dostane, bo mi wolno wyciąć, a ty z takim tłumaczeniem to tylko z siebie głąba robisz, bo nie jesteś żaden ~ekolog tylko pseudointeligent wazeliniarz to po pierwsze. Po drugie, ile tych zbiorników retencyjnych chcesz budować, co 20 metrów to zbiornik, nie rób z siebie "użytecznego idioty" który na potrzeby władzy podkłada się do deptania, a śmieciem na tym portalu piszącym pod ponad 80 nickami to ty jesteś.

~ekolog

Do ktoś i e2rds, po co się kompromitujecie jak największe śmiecie w naszym mieście. Żeby wyciąć jedno drzewo w naszym mieście nawet na własnym podwórku to trzeba to załatwiać przez rok czasu aby dostać pozwolenie. A jak emerycie wytniesz drzewo na swojej działce nad SANEM bez pozwolenia to dostaniesz mandat na kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Jakie mądre władze mamy w naszym mieście , że wycięto te topole przy POPIELUSZKI bo korzenie tych drzew wszystko pod ziemią zniszczyły . Bardzo dobrze, że zostaną wycięte te wszystkie modrzewia na OKULICKIEGO bo powstaną tam zbiorniki retencyjne które będą chronić tą ulicę przed podtopieniami. Jak to dobrze , że tacy hejterzy jak emeryt e2rds , nie ma nic do gadania w naszym mieście bo doprowadził by nasze miasto do całkowitego upadku.

~ktoś

Nie można tak bezmyślnie wycinać drzew no natura potrafi się zemścić. Przypomnijcie sobie atak pilarzy na Puszczę Białowieską. I co jest dzisiaj? Dziś naczelny pilarz już pod szyszkami leży. Dlatego nie bądźcie głupcami bo natura rychliwa ale sprawiedliwa, za krzywdę na drzewostanie może się odegrać.

~lucdrwal

Załóżmy jakieś stowarzyszenie, grupę szybkiego reagowania, obserwujmy wnioski o wycinki, zacznijmy działać!

~nieśpij

Kiedy w Rzeszowie patodeweloper wycinał drzewa pod mikroapartamenty, to drwali chroniło 50 napakowanych gości w kominiarkach. No a w Stalowej Woli nikomu się nie chce protestować i władza robi, co się jej podoba.

e2rds

~abc, pomyśl, przecież wszystko poza modrzewiami to drewno kominkowe.

~abc

A to nie można te drzewa przenieść w miejsce tej
Kwietnej łąki. Tam jest idealne miejsce . Przemyślcie temat.

~cst

Lucjusz. Ile wynegocjowałeś dodrukowywanych papierków, żeby wyprowadzić drewno poza granicę (powiatu albo i dalej), żeby potem łatwiej sprzedać ziemię obcemu kapitałowi? Skoro prywatyzacja Lasów Państwowych kiedyś nie wyszła, to te wasze socjalisty z pisu zabrały się do tego samego inną metodą "na raty"? A ty ich posłusznie słuchasz. Albo jesteś naiwny, bo młody. Albo, co gorsza, dobrze wiesz co robisz i się nie sprzeciwisz bandytyzmowi twoich właścicieli, bo liczysz na posadkę.
Jak cię zobaczę za kilka lat na jakimś ministerialnym stołku, to będę wiedział, że miałem rację.

~EDI

KTO MYŚLI TEN WIE ,ŻE ZANIM WYROSNĄ DRZEWA MINIE MINIMUM 20- 30 LAT A TU MAMY JUŻ KILKU KILKUDZIESIĘCIOLETNIE DRZEWA IW TYM CHRONIONE MODRZEWIE A KTOŚ FUNDUJE NAM ICH USUNIĘCIE I ZASADZENIE MŁODNIKA I KRZACZORÓW !!!GDZIE EKOLOGIA ,SUMIENIE !!! ZOSTAŁA JAK WIDAĆ BEZDUSZNOŚĆ OPAKOWANA W PUSTĄ REKLAMĘ BEZ DBAŁOŚCI O ZDROWIE MIESZKAŃCÓW!!!

~koko

porypy a te to co zle?? duze piekne ale trza wyciac jak wszystko i czekac 20 lat az urosna... kretynizm

~he hee

obok bloków gdzie mieszkam pierwsi lokatorzy a latach 60 tych posadzili wszyskiego po trosze .To byli tacy sadzacze jak edek erdees i jabłonka i śliwka no i wiśnia , mirabelka a z drzew akacje i topolki no i oczywista żywopłot pod klatkami. I jak to sie ma??? Ano bez ładu i składu a w lecie mnóstwo much na owocach , drzewska porosły i patrzec tylko kiedy konar spadnie na samochody a żywopłot to już kościubry stare ale weż to rusz .....nie ma mowy babcie i dziadki murem za tym .....to ich dzieło!!!!! Ale kiedyś musi sie to skończyć...raz na zawsze i tak na innych ulicach i pod blokami widzę. My młodsi troche chcieliśmy zmienić na nasadzenia ozdobnych krzewów i kwiatów pod klatkami i wyciać te stare topole czy akacje.....ale gdzie tam.....rwetes jak tu na forum......nie nie....No niestety za jakis czas dopiero bedzie można ze smakiem i gustem coś zrobić. Patrze i widze to w Lublinie czy Rzeszowie.....w Stalowej narazie sie nia da....w wielu miejscach.

~Paula

Tylko na Lubartowskiej nic sie nie dzieje a nawet powycinano drxewa rosnace tu od 70 lat i nie zrobiono nowych zasadzen.... a byla to kiedys jedna z piekniejsxych starych ulic miasta. Jak spojrzalo sie od ratusza w dol to az sie serce radowalo w lecie bo przepiekna bujna zielen byla. Teraz tylko dewastacja i upadek. Ruiny domow, brudne elewacje betonowisko i wsxystko zaasfaltowane. Ludzie, zrobcie cos dla Lubartowskiej, nie pompujcie tylko w dzielnice prominentow!! Niech odzyska swoj blask. Tyle tu waznych uczelni i instytucji.

maszynista

ŁAPY precz drwale z PISU od drzew.

~emerytka

Po budowie osiedli COP-owskich w mieście było mnóstwo sosem pozostawionych z wycinanego lasu-przyjezdni mówili, że w Stalowej Woli pachnie sosną. W latach 70-tych na potęgę budowano w Stalowej Woli nowe osiedla. W trakcie budowy pomiędzy blokami zostawiano drzewa z Pława, w tym owocowe, które rosną do dziś. Po wybudowaniu osiedli miasto traktorami przywoziło drzewka do sadzenia a mieszkańcy sadzili w czynie społecznym. Można? Można.

~Tyfus

Nawet podczas II WŚ po przejściu frontu drzewa zostały ...

~wazelinka

ekolog pseudointeligencie weź nie błaznuj... nowoczesne drzewa? co to takiego? a, i zapomniałeś dodać że cała Polska nam ich zazdrości

~dadw

Trolle opozycji coś sadża drzew? Czy tylko hejt??

~ekolog

Na ulicy POPIELUSZKI podczas rewitalizacji tej ulicy [ od strony OFIAR KATYNIA do policji] wycięto wszystkie te wstrętne drzewa i zasadzono przepiękne nowoczesne drzewa . A teraz ta ulica to najpiękniejsza ulica w naszym mieście.

~Kris

Szkoda mi tych modrzewi. Powiem wprost: to jest dewastowanie zieleni i nie ma co pisać, jakie to cuda będą posadzone. Minie dużo czasu, zanim dadzą cień, a kto wie, czy za jakiś czas kolejny wizjoner nie każe i tego wyrżnąć.

~fgh

Zanim wyrosną te nowe drzewa, to nie jeden mieszkaniec miasta emerytów tego nie doczeka.

~Arbus

Do wyborca, odpal sobie google street view na podwórku Staszica 15 i na ulicy Działkowej . Na Staszica jest stare zdjęcie jak to podwórko było piękne i zielone przed tzw. "rewitalizacją". Na ulicy działkowej również stare zdjęcie z kompletem drzew które barbarzyńsko wycięto bez powodu . Obok w miejscu drzew są dodatkowe wrzuty zdjęć 360 z pobojowiska jak te drzewa leżały po ścięciu .
Do kompletu możesz dodać Popiełuszki które dołączyło do betonowych pustyń.

~Obca

Te nowe drzewa beda tak pielegnowane jak. laki po ktorych zostaly tylko badyle ktorych nie zjadly golebie.Ktora i czyja firma wygrala przetarg na ta dewastacje zieleni?

~Stan

Barbarzyństwo!!!

wyborca

Jesteście w stanie zebrać wcześniejsze nieuzasadnione wycinki w 1 miejsce? A było ich dużo. Spróbuję zainteresować media.

~maniek

UWAGA TVN

~***** LN

pasowałoby w koncu wyjść na ulice, zaprosić polsat i tvn i nagłośnić to co sie tutaj wyczynia.

TylkoZKS

Przyszły rozkazy z Warszawy - piSS każe wycinać drzewa, żeby sprzedawać drewno. A dla ludu zostaje beton!

wyborca

Czy da się zatrzymać ten obłęd? Ekolodzy nie przyjadą jak im nie zapłacisz lub temat nie jest medialny :/

~agata

Barbarzyństwo naszego włodarza nie ma końca. Jak można wycinać tak cenne i już rzadziej spotykane modrzewie, zresztą będące pod ochroną. Tworzą tak piękny szpaler na Okulickiego. Dzisiaj dzieciom jeszcze można pokazać jak wygląda modrzew. Chcą zrobić z naszego miasta pustynię. Ciekawe kto potrzebuje drewna modrzewiowego.