Profil zaufany — co to jest i jakie sprawy można nim załatwić? Jak szybko założyć profil zaufany?

Materiał zewnętrzny Image

Co to jest profil zaufany i jak założyć profil zaufany? Instrukcja krok po kroku. Co możemy załatwić profilem zaufanym?

Profil zaufany to nowoczesna usługa elektroniczna, która pozwala załatwić w sposób zdalny wiele spraw urzędowych, a nawet zdrowotnych. Co jest profil zaufany i jak dokładnie działa ten system? Jak utworzyć profil zaufany i co jest potrzebne do jego stworzenia? Czy stworzenie profilu zaufanego przez bank będzie nas coś kosztować? W tym tekście odpowiadamy na każde z powyższych pytań.

Co to jest profil zaufany i do czego służy?

Profil zaufany to rodzaj elektronicznej weryfikacji tożsamości obywatela. System został stworzony po to, aby osoby mieszkające na terenie Polski mogły szybciej i łatwiej załatwiać określone sprawy natury urzędowej. Profil zaufany jest kompatybilny z systemami elektronicznymi wielu instytucji publicznych, jak między innymi CEIDG, ZUS czy placówki służby zdrowia. Dotyczy to także niektórych podmiotów prywatnych, a mówiąc dokładniej: banków.

Po co jednak zakładać profil zaufany i co możemy załatwić dzięki temu systemowi? Lista zadań profilu zaufanego jest długa, i wciąż poszerza się o kolejne usługi administracji publicznej. Wynika to z faktu, że ustawodawca dąży do tego, aby obywatel mógł załatwić jak najwięcej spraw via online. W praktyce więc profil zaufany może nam służyć między innymi do takich rzeczy, jak:

• Wypełnienie oraz złożenie niektórych deklaracji podatkowych

• Złożenie wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

• Złożenie wniosku o Becikowe

• Złożenie wniosku o Świadczenie Rodzicielskie

• Złożenie wniosku o Świadczenie z Funduszy Alimentacyjnego

• Złożenie wniosku o stworzenie Karty Dużej Rodziny

• Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia 500 plus

• Wysyłanie wniosków, pism oraz umawianie spotkań w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

• Korzystanie z usług oferowanych przez Internetowe Konto Pacjenta

• Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego

• Założenie działalności gospodarczej, a także zawieszenie działania naszej firmy

• Sprawdzenie liczby posiadanych punktów karnych

• Sprawdzenie statusu ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczeń społecznych

Jak widać już obecnie profil zaufany dysponuje naprawdę szerokim spektrum funkcjonalności. Wymienione zostały tylko niektóre z nich. Najważniejsze instytucje, z którymi profil zaufany jest kompatybilny i pozwala na załatwianie w nich spraw to natomiast:

• Zakład Ubezpieczeń Społecznych

• Internetowe Konto Pacjenta w ramach NFZ

• Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

• Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Dokładny spis wszystkich rzeczy, które obywatel może załatwić online za pomocą profilu zaufanego znajdziemy na stronach internetowych wskazanych podmiotów. Wystarczy odwiedzić na przykład witrynę CEIDG, aby sprawdzić pełen spis spraw, jakie mogą być załatwione zdalnie za pomocą profilu zaufanego.

Jak utworzyć profil zaufany?

Profil zaufany można założyć stacjonarnie, odwiedzając odpowiednią placówkę. Zdecydowanie szybszym oraz łatwiejszym sposobem jest jednak skorzystanie z kreatora profilu zaufanego na stronie gov.pl. Po odwiedzeniu tej witryny wystarczy wybrać Start, a potem udzielić odpowiedzi na parę prostych pytań.

W pierwszej zakładce kreatora należy wybrać jedną z dostępnych opcji, która pozwala błyskawicznie i w pełni online założyć profil zaufany. Najprościej będzie to oczywiście zrobić to przez bankowość elektroniczną. Lista banków, które udostępniają nam taką opcję to, jak widać na powyższym screenie, między innymi PKO BP. Santander, Alior, ING czy BNP Paribas. Wybieramy bank, w którym mamy konto bieżące oraz dostęp do bankowości elektronicznej. Załóżmy, że jest to PKO BP.

Po wypełnieniu jeszcze dwóch zakładek, strona przeniesienie nas do witryny z przekierowaniami do każdego z banków, gdzie można założyć profil zaufany online.Po zalogowaniu do bankowości elektronicznej, zobaczym zakładkę z naszymi danymi osobowymi.

Jak informuje na nas strona, wszystkie dane muszą być aktualne. Jeżeli tak jest, przechodzimy do następnego etapu. Teraz bank przekieruje nas do strony pz.gov.pl, gdzie musimy jedynie wypełnić brakujące pola. Następnie, w celu utworzenia profilu zaufanego online, użytkownik wybiera przycisk Rejestracji.

Po tym nasz profil zaufany zostanie utworzony. To już właściwie wszystko. Cały proces tworzenia profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną powinien zabrać nam co najwyżej 10 minut.

Profil zaufany pozwoli nam szybko i wygodnie załatwiać wiele ważnych spraw urzędowych. Można przy jego pomocy składać chociażby wnioski o różne świadczenia. Należy jednak pamiętać, że od chwili złożenia wniosku (nawet online) do momentu jego akceptacji oraz realnej wypłaty świadczenia przeważnie musi upłynąć sporo czasu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy szybko i również całkowicie online zasilić nasz domowy budżet przy pomocy takiego rozwiązania, jak pożyczka pozabankowa w firmie Szybka Gotówka.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =