Oszuści mają nową metodę. Łatwo można dać się zmanipulować.

Image

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy.

Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Xerro

Przygłup krysz na odległość śmierdzi bezmózgowiem. Trudno się u takiego dopatrywać oznak inteligencji.

e2rds

Po pierwsze:
~Oszust może mieć wiele racji, a może i 100% racji.
Po drugie:
krysz, jak byś oglądał programy o zwierzętach, to byś wiedział, że osły to niezwykle inteligentne zwierzęta i nie obrażał byś zwierzątek podając ich jako przykład głupoty. Głupotą tylko dotknięci są ludzie, w żadnym wypadku nie tyczy to zwierząt.

wyborca

Banki dawno powinny wdrożyć karty wirtualne, ale jakoś się do tego nie spieszą.

~Nick

A stąd oszust wie że masz rachunek w danym banku, bo jeśli zapłaciłeś za dany towar przelewem to odbiorca ma Twój pełny numer rachunku...Chyba nie trudno się domyśleć. Dlatego najlepsza metodą jest płatność blikiem-tam nie podajesz ani numeru rachunku ani numeru karty-dla niewtajemniczonych.

~Allo

No weź się dodzwon do banku infolinia i sraty taty .

~str

Oszust... tu masz rację bo skąd niby ktoś wie że akurat dana osoba ma tak pokaźną sumę w banku itp...
To wszystko wychodzi z banku a nasze konta nie są aż tak bezpieczne jak to nas zapewniają banki...

krysz

Xerro, właśnie pokazałeś że masz inteligencję na poziome osła.

~jan

.... dziwne że większość tych ,,numerów" ma miejsce na ścianie wschodniej .....

~Xerro

Żadne apele nie pomogą jak mamy w społeczeństwie tylu asów co na pis głosują . Takim mało lotnym naiwniakom można wszystko wmówić używając prostej socjotechniki.

~Oszust

ciekawe, że mnie nikt nie próbuje oszukać, ale mam na koncie zaraz po wpływie marne złotówki. Oszust ma kogoś w banku i wie kto ma pokaźną sumę na koncie, bo dlaczego "trafia" na duże sumy. Ewentualnie ktoś się obnosi, że ma na koncie tysiące...