Kredyt dla firm — kilka przydatnych wskazówek

Materiał zewnętrzny Image

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, opóźnienia w spływie należności i inwestycje to sytuacje, kiedy możesz potrzebować dodatkowego finansowania w postaci kredytu. Co warto wiedzieć o tym rodzaju wsparcia?

Kredyt to instrument finansowy, po który najczęściej zwracasz się do banku. Nowe podmioty, działające na rynku od niedawna, mogą mieć problem z uzyskaniem tego rodzaju wsparcia. Banki lubią pożyczać pieniądze instytucjom, które mają dobrą historię kredytową. Nie jest to równoznaczne z posiadaniem konta w jednej i tej samej instytucji. Bardziej liczy się terminowość spłat, o której znaleźć można informacje w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz bieżąca kondycja przedsiębiorstwa. Jaki kredyt wybrać? Zajrzyj na: Firmowakasa.pl — Ranking kredytów dla firm.

Historia kredytowa a finansowanie

Banki preferują współpracę z firmami, o których już coś wiadomo w świecie finansów. Historia w BIK to jedno z takich miejsc, które się sprawdza, weryfikując każde przedsiębiorstwo. Jeśli dotychczas Twoja organizacja nie korzystała z finansowania zewnętrznego, to stanowisz dla kredytodawcy pewnego rodzaju niewiadomą.

Relacje z bankiem, w którym masz swoje główne konto firmowe, są ważne. Jednak nie tak ważne, jak przed dwoma dekadami. Wówczas zaufanie budowało się nie tylko w cyfrowym świecie na podstawie wyników finansowych. Przedsiębiorca często znał się ze swoim opiekunem w banku, który dobrze wiedział, jak wygląda sytuacja w organizacji. Dzięki temu łatwiej można było ocenić nie tylko sytuację finansową — co wynika z dokumentacji, ale także intencje i podejście do biznesu kredytobiorcy.

Kredyt dla firm

Choć bogata historia w banku, w który ubiegasz się o finansowanie, może pomóc, to nie jest to dzisiaj regułą. Często zdarza się, że uzyskanie kredytu jest prostsze i szybsze w innej instytucji. Tak działa ING — kredyt dla firm, czyli produkt dedykowany przedsiębiorcom. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać finansowanie?

Choć skupimy się na konkretnym przykładzie, to niemal każdy kredytodawca zwraca uwagę na podobne elementy. W związku z tym ważne są takie dane jak okres prowadzenia działalności czy dotychczasowe wyniki finansowe. Bank może wymagać, aby firma funkcjonowała na rynku przynajmniej 6 miesięcy, ale w niektórych wypadkach będzie to minimum 24 miesiące.

Banki mają też swoje preferencje dotyczące branż, które chcą finansować i takie, gdzie uzyskanie kredytu jest praktycznie niemożliwe. Zwykle trudno taką informację uzyskać przed złożeniem dokumentów, a nawet w przypadku zgody czy odmowy. Najczęściej to wytyczne wewnętrzne, do których nigdy nie będziesz mieć dostępu. Nie oznacza to, że masz rezygnować ze złożenia wniosku! Zawsze warto próbować, zwłaszcza gdy kondycja Twojej firmy jest dobra, a wyniki prześwietlone przez analityków banku się obronią.

Kredyt dla firm to przycisk turbo

Dodatkowe finansowanie pomaga uporać się z problemami, które potrafią ograniczać dalszy rozwój. Jeśli dajesz kontrahentom długie terminy płatności, nie licz na spływ środków przed umówioną datą. Zamrożone pieniądze nie pracują — przynajmniej u Ciebie w firmie. W związku z tym ważne jest, aby mieć bufor, który pozwoli działać niezależnie od terminów rozliczeń z kontrahentami. Kredyt pozwala skupić się na rozwoju organizacji i przyśpiesza wiele działań. W miarę możliwości zawsze warto mieć otwartą linię, która stanowi wsparcie i zawsze czeka w gotowości.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Zbyszek

ING nie ma.dobrej oferty. Mają strasznie duże koszty kredytu. Sprawdźcie lepiej ofertę Nest Bank. Co prawda ich placówki nie ma już w stalowej ale mają swojego doradcę na miejscu. Nam uruchamiał kredyt na ponad 400 tys zł. Nie męczą z dokumentami, szybko i niska prowizja, bez Zbędnych formalności. Ma gość sumienie i nie podciąga prowizji. Oferta jest bardzo dobra.