Samochód nowy czy używany?

Materiał zewnętrzny Image

Nabywcy samochodów stają teraz przed klasycznym dylematem — kupić nowy czy używany pojazd? Używane auto może mieć przecież również nowoczesny akcent. Obecne niedobory samochodów spowodowane pandemią wpływają zarówno na rynek nowych i używanych samochodów, jak i na proces podejmowania decyzji zakupowych. Więc co robić? Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas ważenia opcji.

Twój nowy samochód traci około 10 procent swojej wartości w chwili, gdy odjeżdżasz z parkingu salonu. Nic strasznego się z nim nie stało, gdy odjedziesz, ale po prostu nie jest już uważany za nowy samochód, gdy nie ma w nazwie, że „jest z salonu”.

W tym roku zdecydowanie spadła sprzedaż samochodów nowych. Możemy zrzucić to na brak mikroukładów potrzebnych do obsługi wielu funkcji i systemów w dzisiejszych pojazdach na rynku. Producenci samochodów ograniczyli produkcję pojazdów, gdy pandemia zaczęła torpedować popyt, a producenci chipów znaleźli inne rynki zbytu dla swoich towarów – komputery, gry i inne przedmioty, które stały się bardziej popularne, gdy ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domu.

Rezultatem była przerwa w produkcji samochodów i wzrost cen.

„Nowe pojazdy – w szczególności nowe ciężarówki i SUV-y – są w zasadzie odpowiednikiem papieru toaletowego i środka do dezynfekcji rąk w 2021 roku”. Innymi słowy, są bardzo poszukiwane. Konsumenci wydają się być nieco bardziej przyzwyczajeni do płacenia więcej za wszelkiego rodzaju towary w ubiegłym roku, a nowe pojazdy nie są w tym przypadku wyjątkiem” – mówią specjaliści z branży moto.

Czy więc lepiej wybrać używany pojazd?

Używane samochody na ogół zyskują na wartości w obecnym czasie, a nie tracą, więc możesz nie znaleźć tam okazji dla siebie. W rzeczywistości serwis iSeeCars.com przeanalizował swoją bazę danych ponad 470 000 „lekko używanych” samochodów z rocznika 2019 i 2020 wystawionych na sprzedaż w czerwcu 2021 r. i stwierdził, że niektóre samochody były w rzeczywistości wystawione po wyższych kosztach niż w momencie, kiedy były całkowicie nowe!

Analiza wykazała, że przeciętny lekko używany samochód kosztuje około 3 procent mniej niż jego nowa wersja kilka lat wcześniej.

Gdzie można znaleźć okazyjne ceny dla samochodów używanych

Są jednak jeszcze miejsca, gdzie używane samochody wcale nie kosztują więcej niż ich nowe odpowiedniki. Jeśli szukasz sprawnego, działającego, ale używanego samochodu, warto skorzystać z uznanego komisu samochodów lub skupu aut, który posiada w swoich zasobach wiele pożądanych modeli.

To świetny pomysł, szczególnie, jeśli posiadasz swój stary samochód, który możesz zostawić w rozliczeniu. Jeśli natomiast posiadasz samochód uszkodzony czy rozbity, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go za gotówkę do któregoś z uznanych punktów złomowania samochodów i przeznaczenie jej na zakup nieco nowszego modelu.

Odpowiadając na pytanie, czy to dobry moment na zakup nowego auta? Nie, tak samo nie jest to najlepszy czas na zakup używanego, rocznego, czy dwuletniego auta. Jeśli chciałbyś jednak zamienić swój wysłużony samochód na nieco lepszy i lepiej wyposażony samochód, możesz skorzystać z uznanego skupu, który przygotuje dla Ciebie odpowiednią ofertę na 5-cio czy 10-letnie sprawne autko, które posłuży Ci jeszcze przez wiele lat.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =