105- letnia Maria Mirecka- Loryś nagrodzona w Gdyni

Image

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”- czyli ci, którzy za opór sowieckiemu okupantowi zapłacili najwyższą cenę. Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni, przez komunistyczne władze skazani na zapomnienie. Festiwal ten jest jedynym w Polsce przeglądem filmów odnoszących się do lat 1939 – 1989- czytamy na stronie wydarzenia.

Ale to nie tylko film, to też wystawy, koncerty, spektakle i dyskusje panelowe, w których twórcy filmowi konfrontowani są z historykami, publicystami, świadkami dziejów najnowszych.

Wśród nagrodzonych na XIII Festiwalu NNW była legenda naszego regionu, 105- letnia już major Maria Mirecka- Loryś, patriotka i działaczka społeczna, komendantka NOWK, WSK-AK, NZWK. Festiwal odbył się między 29 września a 2 października w Gdyni. Pokazano na nim m.in. film pt. „Boża przemytniczka”, której bohaterką była pani Maria. W ostatnim dniu festiwalu otrzymała ona nagrodę „Źródło”, wręczaną osobom, których niezłomna postawa stała się inspiracją dla twórców.

- Dzieci moje są wychowane po polsku. Dziękuję, że tu coś na temat mojej pracy dla Polski się mówi. Bóg zapłać za to, że pomimo mojego wieku mogłam do Polski wrócić z Chicago i tu mieszkać- powiedziała na gali.

Maria Mirecka- Loryś mimo sędziwego wieku wciąż jest sprawna umysłowo i fizycznie. Wciąż pomaga i włącza się aktywnie w akcje pomocowe. Jeszcze 2 lata temu osobiście pojechała z darami na Ukrainę.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Martin

Chyba już 106 lat, ale mogę się mylić.

~Natalia

Piękny wiek, szacunek i dużo zdrówka dla Pani Marii ;)

~STALOWA WOLA

sto lat sto lat sto lat............. cześć i chwała bohaterom

~Joa

Dużo zdrówka, miłości od bliskich wszelkich pomyślności

~Stalowianka

Wyrazy wielkiego szacunku i podziękowania oraz dużo zdrowka wielkiej patriotce Pani Marii zyczymy

~stalowiaczek

Życzę dużo zdrówka