Co to jest sublimacja w druku i kiedy się opłaca?

Materiał zewnętrzny Image

Personalizacja odzieży i gadżetów codziennego użytku nie jest dziś żadną fanaberią. Wielu z nas wybiera te produkty z myślą o dostosowaniu ich wizualnie do własnych upodobań. Koszulka z własnym zdjęciem, kubek z panoramą lub własnym napisem albo personalizowane puzzle. Istnieją różne sposoby wykonywania takich nadruków. Ostatnio na popularności zyskał druk sublimacyjny — na czym on polega i dlaczego jest tak często stosowany?

Czym jest druk sublimacyjny?

To metoda wykonywania dowolnych nadruków na powierzchnię. Wykorzystuje się do tego sublimację – czyli przejście „nadruku” bezpośrednio ze stanu gazowego w stan stały. Pod wpływem odpowiedniej do danego materiału temperatury i docisku prasy, stan ciekły jest omijany. Cząsteczki nadruku wchłaniają się bezpośrednio w materiał. Druk sublimacyjny nie pokrywa jedynie powierzchni materiału, lecz staje się jego częścią. Przez to jest trwały i wyraźny.

Na czym można stosować sublimację?

Najlepiej do sublimacji nadaje się materiał z dużą ilością poliestru. Cząsteczki barwnika łączą się z włóknami poliestrowymi. Dlatego im jest go więcej, tym jakość wydruku będzie wyższa oraz osiągniemy lepsze kolory.

Ważna jest też jasność materiału – barwniki są półprzeźroczyste, dlatego ostateczny odcień nadaje kolor powierzchni. Na białym tle jest najłatwiej, ale na ciemnych również się da, stosując pewne sztuczki w fazie projektowej – trochę przypominające tworzenie negatywu. Sublimacja sprawdzi się też na materiałach z domieszką bawełny, na czapkach, kurtkach czy bluzach. A także na przedmiotach niebędących odzieżą – smyczach, obrusach, kubkach, piórnikach, plecakach. Możliwości jest naprawdę wiele.

Sublimacja – jak się to robi?

Cały proces jest kilkuetapowy.

1. Faza projektowa – chodzi o stworzenie pliku graficznego, który zostanie nadrukowany. Ten może powstać w programie graficznym czy kreatorze, a to, co przedstawia obraz, jest totalnie dowolne. Na tym etapie trzeba uwzględnić jasność materiału i rozdzielczość.

2. Druk sublimacyjny wykonuje się w sposób pośredni. Najpierw przy użyciu specjalnych tuszów obraz drukuje się na papierze transferowym.

3. Potem papier transferowy umieszcza się w specjalnej prasie termotransferowej, która traktuje nim pożądany materiał. Pod wpływem nacisku, temperatury rzędu 180 – 200 C następuje wspomniane zjawisko sublimacji. Jeden wydruk trwa około 30 – 60 sekund.

Druk sublimacyjny — trwały, piękny, ekonomiczny i ekologiczny

Popularność sublimacji w druku nie bierze się znikąd. Jakie są główne zalety? Przede wszystkim:

• sublimacja jest stosunkowo tania – poza prasą i tuszem nie wymaga dodatkowych kosztów. Można wykonywać pojedyncze wydruki dla klientów indywidualnych;

• niskie są koszty projektu – może go wykonać sam klient za pomocą darmowych narzędzi graficznych;

• druk jest trwały, nie ściera się, nie kruszy i nie odpada. Przetrwa wiele prań, jest odporny na działania czynników atmosferycznych;

• jakość wydruku jest wysoka, zwłaszcza jeśli materiał był wypełniony poliestrem. Kolory są żywe, naturalne o dobrym kontraście i zakresie tonalnym;

• to rozwiązanie ekologiczne – barwniki są na bazie wody, nie są szkodliwe w dotyku dla dzieci, są bezwonne i przepuszczają powietrze.

Przy współpracy z CCS Druk

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =