Jak konserwować drewniane meble?

Materiał zewnętrzny Image

Drewniane stoły, komody, szafy i pozostałe meble wykonane z tego naturalnego surowca prezentują się bardzo efektownie. Jeśli jednak mają zachować swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne przez długi czas, należy prawidłowo o nie dbać, regularnie je konserwować. Drewno jest ponadczasowe, uniwersalne, niezwykle wytrzymałe. Można je nawet poddać renowacji, dzięki czemu nie trzeba wyrzucać starych mebli, co przełoży się na sporą oszczędność czasu. Do wyboru jest wiele sposobów na zakonserwowanie drewna: impregnacja, woskowanie, olejowanie. Można używać domowych środków lub sięgnąć po gotowe preparaty.

Jak prawidłowo konserwować drewniane meble, aby wydłużyć okres ich żywotności?

Drewniane komody przydadzą się w każdym domu, mają szerokie zastosowanie. Odnajdą się w niemalże każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone. Niezbędnym elementem wyposażenia jest też stół z drewna, który posłuży przez lata użytkownikowi, wystarczy że będzie go regularnie konwersować. Dobrze zabezpieczone drewno jest niezwykle odporne na zarysowania i uszkodzenia. Zwiększa to jego wytrzymałość i ochronę przed blaknięciem. Drewniane meble są od lat topowym trendem wnętrzarskim, podobnie jak inne naturalne materiały. Drewno jest mile widziane nie tylko w przypadku mebli, ale też na podłodze i nawet ścianie. Drewniane dodatki zawsze będą dobrym pomysłem podczas urządzania wnętrz. Drewno dodaje elegancji, przytulności, uroku. Naturalne i niepowtarzalne sęki, spękania, prezentują się fenomenalnie. Wykonane z niego meble będą długoterminową inwestycją, wystarczy zadbać o ich systematyczne konserwowanie, nie będzie trzeba ich wymieniać przez wiele lat. Trwałość mebli drewnianych można przedłużyć za pomocą impregnatów, olejów i lakierów.

W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo preparatów impregnujących przeznaczonych do konserwowania mebli z drewna. Mogą być one bezbarwne, co świetnie sprawdza się, jeśli komuś zależy na jak najmniejszym zmienianiu wyglądu naturalnego drewna. Dostępne są też impregnaty pozwalające na zmienienie koloru mebli, czyli koloryzujące. Obecnie można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną, dzięki czemu można w szybki i łatwy odmienić dotychczasowy wygląd swoich mebli. Najlepsze efekty pozwala uzyskać impregnacja ciśnieniowa, bo obejmuje ona cały przekrój drewna. Impregnaty chronią drewno przed nasiąkaniem wodą, promieniowaniem słonecznym, grzybami, owadami i glonami.

Drewniane meble mogą zostać zakonserwowane za pomocą oleju roślinnego, który zabezpiecza przed wilgocią. Woda spływa po powierzchni pokrytej olejem, dzięki czemu nie wnika ona w jego strukturę. Zmniejsza się wobec tego ryzyko wypaczenia drewna. Zaletą olejów jest to, że wnikają one w głąb struktury drewna, zabezpieczając je przed pękaniem i rozsychaniem. Wiele z nich chroni też przed płowieniem na skutek działania promieniowania słonecznego i przed grzybami. Zaletą olejów jest również to, że odbijają one naturalny kolor drewna, eksponują piękne usłojenie.

Chcąc przedłużyć okres żywotności mebli wykonanych z drewna, można sięgnąć po lakier. Jest to skuteczny sposób na zabezpieczenie ich przed ścieraniem i obijaniem, czyli przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powierzchnia pokrywa lakierem jest właściwie chroniona przed działaniem wilgoci i płowieniem, staje się też gładsza. Do wyboru są różne rodzaje lakierów, mogą być matowe lub błyszczące, koloryzujące lub bezbarwne. Lakiery mogą być stosowane nawet w przypadku drewna, które było już wcześniej zakonserwowane impregnatem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że warstwa lakieru będzie z czasem pękać, przez co utraci swoje pierwotne właściwości. Co więcej, wygląda to nieestetycznie, konieczne będzie usunięcie resztek lakieru.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =