Pamiętacie o ogrodach? Stalowowolanie pamiętają co roku

Image

To dzięki mieszkańcom Stalowej Woli to miasto jest różnobarwne i ukwiecone. To właśnie mieszkańcy blokowisk starają się, by ich balkony zakwitały wiosną i cieszyły oczy i serca przez cały sezon. Kolorowe ogórki przed oknami to też nasza rzeczywistość.

W niedzielę 3 października br. podziękowano tym, którzy najaktywniej przyczyniają się do łamania stereotypów, że miasto to betonowa pustynia. Przecież tak nie jest!

Celem konkursu od lat jest to samo- pokazanie, że Stalowa Wola – miasto skazane na „wielką płytę” – też może być piękne, poprawa wizerunku Stalowej Woli, estetyki wszystkich osiedli w mieście, integracja małych społeczności blokowych tworzących więzi towarzyskie i dobrosąsiedzkie. Organizatorem Konkursu jest Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli przy współudziale Administracji Osiedli. Konkurs odbywa się co roku w miesiącach letnich, głównie na przełomie lipca i sierpnia. W pierwszym etapie organizator powołuje komisje dokonujące oględzin i dokumentacji najciekawszych balkonów i ogródków. W skład tych komisji wchodzą: specjalista od zieleni z wykształceniem ogrodniczym, administrator osiedla posiadający wiedzę o mieszkańcach, operator kamery i fotograf dokumentujący wybrane obiekty, pracownik Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. Komisja dokonuje szczegółowych oględzin balkonów i ogródków zgłoszonych do konkursu, kierując się następującymi kryteriami: różnorodność gatunków, zdrowotność roślin, kompozycja, gama barw, oryginalność, wrażenie estetyczne.

Komisja przechodzi przez całe miasto, uwzględniając zgłoszone wcześniej balkony i ogródki przyklatkowe w zasobach: spółdzielni mieszkaniowych, komunalnych, wspólnot mieszkaniowych itp. w Stalowej Woli. W czasie oględzin zgłoszonych balkonów i ogródków komisja może zaproponować udział w konkursie niezgłoszonych wcześniej elementów zieleni po uprzednim wyrażeniu zgody osób zajmujących się ich pielęgnacją. Konkurs nie dotyczy posesji prywatnych. W drugim etapie komisja dokonuje kwalifikacji najciekawszych balkonów i ogródków, a w następnej kolejności przyznaje nagrody i wyróżnienia.

- W tym roku balkony wypadły inaczej niż dotychczas. Były bardzo duże upały w lipcu i po niektórych kwiatach było widać, że zostały po prostu spalone przez słońce, jednakże mnóstwo osób, które zgłosiły się do konkursu walczyły z pogodą, walczyły ze słońcem. Wiemy, że niektórzy nawet 2- 3 razy dziennie podlewali kwiaty żeby przetrwały, niektórzy nawet kropelkowo. Cały czas na balkonach dominują petunie, surfinie i pelargonie. Bardzo rzadko się widzi inne kwiaty. Na ogródkach coraz częściej pojawiają się hortensje. Pojawiają się też kwiaty jednoroczne m.in. aksamitki, których przez wiele, wiele lat nie było. Zdarzają się ogrody rustykalne, wiejskie. Mamy np. na Czarnieckiego, w tym starym budownictwie, taki rustykalny ogród, gdzie są takie stare, dawne kwiaty- mówi Urszula Wieczorek, członek jury konkursu.

Główne nagrody w konkursie to: Złota, Srebrna i Brązowa Pelargonia- statuetki zaprojektowane przez Alicję Czajkowską- Magdziak, artystę plastyka. Pozostałe nagrody zależą od inwencji i pomysłów komisji i organizatora. Najczęściej są to wydawnictwa, foldery, kalendarze, bony, rośliny, zdjęcia, obrazy, dyplomy i inne.

Komisja na posiedzeniu 23 września 2021, pod przewodnictwem Marii Hereckiej- Kużdżał, z udziałem Urszuli Wieczorek, Izabeli Lach i Anny Włodek postanowiła przyznać następujące nagrody w 2 kategoriach:

Kategoria BALKONY

Złota Pelargonia: Zdzisława Elgert

Srebrna Pelargonia: Krystyna i Zenon Wieczorkowie

Brązowa Pelargonia: Elżbieta Żerdecka

Kategoria OGRÓDKI

Złota Pelargonia: Halina Hyła

Srebrna Pelargonia: Barbara i Władysław Dąbkowie

Brązowa Pelargonia: Halina i Jan Kokoszkowie

Oprócz tego przyznano wiele nagród mniejszych. Nagrodzeni dostali rośliny, kalendarze na następny rok, dyplomy.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~EDI

DO mayopion A GDZIE OLEJ W MÓZGOWNICY !!! PŁASKIEEKRANY MÓZGU NIE MAMY

~Adaś

Kiedy w Stalowej będzie pierwszy kierunkowskaz: Toaleta 300m?

~Piwniczanka 2

Halinko gratulacje !

~mayopion

Super.
Ale gdzie maseczki?