I znów Radość jest w Nich!

Image

Około 200 artystów w wieku powyżej 60 lat, czyli 28 zespołów i solistów, przyjechało do Stalowej Woli z 3 województw by wziąć udział w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów.

Ta wielka artystyczna uczta dla ducha ma miejsce w Spółdzielczym Domu Kultury. W zeszłym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem, przegląd nie został zorganizowany. Tym razem się udało. Dotychczasowe przeglądy odbywały się w Miejskim Domu Kultury. Od tego roku organizatorem jest Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli, a w związku z remontem MDK impreza odbywa się w SDK.

W przeglądzie mogły wziąć udział grupy niezrzeszone i grupy zorganizowane przy klubach, stowarzyszeniach i instytucjach np. domach kultury, Uniwersytetach Trzeciego Wieku i innych. W sobotę od rana odbywały się przesłuchania. Przed trzyosobowych jury w składzie: prof. dr hab. Grzegorz Oliwa, dr hab. prof. UJK Elżbieta Przystasz oraz mgr Ewa Woynarowska, nauczyciel PSM I i II stopnia w Stalowej Woli wystąpili: Maria Bajek i Jan Król (Stalowa Wola), Jargocianie (Jarocin), Koło Gospodyń Wiejskich (Rzeczyca Księża), Koło Gospodyń Wiejskich (Łychów Gościeradowski), Stanisław Rewski (Dzwola Kocudza Druga), Marianki (Dzwola Kocudza Druga), Kocudzanki (Dzwola Kocudza), Branwiacy (Dzwola Kocudza Druga), Borowiacy (Dzwola Kocudza Druga), Roztoczanki (Dzwola Kocudza Druga), Alina Myszak (Kocudza), Koło Gospodyń Wiejskich (Jarocin), Ludowy Zespół Dolanie (Tryńcza), Helena Rosa (Jarocin), Grębowianki (Grębów), Leszczynka (Grodzisko Dolne), Józef Szubart (Albigowa), Gminny Zespół Artystyczny (Żyraków), Stryki i Stryjenki (Strzyżów), Halina Żala i Zbigniew Pietrzak (Mielec), Józef Knaź (Strzyżów), Kazimierz Wiśniowski (Strzyżów), Zdzisław Pelczar (Strzyżów Korczyna), Maria Rębisz (Strzyżów Nawsie), Senior Show (Mielec), Antynuda (Głogów Małopolski), Stanisław Bis i Monika Kuca (Stalowa Wola), Gloria (Zalików), Gracja (Mielec).

- Zaskoczył nas nie tylko repertuar ale także sposób wykonania. Mieliśmy np. pana, który na harmonijce wykonywał utwór jakby wielogłosowy, ponieważ grał i linię melodyczną, i akompaniament jednocześnie. Jest to niezwykle trudne. Wiele zespołów śpiewa a capella, czyli bez żadnego podkładu, akompaniamentu muzycznego, bez wspomagania- jak to mówimy, czy linii melodycznej podanej przez instrumenty, więc jest to również trudne. Poza tym, mamy tutaj i pieśni tradycyjne, i ludowe, z czego bardzo się cieszymy, bo to jest pielęgnowanie naszej kultury ludowej. Mam nadzieję, że seniorzy przekazują te pieśni, tak jak dawniej bywało, z pokolenia na pokolenie swoim dzieciom, wnukom. Pojawiają się też piosenki biesiadne, takie, które są też ogólnie znane w tym przedziale wiekowym i nawet poruszają salę do śpiewu- mówi Elżbieta Przystasz, przewodnicząca jury.

Stalowa Wola miała okazję gościć seniorów z różnych stron. To cieszy, bo świadczy o tym, że radość jest we wszystkich sercach, bez względu na wiek i trzeba tej radości się poddawać, bo ona pomaga w życiu i odejmuje lat.

- Cieszy nas to, że są regiony, z których przyjechało do nas dużo zespołów. Tam widać, że coś się dzieje muzycznie, że właśnie seniorzy starają się kultywować tę tradycję i wyciągają te pieśni, pokazują się na piknikach, mają różne osiągnięcia, uczestniczą w konkursach. To jest świetne, to jest bardzo dobry przykład, że te pieśni gdzieś tam są właśnie, zwłaszcza w tych mniejszych miejscowościach, że one trwają. Tutaj, u nas, seniorzy na widowni mogą ich posłuchać. O to nam też chodziło żeby seniorzy słuchali się nawzajem, żeby się zastanawiali, co można u siebie zmienić. O to chodzi w takim spotkaniu żeby można było się wymienić swoją pracą, pokazać, zaprzyjaźnić się, potem się spotykać, zapraszać też na różne regionalne występy, wymieniać się repertuarem- mówi Ewa Woynarowska, członek jury.

Przegląd dobitnie uświadomił wszystkich jak wielki potencjał drzemie w naszej kulturze i jak wiele mają do przekazania nam seniorzy. Niejeden młody ma dziś okazję zastanowić się nad sobą. Czy młodzi ludzie mają teraz tyle radości i energii?

Wielki koncert finałowy przewidziano na sobotę 2.10. na godz. 17:00, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi o godz. 18:00. Walczyć jest o co, bo łączna pula nagród to 6 tys. zł.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Mira

Odezwali się sami malkontenci i frustraci jeżeli w ogóle wiecie co to znaczy. Siedźcie w domach aż skiśniejecie. Powodzenia.

~Xover

A gdzie płezydęcina? Nasz no1 okolicznych festynów smiech2

~mnbv

Biedni starsi ludzie. Cieszyli się zapewnie, że zjedli darmowy obiad, a potem spędzili czas w Domu Rozrywki dla Seniora,Ja choć jestem stara nie dałabym się nabrać i ośmieszać.

~psycholog

Taka praktyka przypomina mi wykorzystywanie człowieka niepełnosprawnego w cyrku. Ale co sie nie robi, aby zystać popularność. NIektórzy myślą, że wszystkie chwyty są dozwolone. Niestety NIE!!!!!

~Rydygier

Jak nie przestaniecie w nocy chałasować to wynoszę swuj buziness do Monaco!

~mnbv

To nazywa się wystawianiem ludzi starych na kpiny. Skoda, że Oni tego nie czują./ To jest wykorzystywanie nieświadomości ludzkiej.

~LalaLa

Czy ktoś z występujących zapytał pisowców dlaczego tak traktują Polaków? Dlaczego uderzają drożyzną, nowymi podatkami choćby ostatnio infalcyjnym? Czy było tylko bezmyślne pląsanie i śpiewy na część umiłowanego przywódcy?

~Henio

Wole kobiety mniej dojrzale...

~Janek

Dajcie spokój.

~Kkk

Brawo wszyscy wyglądacie super!!