Rocznicowe uroczystości w Kochanach

Image
W 79 rocznicę pacyfikacji wsi Kochany, 26 września 2021 r. przy zabytkowym cmentarzu wojennym, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Na uroczystości przybyli członkowie rodzin poległych tragicznie mieszkańców Kochan, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych. Obecni byli również przedstawiciele Nadleśnictwa Janów Lubelski, Koła Łowieckiego „Cietrzew”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”, Jednostek OSP i wszystkich szkół z terenu Gminy Pysznica wraz z pocztami sztandarowymi a także licznie przybyli mieszkańcy.

Wzniosłości całej uroczystości dodał koncert i oprawa muzyczna, przygotowane przez Strażacką Orkiestrę Dętą z Grodziska Dolnego i Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 z Jastkowic, z Panem Zbigniewem Koczwarą, głównym pomysłodawcą i inicjatorem corocznych patriotycznych obchodów, które na stałe wpisały się do kalendarza Gminy Pysznica. Swój program artystyczny przygotowali też uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach. Uroczystą Mszę Świętą w intencji tragicznie poległych mieszkańców Kochan odprawił Ksiądz Proboszcz Adam Węglarz, wraz z Księżmi przybyłymi z wszystkich parafii Gminy Pysznica. Cześć pomordowanym oddano poprzez uroczyste odczytanie Apelu Poległych, a także złożenie wieńców przy tablicy upamiętniającej ofiary pacyfikacji wsi Kochany.

Na zakończenie, prowadzący całą uroczystość Radny Rady Gminy Pysznica Krzysztof Haliniak podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że jako wolny naród jesteśmy winni pamięć naszym poległym rodakom. Zaprosił także, za rok tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, aby ponownie oddać naszą cześć, pamięć i szacunek męczeńsko poległym w Kochanach.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
rodzynek

pojedz do Niemiec , Francji - zobaczysz jak tam wygląda wolność słowa . Ogólnie władza robi się despotyczna - obywatel ma tylko pracować !

~emi

Nie jestesmy wolnym narodem !Pis nas zniewolil.

~tafra

Ofiary 2 wojny światowej należycie uczczeni,a" Powrót do Jedwabnego "youtube nie zostały uczczone