Powiat przeznaczył ponad 2 mln zł na inwestycje na ortopedii i kardiologii. COVID-19 obnażył braki szpitala

Image

„Zaprojektowanie i budowa pomieszczeń z przeznaczeniem na oddział ortopedyczny i kardiologiczny wraz z wyposażeniem w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli” to zadanie, którego całkowity koszt realizacji projektu wynosi 7 mln 119 zł i 549 gr (w tym dofinansowanie w wysokości 5 mln zł pochodzić ma ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). Przewidywany termin wykonania projektu ma nastąpić w latach 2021- 2022. Powiat stalowowolski inwestycja ta będzie kosztować 2 mln 119 tys. i 549 zł. Podczas sesji rady powiatu o tym, że to inwestycja niezbędna, przekonywała dyrektor szpitala Monika Pachacz- Świderska. COVID-19 pokazał jak wiele jeszcze potrzeba zmian w powiatowej placówce. Potrzeby są ogromne. Nie na wszystkie są pieniądze.

Jak czytamy w uchwale, Powiat Stalowowolski we wrześniu 2020 r. złożył wniosek do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zadanie pn. „Zaprojektowanie i budowa pomieszczeń z przeznaczeniem na oddział ortopedyczny i kardiologiczny wraz z wyposażeniem w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli”. Inwestycja polega na przebudowie/adaptacji IV piętra pawilonu diagnostyczno- zabiegowego na potrzeby oddziału ortopedycznego (21 łóżek) i oddziału kardiologicznego (25 łóżek). Wartość projektu została wstępnie oszacowana na kwotę 7 mln 700 tys. zł. Pozyskano dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Środki funduszu przekazano na rachunek powiatu w 2020 roku, a w 2021 roku wprowadzono do budżetu powiatu jako przychody jednostek samorządu terytorialnego z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach. W wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej wartość projektu wyniosła 7 mln 119 tys. 549 zł (tym prace projektowe: 158 tys. 800 zł, roboty budowlane: 6 mln 873 tys. 573 zł, nadzór inwestorski: 87 tys. 176 zł). Brakujące środki w wysokości 2 mln 119 tys. 549 zł zostaną zabezpieczone przez powiat stalowowolski. Przewidywany termin realizacji projektu styczeń 2021 - luty 2022.

Realizacja projektu pozwoli na zapewnienie dostępu do dobrej jakości infrastruktury umożliwiającej świadczenie usług o wysokim standardzie, poprawi bazę diagnostyczno- leczniczą szpitala oraz zapewni dostęp do wysokiej jakości usług medycznych. Realizacja projektu stanowi również kontynuację procesu dostosowania szpitala do obowiązujących przepisów.

- Czy ta inwestycja jest potrzebna? Ci, którzy byli w naszym szpitalu, którzy byli jako pacjenci, na pewno wiedzą z czym się borykamy jako personel- mówiła podczas sesji Rady Powiatu Monika Pachacz- Świderska, dyrektor szpitala.- A pandemia szczególnie obnażyła te niedoskonałości. Mamy duże sale, ośmiołóżkowe, mamy 1, albo maksymalnie 2 węzły sanitarne na cały oddział i z tego korzystają pacjenci w oddziałach. W tej chwili pandemia pokazała, że takie rozwiązania nie mają szansy powodzenia, jeśli chodzi o zabezpieczenie pacjentów przed czynnikami zakaźnymi. Jeszcze parę lat temu chciano zamykać oddziały zakaźne, dlatego, że program szczepień ochronnych, który w Polsce obowiązuje, spowodował, że tych chorób zakaźnych mamy coraz mniej. I pokazał się wirus, który nas zupełnie zaskoczył, nas, jako medyków szczególnie, ponieważ jest to wirus, którego biologii do tej pory nie do końca jesteśmy w stanie określić i przewidzieć. A jeżeli walczymy z nieznanym, albo nie do końca znanym, to nasze szanse nie są równe. Dlatego to 4 piętro to będzie taka furtka do nowej ery w funkcjonowaniu szpitala: małe sale, z osobnymi węzłami sanitarnymi zarówno dla oddziału Kardiologii Zachowawczej, jak i dla oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej. Pacjenci, którzy na tych oddziałach przebywają, niejednokrotnie wymagają izolacji i mają wiele chorób współistniejących, pacjenci po endoprotezach, czyli po dużych zabiegach na stawach biodrowych i kolanowych, wymagają szczególnych warunków. W związku z dużym zapotrzebowaniem na takie zabiegi, myślę, że jest to nasz obowiązek żeby takie warunki, jeśli mamy taką możliwość, naszym pacjentom zapewnić.

Uchwała została przegłosowana pozytywnie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
maszynista

Morawiecki planuje wprowadzic przepustkę sanitarną/paszport covidowy/dla pracownikow szkół. Potem pracowników: sfery budżetowej, państwowych i prywatnych firm - pracownicy prywatnych firm mają być natychmiast zawieszani za brak przepustki; w przypadku zatrudnionych w sferze budżetowej będzie to pięć dni.
Chca nas zwalniac z pracy za to ze nie chcemy eksperymentu szczepionkowego na sobie.

~Kasandra

A ja podam receptę na racjonalizację wydatków pochodzących z podatków ; Na wynagrodzenia kadry kierowniczej idą olbrzymie kwoty. Chętnych do objęcia tych funkcji jest wielu. bo nie wiąże się to z ponoszeniem odpowiedzialności. Kandydatami mogą być "pazerni "najwięksi nieudacznicy. Wprowadzić zasadę - indywidualnej odpowiedzialności za niegospodarność publicznym groszem..Unikniemy wówczas ciągłego dofinansowywania.

~EDI

SĄCZY SIĘ PŁASKOEKRANOWA ŚCIEMA GŁUPOTY SZCZEPIONKOWEJ

~mieszkaniec

Klimatyzacja jest niezbędna.

~Do TylkoZKS

Dodatki covidowe się skończyły już dawno.

TylkoZKS

Zacznijcie k... leczyć a nie brać tylko dodatki covidowe!

~EDI

MY COVIDOWEJ ŚCIEMY NIE ŁYKNIEMY

~Lion

Nikt tu nie przestrzega obostrzeń covidowych, why?

~Lion

Nikt tu nie przestrzega obostrzeń covidowych, why?

~jasio

nie zapomnijta zrobci klimatyzacji

~kjmn

Może nie trzeba byłoby sięgać po pieniądze ze starostwa /podatki mieszkańców / gdyby nie beztroskie wypłaty , w tym odszkodowawcze / dla poprzednich bosów lecznicy /.