Switch do Twojej firmy - na co zwrócić uwagę?

Materiał zewnętrzny Image

Chcesz usprawnić działanie sieci w swojej firmie? Odpowiednim rozwiązaniem będzie inwestycja w dobrej jakości przełącznik sieciowy. Te urządzenia, nazwane także switchami, umożliwiają połączenia pomiędzy różnymi sprzętami sieciowymi, takimi jak komputery, serwery, drukarki i tym podobne. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas planowania ich zakupu.

Na jakie typy dzielimy switche?

W zależności od Twoich potrzeb, możesz chcieć zainwestować w switche zarządzalne lub niezarządzalne. Te drugie są w pełni skonfigurowane i gotowe do działania od razu po ich podłączeniu. Zapewnia to wygodę, ale może być wadą w przypadku środowiska biurowego, gdzie możliwości i przepustowość sprzętu mogą nie odpowiadać zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa. Dlatego lepiej sprawdzają się w przypadku sieci domowych lub małych firm.

Zarządzalne switche sieciowe zapewniają dużo więcej możliwości. Są z reguły nieco droższe, ale pozwalają na swobodną konfigurację. Za ich pomocą możliwe jest tworzenie wirtualnych sieci VLAN, ustawianie priorytetu przesyłu danych czy też regulowanie zarówno zdalne, jak i lokalne.

Rodzaje switchy - obudowy Deskopt i Rack

Oprócz parametrów warto zwrócić również uwagę na obudowę switcha. W przypadku, w którym Twoja firma nie dysponuje infrastrukturą pozwalającą na zamontowanie szaf rackowych (co jest powszechne w wielu mniejszych przedsiębiorstwach) należy zakupić modele deskoptowe. Tego rodzaju switche cechują się konstrukcją pozwalającą na umiejscowienie ich w dowolnym miejscu w biurze. Przełączniki sieciowe przystosowane do szaf Rack są powszechniejsze i są lepszym rozwiązaniem dla większych firm, które dysponują odpowiednim wyposażeniem. Pozwalają na utrzymanie większego porządku i zapewniają wygodniejszy dostęp do sprzętu w przypadku potrzeby przeprowadzenia konfiguracji.

Switche sieciowe - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed zakupem należy sprawdzić także, na jakich warstwach pracuje dany przełącznik. Warstwa 2 pozwala na przekazywanie ramek między portami, natomiast Warstwa 3 umożliwia realizacje mechanizmów trasowania. W celu uzyskania maksymalnej wydajności i dostępu do wszystkich funkcji, powinieneś rozważyć zakup switchy sieciowych operujących na obu powyższych warstwach.

Upewnij się również czy liczba dostępnych portów będzie odpowiednia dla posiadanego przez Ciebie sprzętu. Podstawowe modele liczą tylko kilka gniazd, podczas gdy te najbardziej zaawansowane, przeznaczone dla dużych firm nawet kilkadziesiąt. Więcej informacji na temat różnych rodzajów switchy i ich parametrów znajdziesz na stronie sklepu Esus-it.pl!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =