Jak szybko sprzedać nieruchomość?

Materiał zewnętrzny Image

Sprzedaż domu może być zaskakująco czasochłonna i emocjonalnie trudna, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Czasami może to wydawać się naruszeniem prywatności, ponieważ obcy przychodzą do twojego domu, otwierają szafy i szafki i grzebią w pobliżu. Będą krytykować miejsce, które prawdopodobnie stało się dla ciebie czymś więcej niż tylko czterema ścianami i dachem, a na dodatek zaoferują ci mniej pieniędzy, niż myślisz, że twój dom jest wart.

Bez doświadczenia i złożonej, emocjonalnej transakcji na Twoich rękach, początkujący sprzedawcy domów mogą łatwo popełnić wiele błędów. Jednak przy odrobinie wiedzy można uniknąć wielu z tych pułapek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprzedać swój dom, uzyskując najwyższą możliwą cenę w rozsądnym czasie, nie tracąc przy tym głowy.

Ogranicz podejście emocjonalne

Łatwo jest wzbudzić emocje związane ze sprzedażą domu, zwłaszcza pierwszego. Poświęciłeś dużo czasu i wysiłku, aby znaleźć ten właściwy, zaoszczędziłeś na zaliczkę i meble i stworzyłeś wiele wspomnień. Ludzie na ogół mają problem z utrzymaniem emocji w ryzach, kiedy przychodzi czas pożegnania.

Myślisz, że to niemożliwe? To nie jest. Gdy zdecydujesz się sprzedać swój dom, zacznij myśleć o sobie jako o przedsiębiorcy i sprzedawcy, a nie tylko o właścicielu domu. W rzeczywistości całkowicie zapomnij, że jesteś właścicielem domu. Patrząc na transakcję z czysto finansowego punktu widzenia, zdystansujesz się od emocjonalnych aspektów sprzedaży nieruchomości.

Spróbuj też przypomnieć sobie, jak się czułeś, kiedy kupowałeś ten dom. Większość kupujących będzie również w stanie emocjonalnym. Jeśli pamiętasz, że sprzedajesz nieruchomość, a także wizerunek i styl życia, z większym prawdopodobieństwem włożysz dodatkowy wysiłek w inscenizację i drobne przebudowy, aby uzyskać najlepszy dolar na swój dom. Te zmiany wyglądu nie tylko wpłyną na cenę sprzedaży; Pomogą Ci również stworzyć emocjonalny dystans, ponieważ Twój dom będzie wyglądał mniej znajomo.

Zatrudnić lub nie zatrudniać agenta

Chociaż agenci nieruchomości pobierają wysoką prowizję — zwykle od 5% do 6% ceny sprzedaży domu — prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem samodzielne sprzedawanie domu, zwłaszcza jeśli nie robiłeś tego wcześniej. 1 To może być kuszące, zwłaszcza jeśli widziałem tych wszystkich „na sprzedaż przez właściciela” znaki na przednich trawników ludzi lub w Internecie. Czy więc opłaca się zatrudnić agenta?

Dobry agent na ogół ma na względzie twoje dobro. Pomogą Ci ustalić uczciwą i konkurencyjną cenę sprzedaży Twojego domu, zwiększając Twoje szanse na szybką sprzedaż. Agent może również pomóc złagodzić emocje związane z procesem, wchodząc w interakcję z potencjalnymi nabywcami i eliminując kopaczy, którzy chcą tylko obejrzeć Twoją nieruchomość, ale nie mają zamiaru składać oferty.

Twój agent będzie miał również większe doświadczenie w negocjowaniu sprzedaży domów, co pomoże Ci zdobyć więcej pieniędzy, niż mógłbyś sam. A jeśli w trakcie tego procesu pojawią się jakiekolwiek problemy – a często się zdarzają – doświadczony profesjonalista będzie do Twojej dyspozycji. Wreszcie, agenci znają wszystkie formalności i pułapki związane z transakcjami na rynku nieruchomości i mogą pomóc w zapewnieniu płynnego przebiegu procesu. Oznacza to, że w umowie nie będzie żadnych opóźnień ani usterek.

Czy po przeczytaniu tego wszystkiego naprawdę powinieneś zatrudnić agenta? Tylko Ty możesz zdecydować.

Jeśli potrzebujesz szybko sprzedać swoją nieruchomość, warto skorzystać z uznanego i cieszącego się dobrymi opiniami skupu nieruchomości.

Co zrobić, jeśli nie korzystasz z pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Więc zdecydowałeś się nie zatrudniać agenta. W porządku, bo to nie jest tak, że nie da się tego zrobić. Są ludzie, którzy z powodzeniem sprzedają własne domy. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz przeprowadzić rozeznanie — na temat niedawno sprzedanych nieruchomości w Twojej okolicy i nieruchomości znajdujących się obecnie na rynku — aby określić atrakcyjną cenę sprzedaży. Należy pamiętać, że większość cen domów zawiera prowizję agenta, więc w rezultacie może być konieczne obniżenie ceny.

Będziesz odpowiedzialny za własny marketing, więc upewnij się, że korzystasz z usługi wielu aukcji (MLS) w swoim obszarze geograficznym, aby dotrzeć do jak największej liczby kupujących. Ponieważ nie masz agenta, to ty pokażesz dom i negocjujesz sprzedaż z agentem kupującego, co dla niektórych może być czasochłonne, stresujące i emocjonalne.

Ponieważ rezygnujesz z agenta, rozważ zatrudnienie prawnika ds. nieruchomości, który pomoże ci w niuansach transakcji i procesie. Możesz też skorzystać ze skupu mieszkań, gdzie znajdziesz ekspertów, którzy pomogą Ci w formalnościach. Nawet przy opłatach adwokackich, sprzedając dom samodzielnie, możesz zaoszczędzić tysiące . Jeśli jednak kupujący ma agenta, będzie oczekiwał rekompensaty. Koszt ten jest zwykle pokrywany przez sprzedającego, więc nadal będziesz musiał zapłacić od 1% do 3% ceny sprzedaży domu agentowi kupującego.

Ustalanie nierealistycznej ceny

Niezależnie od tego, czy pracujesz z agentem, czy pracujesz sam, ustalenie właściwej ceny wywoławczej jest kluczowe. Pamiętasz analizę porównawczą rynku, którą Ty lub Twój agent przeprowadziliście, kiedy kupowaliście dom, aby ustalić uczciwą cenę ofertową? Kupujący zrobią to również dla Twojego domu, więc jako sprzedawca powinieneś być o krok przed nimi.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =