Profesjonalny sprzęt do pralni wodnej i chemicznej

Materiał zewnętrzny Image

Zwolenników korzystania z profesjonalnych pralni z roku na rok jest coraz więcej. W największych polskich miastach wzrasta także liczba miejsc, w których można skorzystać z odpłatnego prania wyrobów odzieżowych. Nowe pralnie wodne i chemiczne powstają w galeriach handlowych, osiedlach mieszkalnych czy w pobliżu dzielnic biznesowych. Właściciele takich placówek nie mogą narzekać na brak klientów – zarówno tych indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Zainteresowanie pralniami od lat nie maleje, dlatego uruchomienie własnej działalności w tej branży może być znakomitym pomysłem na biznes. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces warto zadbać o odpowiednie wyposażenie oraz dobór wysokiej jakości środków piorących. Funkcjonujące obecnie pralnie oferują coraz bardziej nowoczesne technologie czyszczenia tekstyliów. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje prania: na mokro oraz na sucho. Każde z nich wymaga zastosowania innego sprzętu, dlatego też istnieje kolejny istotny podział: na pralnie wodne i chemiczne. O tym, jaki sprzęt jest niezbędny do prania wodnego, a jaki do czyszczenia chemicznego, piszemy w dzisiejszym artykule.

Wyposażenie pralni wodnej: pralnice przemysłowe

Omówienie technologii wykorzystywanych we współczesnych pralniach zacznijmy od najbardziej popularnych placówek, czyli pralni wodnych. Czyszczenie odzieży w pralni wodnej odbywa się oczywiście na mokro, czyli przy użyciu wody oraz specjalistycznych detergentów. Podstawowym, a zarazem najważniejszym urządzeniem w każdej pralni wodnej jest pralnica przemysłowa. Pralki przemysłowe to znacznie większe i wydajniejsze maszyny niż zwykłe pralki używane w gospodarstwach domowych. Pralnica przemysłowa jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem posiadającym skomplikowaną elektronikę oraz o wiele większe możliwości niż tradycyjne pralki automatyczne. To rozbudowany sprzęt przystosowany do realizowania złożonego cyklu operacji, na który składają się m.in. pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie i odwirowanie wody. Ze względu na spore rozmiary, pralnica przemysłowa jest w stanie jednorazowo pomieścić załadunek ważący nawet kilkaset kilogramów.

Wyposażenie pralni chemicznej: agregaty piorąco-suszące

Nie wszystkie typy odzieży nadają się do prania w wodzie. W tym przypadku alternatywą jest czyszczenie chemiczne, potocznie nazywane praniem „na sucho”. Jest to specjalistyczna metoda polegająca na poddaniu zabrudzeń działaniu nowoczesnych środków chemicznych (rozpuszczalników) w hermetycznych automatach zwanych agregatami chemicznymi. Rozpuszczalnik powoli wnika w głąb tkaniny, delikatnie unosi brud i usuwa go na zewnątrz. Nowoczesne agregaty piorąco-suszące to urządzenia przyjazne środowisku. Jak to możliwe, skoro połączenie chemia – środowisko niemal od zawsze kojarzy się raczej negatywnie? Otóż wszystko za sprawą samego procesu czyszczenia. Wyprana odzież jest następnie suszona (w tym samym agregacie), co polega w dużej mierze na wykropleniu odparowanego rozpuszczalnika, który nie jest dzięki temu wprowadzany do atmosfery. Po oczyszczeniu w specjalnym destylatorze rozpuszczalnik jest gotowy do ponownego użycia. Tym sposobem można prać nawet najdelikatniejsze rodzaje tkanin bez obaw o ich zniszczenie czy niedostateczne wyczyszczenie. Do prania chemicznego nadają się m.in. ubrania wykonane z wełny, jedwabiu, weluru, wiskozy czy skóry (w tym również z tej ekologicznej).

Kolejnym po praniu zadaniem, jest prasowanie, które odbywa się na manekinach czy też na stołach lub w kabinach detaszerskich. Do prasowania przemysłowego wykorzystywane są wytwornice pary wodnej, które mogą – ale nie muszą – być zintegrowane z innymi urządzeniami prasowalniczymi. Para wodna wnika w materiał, wygładza go, zwiększając skuteczność i szybkość prasowania.

Inne urządzenia do pralni: suszarki przemysłowe

W pralniach działających na dużą skalę zastosowanie mają również inne nowoczesne maszyny. Ważne miejsce w każdym punkcie oferującym usługi pralnicze zajmuje suszarka przemysłowa. To urządzenie oferujące najszybszy czas suszenia ubrań wykonanych z różnych materiałów. Wewnętrzna konstrukcja maszyny zapewnia optymalny przepływ powietrza, a innowacyjne metody zarządzania ogrzewaniem gwarantują niskie zużycie energii. Profesjonalne suszarki przemysłowe do pralni oferują najlepsi producenci sprzętu pralniczego, nadają się do suszenia szerokiej gamy tekstyliów. Wiele dostępnych na rynku modeli jest wyposażonych w rozmaite funkcje dodatkowe, jak kontrola temperatury czy funkcja zapobiegania zagnieceniom.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =