Jaki jest bilans wycinki drzew w Stalowej Woli? Więcej się sadzi czy wycina?

Image

Na przestrzeni ostatnich lat w Stalowej Woli wycięto wiele drzew. Miało to związek nie tylko z ich zdrowotnością (tzw. cięciami sanitarnymi), ale także z różnego rodzaju inwestycjami. Równocześnie miasto prowadziło także nasadzenia krzewów, bylin i drzew. Czy nowe nasadzenia zastąpiły te poprzednie? Dane w tej sprawie zgromadziło Stowarzyszenie Nasze Miasto.

W 2015 roku w Stalowej Woli zostało nasadzonych 125 drzew (klon, grusza drobnoowocowa, robinia, jarząb, klon). Wycięto 679 drzew m.in. z terenu ul. Dmowskiego, Al. Jana Pawła II, Popiełuszki, Wyszyńskiego, Żeromskiego. O wycinkę w głównej mierze wnioskowała gmina Stalowa Wola, ale także i inne podmioty m.in.: MOSiR, MZK.

W 2016 roku na terenie gminy Stalowa Wola przybyło 244 nowych drzew (dąb szypułkowy, grusza drobnoowocowa, klon, surmia, jarząb, lipa, ozdobne odm. wiśni i jabłoni). Wycinka była prowadzona w przypadku 1023 drzew. Była ona realizowana m.in. na terenie „kaczych dołów”, ulic: Narutowicza, Popiełuszki, Klasztornej, Kilińskiego.

W 2017 roku w mieście posadzono 368 drzew (klon, surmia, grusza drobnoowocowa, grab, jarząb, glediczja, ozdobne odm. wiśni i jabłoni, wierzba, topola, jesion, brzoza). Wycinką objęto 594 drzewa. Wnioski w tej sprawie złożyli m.in. Gmina Stalowa Wola, PKP Polskie Linie Kolejowe, MOSiR, jak również osoby fizyczne.

W 2018 roku nasadzono 351 drzew (klon, lipa, jarząb, grusza drobnoowocowa, grab, buk, brzoza, sosna, żywotnik, ozdobne odm. wiśni, śliwy o jabłoni). Wycinka drzew była kilkakrotnie większa niż ilość nasadzeń (aż 1646 sztuk drzew). Drzewa były wycinane m.in. pod pas drogi na ul. Kilińskiego, Ofiar Katynia, Wyszyńskiego, przebudowę drogi osiedlowej ul. Dmowskiego.

W 2019 roku, w okresie od czerwca do października, na terenie Gminy Stalowa Wola posadzono 44 drzewa, m.in. przy ul. Dmowskiego, Poniatowskiego, Staszica (wiśnia, jabłoń purpurowa, ginkgo biloba, jarząb pospolty, grab pospolity, ginkgo biloba, grab pospolity). Wycinka objęła 608 drzew.

W 2020 roku zasadzono 313 drzew, które rosną m.in. przy ul. Karnaty, Skoczyńskiego, Sandomierskiej, na Skarpie, na podwórkach osiedla Pławo i ul. Dmowskiego. Posadzono takie gatunki jak: klon pospolity, grusza drobnolistna, grab pospolity, tuja, ginkgo biloba, jarząb szwedzki, jarząb pospolity, klon pospolity, głóg jednoszyjkowy, głóg pośredni, olsza czarna, dąb szypułkowy, czereśnia ptasia, dąb kolumnowy, klon polny. Gmina Stalowa Wola wnioskowała o wycinkę związaną z drzewami obumarłymi, drzewami stwarzającymi zagrożenie dla ludzi lub mienia, a przede wszystkim, ze zmianą zagospodarowania terenu. Wycinka była prowadzona m.in. przy ul. Staszica, Sandomierskiej, Kusocińskiego, Obrońców Pokoju, Al. Jana Pawła II, Poniatowskiego, 1 Sierpnia itd. Łącznie wycięto 330 drzew.

W 2021 roku gmina Stalowa Wola zaplanowała posadzenie 150 drzew. W przypadku wycinki, w okresie od 1 stycznia do 11 czerwca br. wydano zezwolenia na usunięcie 225 drzew. Było to związane w głównej mierze z ich obumarciem, prowadzonymi inwestycjami. Ponadto wycinka była prowadzona w przypadku ul. Popiełuszki (48 dorosłych drzew, głównie topole włoskie, jak również klony, brzoza, robinia, jesiony, leszczyny tureckie). Kolejne 14 drzew ścięto przy przebudowie ul. Dąbrowskiego. Były to głównie dorosłe lipy. Zarówno przebudowę ul. Popiełuszki jak i Dąbrowskiego realizował Powiat Stalowowolski. Na tym nie koniec wycinki. W ramach zaplanowanej przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ul. Przemysłowej i Okulickiego, zaplanowano kolejną redukcję terenów zielonych. Na potrzeby tego zadania została wykonana szczegółowa inwentaryzacja zieleni, która wskazuje, że do wycięcia przeznaczono ponad 200 drzew. Planowana jest także wycinka związana z rozbudową cmentarza komunalnego, budową kolumbarium. Ma ona objąć teren 0,25 ha.

- W związku ze znacznie ujemnym bilansem wydanych pozwoleń na redukcję drzew i nowych nasadzeń, jako stowarzyszenie, podchodzimy do tej sytuacji i tych danych dwojako. Po pierwsze, negatywnie oceniamy ten ujemny trend, jeśli chodzi o wycinki i kompensacje zieleni na przestrzeni ostatnich kilku lat. Natomiast zwracamy również uwagę, że zmienia się podejście władz miasta do ochrony terenów zielonych przy planowanych inwestycjach, a prezydent nie unika trudnych tematów, które poruszane są przez mieszkańców w ostatnim czasie. Przykładowo, dzięki aktywności mieszkańców i na podstawie wydanych decyzji władz miasta, udało się uratować sporo dużych drzew przy realizowanych inwestycjach na rynku w Rozwadowie, przy budowie Parku Zimnej Wody, czy planowanej rewitalizacji Placu Piłsudskiego. W związku z tym kontrola społeczna jest w tym obszarze niezbędna- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

W ostatnim czasie prezydent miasta zapowiedział, że w tym roku w Stalowej Woli będą realizowane nowe nasadzenia, które miałyby rozpocząć się w październiku br. W ramach nowego projektu systemu nowej zieleni miejskiej na terenie miasta ma pojawić się od 50 do 80 tys. nowych drzew. Podjęte działania mają skutkować tym, że docelowo każdy mieszkaniec Stalowej Woli będzie miał nie więcej niż 1000 kroków do tego, aby dotrzeć do zielonej enklawy, małego parku. Te działania byłyby rekompensatą dla wycinek, które były realizowane pod różnego rodzaju inwestycje.

- Na pewno dużym wyzwaniem jest rekompensata w stracie drzewostanu przy inwestycjach drogowych, które odbywają się kosztem obszarów zielonych. Te wycinki odbywały się w ostatnim czasie na mocy decyzji ZRID. Na jej podstawie można dokonywać wycinki drzew i krzewów bez pozwolenia tj. w ramach realizowanej inwestycji drogowej. Niestety te dane nie są ujmowane w statystykach wydanych pozwoleń w dany roku i trzeba o nie wnioskować odrębnie. Przykładem są inwestycje drogowe przy ul: Dąbrowskiego, Popiełuszki czy Okulickiego. Zresztą zawłaszczanie terenów zielonych kosztem betonu czy asfaltu oraz kanalizacji może generować kolejne problemy w przyszłości związane z wodami gruntowymi. Mieszkańcy zwracają również uwagę, że postępuje znaczna redukcja terenów leśnych, na co wpływ ma gospodarka leśna oraz inwestycje takie jak np. budowa kolumbarium czy nowych zakładów pracy- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
mmm3

www:tak jak ~Marek napisał.Własnie takie pismo o SM z mapką dostałam

~ula

czepiacie sie stowarzyszenia ze krytykuje a nie sadzi drzew. Za czyje pieniądze ma niby to zrobić? Kasa jest w rękach władzy, wiec niech sie weźmie do roboty bo na to ma środki od nas.

krysz

Wkurzony, tak samo myślę jak i ty ale sama krytyka nie pomoże, to nasze miasto powinno posadzić drzewka przed biurem, nawet pod oknem prezydenta czy przed urzędem miejskim a nie tylko gadać

e2rds

W 2021 roku nie uwzględniono czystki pięknych drzew pod przedszkole przy KEN, co najmniej około 50 do 60 drzew i krzewów, w tym piękne 4 lipy, akacje co najmniej 10 , jesiony, kilka modrzewi, klony, kilka świerków i jodeł, jarzębiny,o krzewach nie wspomnę

~Marek

do www : pismo zostalo wyslane ze SM z podpieta mapka drogi pozarowej z miejscami parkingowymi (54 miejsc). Pani ze SM w rozmowie tel.tlumaczyla, ze to jest incjatywa naszego prezydenta oni sa jedynie posrednikami jego decyzji. Te trzy bloki w tym rejonie maja przestronne parkingi wzdluz tych dwoch ulic wiec dla kogo te parkingi? Mam pytanie, czy mieszkancy tych trzech blokow stojacych na dawnym stadionie sprytnie oddzielonych plotem od "szarych" blokow obok z nimi sasiadujacych, maja wszyscy zapewnione garazowanie na ich terenie?

~EDI

ŻYCZYMY SZYBKIEGO OPAMIĘTANIA BO MOŻE BYĆ ZA PÓŹNO KOŃCA DEWASTACJI TRUCIA I DALSZEJ DEGRADACJI ŚRODOWISKA NATURALNEGO WYCINKI RESZTEK PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ BARIERY OCHRONNEJ "CUDU NAD CUDAMI ZAGŁĘBIA A BARDZIEJ ZAGŁĄBIA ALUMINIOWEGO PODZIĘKUJEMY WAM NA PEWNO KARMA CZEKA NA PEWNO POWRÓCI NIE BĘDZIEMY PRZEZ WAS NISZCZENI I TRUCI!!!
OD RAFAŁKA TRZASKOWSKIEGO CZAJKOWSKIEGO--> LEKCJE TRUCIA I NISZCZENIA JAK WPROWADZAĆ, SPROWADZAĆ SMRÓD ,DEGRADACJĘ I ZANIECZYSZCZENIA-->KONSULTACJI SPOŁECZNYCH I REFERENDUM NIE BYŁO -->SAMO SIĘ ZADECYDOWAŁO ???-->"BY NA MIŁO BYŁO"!!!O KARMO PANI NASZA ROZLICZAJ JUDASZA !!! CO POLSKĘ SPRZEDAJE W OBCE RĘCE DAJE !!! BO TAK NAS "KOCHAJĄ" ODPŁACAJĄ ŻE AŻ NAS W DU.IE MAJĄ !!!

~www

mmm3: z jakiej instytucji przyszło to pismo? Trzeba wysłać oficjalne zapytanie kto (personalnie) i kiedy podjął taką decyzję, co się zmieniło że ta droga wcześniej nie była potrzebna a teraz jest no i jak się ma powstanie parkingu do konieczności budowy drogi pożarowej. Nie ma się co cackac. I trzeba zdobywać imię i nazwisko odpowiedzialnej osoby. A jak się podpierają jakimiś opiniami to autorów tych opinii. Niech odpowiadają za swoje decyzje.
A później do mediow z tym. Najlepiej jakbyś udostępnił(a) to pismo w internecie.

~Timin

Fabryka maseczek, stal nie pęka i szalona wycinka, jeszcze jakieś pozytywy?

wyborca

Musi być obowiązek wykupienia miejsca w garażu podziemnym. Inne miasta to już przerabiały.

~qwerty

Proszę sobie wejść na Google mabs satelita i zobaczycie ile jest wycięte lasu w około stalowej woli.
I niech nie kłamią Ikea nas i doprowadzi do pustyni zamiast pięknego lasu.

~Tymek2708

Ale posadzili po ciulu
Ujemny trend cholera jasna to więcej sadzić albo mniej wycinać głąby

mmm3

~mieszkanka
Do mmm3: obroniliśmy się 10 lat temu teraz zamach się powtórzył ale do wykonania drogi doszły jeszcze parkingi a to jest już banda.

Kupując mieszkanie pamiętam jak cieszyłam się,że boisko za oknem.I co?bloki powstały. Nie zgodzę się na żadne wycinanie drzew przy blokach!!!a kolejne miejsca parkingowe?po co?Akurat w tej części Stalowej nie ma problemu z parkowaniem.A mieszkańcy "nowych bloków" mają podziemne parkingi więcej o co chodzi?Aaaaa bo pewnie trzeba je wykupić.

~grazyna

Mieszkanka ma rację. Buduje się obecnie osiedla bez wystarczającej ilości miejsc parkingowych, bez miejsc spacerowych i infrastruktury, grodzi się je i zamyka przed "plebsem" z okolicznych bloków ale równocześnie korzysta się z całej infrastruktury osiedli sąsiednich nieogrodzonych, w tym z ich parkingów i terenów zielonych, na spacery z dziećmi czy z psami.

~Jazz

Jakiś głupek i kretyn pyta ile opozycja posadziła drzew? A może zapyta ile wycięli? Kto rządzi i włada budżetem oraz planami miasta? Kto wycina i betonuje kolejne hektary? Jakiś problem z przeczytanym tekstem? Nie, to tylko fanatyk, który kupiony za michę ryżu pisze te bzdury broniąc partii ludowej i jej towarzyszy do końca l!

~Kosmos

Pytanie do opozycji: ile wyście posadzili drzew.
I dlaczego tylko jedno przez 7 lat?

~Wkurzony

Do krysz i to ci się chwali ale nie mów że aborygen nie tnie jak zresztą cały pis drzew na potege. Wyobra sobie ze wycięli w 6 lat tyle drzew co wcześniej przez 20 . I nie mów że zrobili nasadzenia . Jedno 30 letnie drzewo pochłania tyle co2 co tysiac 3 letnich drzew . Poza tym tną dęby buki graby I sosnę oczywiście, Le sądzą przede wszystkim sosnę. Monokultura to największy wróg lasu. I że względu na szkodniki i że względu na pożary i a jalowienie gleby, co przyczynia się do szybszego spływu deszczówki do rzek. No ale jarus to geniusz i jak powiedział ciąć to tną szkoda że nie swoje glowy

~Wkurzony

Do krysz i to ci się chwali ale nie mów że aborygen nie tnie jak zresztą cały pis drzew na potege. Wyobra sobie ze wycięli w 6 lat tyle drzew co wcześniej przez 20 . I nie mów że zrobili nasadzenia . Jedno 30 letnie drzewo pochłania tyle co2 co tysiac 3 letnich drzew . Poza tym tną dęby buki graby I sosnę oczywiście, Le sądzą przede wszystkim sosnę. Monokultura to największy wróg lasu. I że względu na szkodniki i że względu na pożary i a jalowienie gleby, co przyczynia się do szybszego spływu deszczówki do rzek. No ale jarus to geniusz i jak powiedział ciąć to tną szkoda że nie swoje glowy

~Lolek

~krysz co ty dobrego zrobiłeś dla mieszkańców,że potrafisz tylko krytykować dobrą robotę i to wykonaną społecznie.

~~~123

do tylko ZKS cała prawda napisana o naszym wodzu w stalowej woli czyli prezydencie -fabryka maseczek w topione 9oml i stoi pusta i t d

krysz

a czy to Nasze Miasto posadziło choć jednego krzaka czy tylko potrafią krytykować. Można pojechać do szkółki np do Rudnika i kupić paręset drzewek i posadzić. Ale kto by za nich dołek wykopał jak się nie potrafią łopatą posłużyć. Ja dwa lata temu posadziłem 5 drzewek z myślą że i tak ktoś złamie albo pieski obsikają i uschnie. Tymczasem ktoś wbił paliki przywiązał roślinki i teraz są już całkiem ładne.

~mieszkanka

Do mmm3: obroniliśmy się 10 lat temu teraz zamach się powtórzył ale do wykonania drogi doszły jeszcze parkingi a to jest już banda.

~@TylkoZKS

jak żadnych nie sadzi?
Przeczytaj baranie artykuł i nie kłam

~galimoniusz

Ktoś tam dobrze napisał, że jak jęczą o tych drzewach pochwalili się ile sami nasadzili.
Tego jakoś brak smiech2 smiech2

Andrzejwts

Bilans zaraz się poprawi. Jak wyrżną 1000ha lasu

~KOEI

Ile można czytać o tych drzewach i drzewach.
Ludzie skupice się na czymś istotnym nie na pierdołach

maszynista

Pisiory kradną ,wycinają drzewa a byly sadzone za PRL czyli te drzewa sa wlasnoscia wszystkich a nie pisiorow.

TylkoZKS

LUCJUSZ NADBEREŻNY:
- zniszczył klub piłkarski
- potężnie zadłużył miasto
- wycina mnóstwo drzew, żadnych nie sądząc
- nie ściągnął żadnego inwestora
- Stalowa Wola to najszybciej wyludniająca się gmina Podkarpacia

SAME SUKCESY!

~Zieloni

To przybudówkam Platfusow.

~Dzumandzi

jakby nie to stowarzyszenie to nic bysmy nie wiedzieli a wladza nie mialaby bata na siebie by sie zmobilizowac do sadzenia nowych drzew np. nie wiedzielisbymy ile idzie na kopaczy, ile psozlo na imprezki, wiec przydają się ;)

~Iskra

Tyle drzew wyciętych a znikoma ilość posadzonych ! a jeszcze ile z tego uschło! Naprawdę domagamy się więcej drzew , nie tylko na obrzeżach miasta lecz też w samym mieście! Klimat się zmienia ,letnie upały coraz wieksze , deszcze inne niż kiedyś - ogromne ulewy, powodzie ,zanieczyszczenie powietrza coraz większe... ratujmy nasze miasto, nas samych , dzieci..