Debata na temat szczepień przeciwko Covid- 19. Antyszczepionkowcy contra zwolennicy?

Image

W piątek miała się odbyć pewna debata, a dokładnie dyskusja na temat szczepień przeciwko COVID-19, a wszystko to w ujęciu w aspekcie medycznym i społecznym. Wziąć w niej udział mieli eksperci, zwolennicy i przeciwnicy, osoby niezdecydowane, po prostu mieszkańcy Stalowej Woli i okolic. Zaproszenie na to wydarzenie pojawiało się na Facebooku organizatorów.

Nie było miejsca na debatę

A skoro rozpoczynamy swój artykuł od słowa „miała”, od razu sugerujemy, że się nie odbyła. Dlaczego? Dlatego, że organizatorzy nie zdołali znaleźć miejsca, gdzie by można ją było przeprowadzić. Samorząd odmówił udostępnienia sal w Bibliotece Międzyuczelnianej. Potem był pomysł, by spotkać się w Inkubatorze Technologicznym, ale tam również debata nie będzie mogła mieć miejsca. Inicjatorzy więc zdecydowali się przesunąć w czasie wydarzenie i przenieść go na 20 września na godzinę 16:30 do jednej z restauracji na Alejach Jana Pawła II. Organizatorami są aktywiści z grupy #StopCovidStalowaWola oraz przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

W piątek spotkano się więc nie w bibliotece na Floriańskiej, lecz przed nią i przekonywano, że o szczepionkach powinno się mówić, dyskutować, pytać i mieć wybór co do ich przyjęcia. Przypominamy, że póki co w Polsce szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby, które nie chcą przyjąć szczepionki mogą napotkać na pewne ograniczenia w życiu społecznym. W naszym kraju zachęca się do szczepień profilaktycznych i promuje się szczepienia. Obecnie w szkołach prowadzona jest akcja informacyjna i wkrótce przeciwko COVID-19, w placówkach edukacyjnych, szczepione będą dzieci powyżej 12 roku życia. W wielu krajach osoby niezaszczepione muszą liczyć się z ograniczeniami, mogą nie być wpuszczone na różnego rodzaju wydarzenia sportowo- kulturalne, nie zostać obsłużone w hotelach, czy instytucjach, nie mogą odwiedzać bliskich w szpitalach czy Domach Pomocy Społecznej. Nie jest to więc wymysł czysto polski.

Jest w narodzie potrzeba wiedzy

W piątek przekonywano, że ograniczenia nie są dobrym rozwiązaniem, że człowiek powinien mieć wybór i dostęp do wiedzy, stąd taka debata mogłaby przekonać nieprzekonanych do racji antyszczepionkowców lub tych, którzy żarliwie popierają szczepienia. Prawdą jest, że spotkanie zorganizowały osoby, które są przeciwne szczepieniu i w takim tonie dziś prowadzono konferencję prasową. Wzięły w niej udział osoby nie znające się na medycynie i nie mające z nią nic wspólnego, ale i rzeszowski lekarz, członek Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców Tomasz Wołoszyn. Występowali jako obywatele, rodzice, przedstawiciele różnych zawodów, mieszkańcy Stalowej Woli. Przed dziennikarzami stanęli również: Marzena Kardasińska (nauczycielka, członek Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”), Karolina Bielecka (mama, założycielka grupy Stop COVID), Waldemar Sroka (aktywiści C19 Podkarpacie).

- Jest ogromna potrzeba wiedzy, ogromna potrzeba pytań. Widzimy ten niepokój, widzimy troskę o własne zdrowie- mówiła na konferencji Marzena Kardasińska.

A wiedzy nie mają zwyczajni ludzi i szukają jej czasem nie tam, gdzie powinni. Problem pojawia się też, gdy trzeba ją przekazać dalej. Według Marzeny Kardasińskiej teraz nauczyciele stanęli przed dylematem. Szczepienia ruszają w końcu w szkołach i to pedagodzy mają je na głowie, jeśli chodzi o akcję promocyjną, a tendencja odgórna jest taka, by zachęcać do szczepień, a nie zniechęcać do nich.

- Moim zdaniem szkoły nie są miejscem, gdzie powinno polecać się nakłanianie do szczepień dzieci. Dlaczego to zadanie zrzuca się na nauczycieli, którzy z reguły nie mają wykształcenia medycznego? Czyje stanowisko powinni przyjąć, w oparciu o co oni mają prowadzić tą akcję promocyjną? Według swoich przekonań, reklam telewizyjnych, jednostronnych zaleceń? Uważam, że nie powinno to mieć miejsca. Oczywiście ostatnie zdanie należy do rodziców, którzy też mają szereg pytań i chcielibyśmy przynajmniej spróbować na te pytania i na tą niepewność rodziców odpowiedzieć, co dla swoich dzieci powinni wybrać jako najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji- mówiła Marzena Kardasińska.

Debata miałaby przybliżyć wiedzę mieszkańcom. Organizatorzy chcieliby żeby wzięli w niej udział ludzie z różnych stron barykad, żeby przyszli ci, którzy uważają, że szczepienia są bardzo ważne, jak i ci, którzy absolutnie negują wartość szczepionki, żeby byli obecni lekarze, politycy, nasi radni, władza. O tym, że trzeba rozmawiać, mówiła także Karolina Bielecka. Podkreśliła, że organizatorzy dalecy są od jakiejkolwiek propagandy.

- Bo o wiele łatwiej jest zadać pytanie panu doktorowi z Rzeszowa, panu doktorowi ze Stalowej Woli, niż próbować odpowiadać sobie samemu na te pytania, szukając w Internecie, gdy wiemy, że Internet jest pełen różnych informacji i to bardzo sprzecznych, gdy wiemy, że w telewizorze jest jednostronna narracja i nie możemy się dobić do ekspertów z Rady medycznej. Dlatego właśnie i po to dla mieszkańców, dla nas jest ta debata, żebyśmy mogli spokojnie rozwiać nasze wątpliwości, utwierdzić się w naszych przekonaniach lub je zupełnie zmienić- mówiła Karolina Bielecka.

Lekarze nie powinni kłamać. Pacjent przede wszystkim.

Raczej rzadko się zdarza by jakiś lekarz wypowiadał się negatywnie na temat szczepień przeciwko COVID- 19. W telewizji, prasie, Internecie słyszymy wypowiedzi różnego rodzaju specjalistów, którzy snują przerażające wizje pandemiczne. I jak to mówią, doktorów pełno, lecz leczyć nie ma komu.

- Występuje takie zjawisko w naszym społeczeństwie, że już nie mamy lekarzy, tylko tzw. specjalistów, którzy już nie leczą, tylko wykonują procedury i tutaj trzeba by zaapelować do takiej świadomości naszych lekarzy. No bo to nie tylko chodzi o ludzi, którzy się mają szczepić, czy się jeszcze zdecydują szczepić, ale też chodzi o lekarzy, żeby wyszli na tą ulicę w końcu i wyrazili swoje zdanie. Chowanie się w gdzieś tam za jakimś pulpitem pięknego biura i udzielanie rad za opłatą, jest na pewno częścią życia lekarza, ale to nie jest tylko jedna część, to nie jest wszystko w życiu. Lekarze, lekarz jest też przedmiotem, osobą tzw. zaufania publicznego, więc zdanie lekarza powinno być wzięte pod uwagę. Lekarz powinien być uczciwy, nie powinien kłamać, no już nie będę tutaj wspominał niektórych ludzi w rządzie, którzy kłamali i dalej są lekarzami. No nie wiem, według mnie powinni być pozbawieni tzw. tytułu lekarskiego. Mogą być nadal dobrymi specjalistami, ale to nie znaczy, że są lekarzami- mówił lek. Tomasz Wołoszyn.

Rzeszowski lekarz skrytykował fakt, że na czele ministerstwa zdrowia stoi nie lekarz, a ekonomista, który wypowiada się na tematy medyczne nie mając ani odpowiedniej wiedzy, ani wykształcenia kierunkowego. Przypomniał, że to pacjent zawsze na końcu ma wybrać swoją drogę leczenia, bo ma do tego prawo, a nie eksperci, którzy często są kontrowersyjni i sprzeczni w swoich naukach. Ta maksyma powinna być także aktywna przy wyborze lub odrzuceniu szczepienia przeciwko COVID-19

- Zawsze ostateczna decyzja należy do pacjenta. Jeśli tutaj się kogoś zmusza do czegoś w ten czy inny sposób, to jest to po prostu nieetyczne. Dwa, jeśli lekarz nie wierzy w tą szczepionkę, bo może być tak, bo może są tacy co wierzą w te szczepionki? Ja osobiście uważam, że ta szczepionka jest niedopatrzeniem medycznym i ja nie jestem w stanie kogoś zaszczepić, nawet jak ten pacjent będzie mnie prosił o to, żebym go zaszczepił, bo ja uważam, że ta szczepionka jest zła dla tego pacjenta. Natomiast ja mogę go skierować do kogoś, kto może mu tą szczepionkę wykona, ale to już ten człowiek będzie ponosił konsekwencje, moralne no bo prawnych, prawdopodobnie nie. Teraz dochodzi do tego, że lekarze tzw. lekarze, bo to już nie są chyba lekarze, zasłaniają się procedurami w procesie leczenia, czyli przyjmowania pacjenta na jakimś tam pogotowiu i tak dalej. No to to jest po prostu kpina. Procedura to jest zalecenie, a lekarz jest po to lekarzem, żeby zobaczyć, czy ta procedura pasuje do tej sytuacji i może tą procedurę zawsze zmienić. Jeśli ktoś umiera, to na pewno nie będzie się go badało czy ma tzw. COVID-a, jeśli to w ogóle ten COVID istnieje jako specjalna jednostka chorobowa. No to już to już jest inna para kaloszy- mówił lek. Tomasz Wołoszyn.

Do wzięcia udziału w debacie zachęcał również Waldemar Sroka. Przytoczył także dane statystyczne na temat NOP- ów i zgonów poszczepiennych. Przekonywał, że w Polsce brakuje rzetelnych debat publicznych przybliżających obywatelom rzetelną wiedzę na temat COVID-u i szczepień.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
maszynista

Ludzie czy wy myślicie że rządzącym tym światem zależy na utrzymaniu emerytów. I w trosce o ich zdrowie będą szczep...ić by potem trzeba było im dłużej wypłacać emerytury. Jeśli ktoś tak myśli to jest szaleńcem.Wcześniej szczep...ili szczep..ionką na grypę żeby wyeliminować slabsze osobniki na emeryturze.Teraz wymyslili covid żeby więcej emerytow przyszlo się zaszczep..ić i odejść.

~andrzej

nie ma to jak "lekarz" wołoszyn, który jest antyszczepionkowcem i sam pochodzi z ruchu narodowego. "brawo" - tyle ze jest anestezjologiem, ktory wiedzy na temat wirusologii nie ma żadnej. fajny ten autorytet antycovidowców, taki nie za ciekawy.

TakNie

@korki
A ty umiesz czytać ze zrozumieniem? W ocenianiu innych wypadasz celująco! Niestety to nie pochwała ...

~korki

Ci ludzie ze zdjęcia nie mają pojęcia jak działa bateria w telefonie komórkowym a chcą nas pouczać o technologii 5g , szczepionkach właściwie o wszystkim...

~analfabeta

po twarzach widać, że fachowcy... Szczególnie w temacie szczepionek, Covid i medycyny...

TakNie

Trzeba zrobić tą debatę. Kto chce przyjdzie, kto nie chce zostanie przed telewizorem. Nie ma co się obrażać. Wielkie dzięki dla organizatorów. Zastanawia mnie kto z lokalnych doktorów odważy się wziąć w tym udział. Będzie ciekawie.

~Edi

Uwaga !! Zbliża się czwarta fala !! Katar, kaszel, temperatura czyli kolejny sezon grypowy, w którym każdego roku choruje od 3 do 4 milionów Polaków. Ale w ostatnim sezonie grypowym 2020/2021 stał się cud !! Wg danych MZ w Polsce na grypę zachorowalo tylko 973 tysiące Polaków ! Nic dziwnego, bo teraz to covid, wystarczy głupim ludziom robić trefne testy. Jak to mawiał Kuski-"Ciemny lud wszystko kupi".

~Jan

Wg najnowszych informacji w całej Polsce tylko 42 tysiące rodziców podpisało deklarację, że chce aby ich dziecko było zaszczepione w moblinych punktach szczepień w szkołach. Więc totalna katastrofa jak to napisała "wyborcza". Czyli moblinych puktow szczepień w szkołach na szczęsicie nie będzie. Natomiast wg oficjalnych danych, które zawsze są zawyżone, do tej pory zaszczepiono 30% dzieci w Polsce od 12 do 18 roku życia przez zgodę nierozumnych rodziców.

art2deco

Biden/Harris, "liberalni demokraci" chcą wprowadzić przymus szczepień dla firm zatrudniających ponad 100 osób w jednym miejscu.
No proszę, libtards pokazali w końcu prawdziwe kolory globalizmu.

~stop

Nie dajmy się tresować - zrób to, a pozwolimy ci. Taką taktykę stosowali nasi zaborcy.

~przedruk

Smutne jest to, że ludzie się szczepią tylko po to, żeby rząd im na coś pozwolił, a nie dla zdrowia. U nas wyjazd na wakacje, we Francji pójście do restauracji, centrum handlowego, kina, autobusu, pociągu, a nawet do lekarza. W Hiszpanii sąd zakazał wymagania paszportów, we Francji sądy też ten obowiązek znoszą.


- Jesteśmy przeciwni projektowi ustawy 1449, a zwłaszcza przymuszaniu do szczepień przeciwko Covid-19 – mówił Jacek Ćwięka, przewodniczący okręgu 23 Konfederacji Korony Polskiej, podczas briefingu prasowego, przed biurami parlamentarzystów PiS w Rzeszowie.

- Tam możemy znaleźć szereg bardzo niepokojących zapisów - mówił. Wśród nich wymienił możliwość wysyłania niezaszczepionego na Covid - 19 pracownika na urlop bezpłatny. - I pozbawianie takiego pracownika pensji, a nawet zwolnienie z pracy. Ponadto martwi nas przymuszanie do szczepień́ na Covid-19 – tłumaczył Jacek Ćwięka. /Nowiny/

~Maria

Co to za tytuł wy drobni manipulatorzy. Wśród sceptyków szczepień na chorobę wuhańską większość jest proszczepionkowana choroby na które szczepienia są potrzebne dla całości populacji. W tym przypadku nie ulega jedynie pandemii strachu sianej przez propagandowe media. Potrafi kalkulować ryzyko i samodzielnie myśleć.

Druga strona to nie zwolennicy a niewolnicy, świadkowie covida, covidanie itp.

Czy osoba zaszczepiona przestaje być nosicielem korona wirusów? Jak to z tym jest covidianie? Czy ktoś wam zabrania się kłuć na koronę?

~Nocny Marek

Moja siostra jest pielęgniarką w jednym a nowojorskich szpitali. Propozycja - albo się pani zaszczepi albo panią zwolnimy z wilczym biletem. Tam jest prawdziwa wolność i demokracja. No cóż my Polacy jesteśmy "najmundrzejśi" a Amerykanie to głupki.

~Elwira88

Jaki covid gdzie

~mdm

~Pelikany - a od kiedy to dzbanie ludzie nie chcący się szczepić wprowadzają lockdown?? A Konfederacja nie występuje przeciw szczepieniom, a przeciw cichemu przymusowi szczepień. Doczytaj jak już chcesz coś napisać, bo same bzdury opowiadasz.

~Pelikany

Obroncy tzw. wolnosci biją piane ze wirus to pikuś ale gdyby nastąpiła powtórka z pierwszego wariantu wirusa to będzie lockdown.
Wystepuja przeciwko szczepieniom a w rzeczywistości przeciwko interesowi przedsiębiorców.
Wniosek jest wiec taki ze Konfa ktora próbuje skupiać wokół siebie plaskoziemcow i anarchistów to tylko tępa polityczna zagrywka wyborcza ze niby sa liberalsami obrońcami przedsiębiorców za cenę chorowitych mieszkańców.
Janusze, tak nie wypada, bice piany nie zostanie wam zapomniane.

~cst

b.l.u.e. ...napisała osoba posługująca się jednym zdaniem. Jak sądzisz, co bardziej podchodzi pod ograniczenie?
Z twojej strony brzmi to bardziej jak szukanie atencji. Właśnie ją dostajesz, więc ciesz się póki to trwa. Skoro już poprawiłem ci samoocenę, to napisz coś merytorycznego, jeśli chcesz zrobić wrażenie. Potrafisz?
I dzięki za przeczytanie mojego komentarza - żeby stwierdzić, że jestem ograniczony, to musiałeś (łaś?) to zrobić. Także czytaj dalej - może nauczysz się budować dłuższe, merytoryczne wypowiedzi. Powodzenia - uda ci się, wierzę w ciebie.

b.l.u.e.

Cst jaki ty jesteś ograniczony.

~cst

Vaxine. Skoro, jak pisałeś/łaś, "szczepionka chroni lepiej niż nic" to, jeśli ktoś się zaszczepił i wystąpił tzw. NOP, to czy pfizer może zostać pociągnięty do odpowiedzialności? I dlaczego nie?
Widzisz, to co piszesz jest edycja wstecz - takie kombinowanie po fakcie, żeby skutek pasował do przyczyny. To wymówka pfizera na wypadek, żeby jakby było coś nie tak, żeby pfizer miał oficjalną podkładkę, typu: "my sprzedaliśmy produkt, się wywiązaliśmy ze swoich słów, a że szczepionka nie działa dłużej, to przecież nic o tym nie było mowy - o co ci, kliencie składający reklamację, chodzi"?
To jest takie ładniejsze powiedzenie, że firma nie ponosi odpowiedzialności.
Sprawa jest oczywista - jeśli ktoś deklaruje, że coś działa, to nie musi się wycofywać z odpowiedzialności, że może nie działać, bo nie ma takiej potrzeby jeśli produkt jest solidny. Skoro firmy wycofują się z odpowiedzialności, to wiedzą coś, czego nie wie klient i się tym nie dzielą. A mówienie półprawdy podchodzi pod kłamstwo. Ale nikt się nie odważy oskarżyć giganta, bo by mu przypomniano skąd mu nogi wyrastają...
Żyjemy w czasach, gdzie sprawiedliwość się kupuje.

~Vaxine

Skuteczność Pfizera była ponad 95%, dokładnie taka jak przewidywano.
Skuteczność szczepionek na nową wersję wirusa Delta jest wyraźnie mniejsza. Jedynym wariantem który się ostał i teraz grasuje jest Delta.

To świadczy o tym ze Pfizer zadziałał zgodnie z obietnicami badaczy, wyeliminował pierwszego wirusa. Ci którzy nie mają odporności zapewne zachoruja na Delta wariant niezależnie od szczepienia chociaż nadal szczepionka chroni lepiej niż nic przed poważnym przebiegiem.

~cst

Ciekawostka odnośnie premiera UK Borysa J. (i pośrednio przekręciarza zwanego ministrem Łukasza Sz.). Niepotwierdzone (jakbym miał dowody, to albo bym nie żył, albo był sponsorowany, jak ci wszyscy "szpece" od pandemii), ale prawdopodobne i przekonujące.
Jak niektórzy pamiętają, Borys na początku trochę podskakiwał z tymi szczepionkami i plandemią, ale złapał koronawirusa. Natomiast po wyjściu z covid nagle zaczął być bardziej usłużny i chętniej wprowadzać "jedyne słuszne" rozwiązania. W mediach ogłoszono, że był wtedy w stanie krytycznym. Co stało na przeszkodzie, żeby przedstawiciele "grupy trzymającej władzę" przyszli wtedy do Borysa, mówiąc coś w stylu: "Wy Borys wiecie rozumiecie, macie się słuchać, bo jesteście w stanie krytycznym, a stąd łatwo umrzeć powiedzmy, że "na covid" i nikt niczego nie udowodni. Ale jak się będziecie słuchać i posłusznie wykonywać rozkazy, to wyjdziecie z tego i będziecie dalej mogli żyć i wami nic nie będzie. To jak będzie?"
A jak wiadomo, nie ma bardziej posłusznego wykonawcy czyjejś woli, jak przestraszony sługa odcięty od stryczka. Teraz będzie robił, jak mu karzą, a niech by spróbował inaczej, to dopadłby go powiedzmy, że "wariant delta" i zostałby podpięty pod powiedzmy, że "ratujący życie" respirator. I powiedzmy, że "umarłby na covid".
A teraz podstawcie pod tą sytuację wspomnianego Łukasza Sz. i wychodzi sensowne wyjaśnienie, dlaczego tak nagle zmienił zdanie po powiedzmy, że "chorobie" (kiedy to chodził sobie na zakupy). Chociaż wobec Łukasza pewnie aż takiej perswazji nie trzeba było stosować.
Brudni ludzie załatwiają brudne interesy, a lud myśli, że to o jakieś szczepienia dla dobra ludzkości chodzi. To są ładnie brzmiące sztuczki propagandowe służące marksistom kulturowym, socjalistom i komuchom do przejęcia, i nieoddania, władzy, a ty "masz nie mieć nic i być szczęśliwy."
Nie mówiąc już o pompowaniu w instytucje dodrukowywanych pieniędzy, które tylko służą cięciu kosztów przez elity przy "wykupie" instytucji, a wprowadzają inflację dla reszty pospólstwa. A niektórym "szamanom" w szpitalach pojawiają się "dolary" w oczach, bo myślą, że to takie intratne i bez konsekwencji.
No ale jak ktoś już zainwestował swoje poglądy w jedną stronę propagandy, to będzie głuchy na cokolwiek innego. A im bardziej ktoś będzie miał rację, tym bardziej oczadziali propagandą będą się okopywać w poglądach, które oni myślą, że są ich, a tak naprawdę zostały im dane przez inżynierów społecznych i ich socjologiczne sztuczki.
Ale każdy niech wierzy w co chce, tylko NIECH TEGO NIE NARZUCA INNYM. Przekaz dotarł do totalniaków nazywających się dla niepoznaki "zwolennikami szczepień"?

~Przemo RST

Osoby nie zaszczepione są drugiej kategorii - ciemnogród

~Phi,phi

Koło pióra mi latają gadzie szczepionki o ile to szczepionką nazwać można. Swoje bachory niech szczepią gady!

~Do Waldek

A czy aby człowiek odosobniony przez ten test na 2 tygodnie nie miał prawa rościć sobie odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności?

~Waldek

Taka informacja jeżeli chodzi o testy. Podkreślam od razu, że te wszystkie testy nie są warte funta kłaków i absolutnie nie nadają się do wykrywania koronawirusów. Natomiast różnica między testami PCR a antygenowymi jest taka, że testy antygenowe są kilkadziesiąt razy mniej czułe od testów PCR. Oczywiście najlepiej nigdy się nie zgadzać na żadne testy-to również eksperyment medyczny i nikt nie może was do tego przymusić, naciskać, bo popełnia przestępstwo. Natomiast wykonując test antygenowy macie dużo większe szanse, że nie wykryje wam przeważnie bezobjawowego zakażenia umiech

~EDI

TA BLOKADA UMYSŁÓW DOTYCZY WYŁĄCZNIE PŁASKO-EKRANOWCÓW KTÓRZY LEJĄ NAM ŚCIEMĘ
O EKSPERYMENCIE MEDYCZNYM W IMIĘ KONCERNÓW SZCZEPIONKOWYCH
WYŁĄCZ MEDIA WŁĄCZ MYŚLENIE A BĘDZIESZ MIAŁ CZYSTE SUMIENIE!!!

~EDI

DO CST JEST PAN MERYTORYCZNY ZA SŁOWA PRAWDY SERDECZNE DZIĘKI!!!
JEDNO CO POTRAFICIE TO ZA NASZE PIENIĄDZE NISZCZYĆ
NASZE ZDROWIE NISZCZYĆ NASZE ŻYCIE!!!
MY SZCZEPINONKOWEJ ŚCIEMY NIE CHCEMY I JEJ NIE ŁYKNIEMY
I WASZA SZCZEPIONA NAS NIE POKONA !!!

~Lipianka

Samorząd biblioteki zachował się bardzo źle . Wykazał się stronniczością gdzie osoby o odmiennym zdaniu nie mają prawa do głosu i debaty. Samorządzie biblioteki wstyd i hańba .

~óczeń

dobra jak dostanę tą hulajnogę to pujdę się zaszczepię

~korki

Szeroki poziom wiedzy (technologie5G ,fizyka ,chemia ,biologia, medycyna i inne) Pani Karoliny poznaliśmy jakiś czas temu i wystarczy . Osobie która dalej propaguje na Stalowym Mieście teorie sekty Bosaka i Brauna wysłał bym sms o treści: POMAGAM .