Dlaczego kryminologia i kryminalistyka to studia warte uwagi?

Materiał zewnętrzny Image

Marzysz o karierze detektywa? Rozważasz pójście do Policji? A może po prostu interesuje Cię zbrodnia, jej motywy oraz poszukiwania sprawców? W każdym z tych przypadków zainteresują Cię studia kryminologia i kryminalistyka. Kompleksową edukację w tym zakresie prowadzi warszawska uczelnia UTH. Zajęcia odbywają się w ramach specjalności kryminologia i kryminalistyka, na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Czym jest kryminologia, a czym kryminalistyka?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest właściwie różnica pomiędzy kryminologią a kryminalistyką. Połączenie nauki z obu tych dziedzin na jednej specjalności to dowód, że mowa o obszarach, które są sobie bardzo bliskie. Zatem czym zajmuje się kryminologia? Studia w tym zakresie dotyczą głównie motywów sprawcy oraz jego sposobu myślenia. Natomiast w przypadku tej części zajęć, którą można określić jako kryminalistyka studia, poruszane są kwestie techniczne. Student kryminalistyki uczy się, jak zabezpieczać miejsce zbrodni, pobierać odciski palców, czy też jak na podstawie poszlak dokonać pełnej rekonstrukcji zdarzenia.

Kryminologia i kryminalistyka – studia i ich treść

Interesuje Cię kryminologia? A może bardziej pasjonuje Cię techniczny aspekt zbrodni, a więc kryminalistyka? Studia na omawianej specjalności są zatem dla Ciebie. Dzięki nim nabierzesz wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. W trakcie studiów nauczysz się między innymi:

• mechanizmów społecznych prowadzących do zbrodni,

• sposobu przygotowywania zbrodni,

• zbierać dowody i je analizować,

• przesłuchiwać świadków, a także oceniać ich wiarygodność,

• sztuki perswazji.

Niewątpliwie, zwłaszcza kryminologia studiowana pilnie na UTH pozwoli Ci zrozumieć zbrodnie, a także rozpoznawać mechanizmy, które mogą do niej doprowadzić. Zrozumiesz pewne mechanizmy społeczne, które sprawiają, że wystąpienie zbrodni staje się bardziej prawdopodobne. To wszystko wyjaśnia bowiem kryminologia. Natomiast kryminalistyka zapewni Ci nabycie umiejętności niezbędnych podczas pracy policjanta śledczego czy też osoby wykonującej jakiekolwiek czynności na miejscu zbrodni.

Kryminologia i kryminalistyka na UTH

Prowadzone na UTH w zakresie kryminologia i kryminalistyka studia dostarczają wszechstronnej wiedzy i umiejętności. Podczas 6 semestrów edukacji w ramach studiów licencjackich, prowadzone są między innymi następujące przedmioty: • Kryminologia,

• Podstawy nauki o przestępstwie,

• Czynności procesowe i operacyjno-śledcze,

• Bezpieczeństwo społeczne,

• Technika kryminalistyczna.

[p]Oczywiście powyżej wymieniono tylko przykładowe przedmioty, których podczas studiów prowadzonych jest o wiele więcej. Warto wspomnieć, że uczelnia współpracuje z podmiotami zewnętrznymi. Jednym z nich jest Policja. Dzięki tej współpracy absolwenci mogą liczyć na zmniejszenie wymiaru czasowego szkolenia, jeśli zdecydują się na nabór do Policji. Kryminalistyka to dziedzina, w której studenci pogłębiają wiedzę i umiejętności dzięki współpracy UTH z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym. Ponadto, istnieje również możliwość wyszkolenia strzeleckiego za sprawą współpracy ze Strzelnicą AGVO.

Kryminologia to bardzo interesująca dziedzina, czego dowodem jest choćby popularność filmów kryminalnych. W połączeniu z równie ciekawą kryminalistyką, kryminologia dostarcza pełnej wiedzy i wszechstronnych umiejętności w temacie zbrodni, jej przyczyn i po części również konsekwencji. Wydaje się zatem, że studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, specjalność kryminologia i kryminalistyka, to ciekawy i po prostu dobry wybór.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =