Kupujemy dom w stanie deweloperskim - o czym należy pamiętać?

Materiał zewnętrzny Image

Zakup nowego mieszkania to spory wydatek. Wiele osób stara się go jednak ograniczyć decydując się na kupno lokum w stanie deweloperskim rezygnując tym samym z wykończenia pod klucz. O czym należy pamiętać decydując się na taką inwestycję? Podpowiadamy.

Czym jest stan deweloperski?

Nie ma sztywnych przepisów, które definiują stan deweloperski pod względem prawnym. Jest jednak pewna niepisana zasada, że jest to typ domu lub mieszkania w którym wykonana jest już instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, a także instalacja grzewcza i wszelkiego rodzaju wentylacje. Jest to także stan w którym otynkowane są ściany i sufity, a także przygotowane posadzki. Siłą rzeczy musimy więc przygotować się na koszty związane z wykończeniem tego rodzaju wnętrz, aby móc w nich zamieszkać.

W przypadku zakupu domu w stanie deweloperskim można oczekiwać również tego, że będzie wykonana droga podjazdowa oraz ewentualnie wyznaczone miejsca parkingowe, jak ma to miejsce na przykład w przypadku ofert typu domy warszawa wawer. Aby poznać dokładniejsze szczegóły tego co zostało zrobione i co jeszcze wymaga pracy, należy porozumieć się z deweloperem sprzedającym to konkretne lokum. Warto przede wszystkim pamiętać, że stan deweloperski może być nieco inaczej interpretowany w zależności od firmy i jej ofert.

O czym wiedzieć kupując lokum w stanie deweloperskim?

Należy mieć świadomość tego, że dom w stanie deweloperskim składa się z pomieszczeń, które wymagają nieco pracy, a więc można to zrozumieć dwojako. Samodzielne wykończenie nowego lokum pozwoli zaoszczędzić nieco na kosztach. Inną opcją jest zatrudnienie ekipy, która zajmie się ostatecznym wykończeniem obiektu, aby był to tak zwany stan „pod klucz”, czyli aby móc wnosić meble i się wprowadzać.

Dlaczego wiele osób decyduje się na dom w stanie deweloperskim?

Na rynku jest bardzo dużo ofert sprzedaży domów i mieszkań w stanie deweloperskim. Stanowią one tańszą możliwość zakupu nieruchomości niż te wykończone pod klucz, więc nic dziwnego, że zainteresowanie nimi nie słabnie. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że mamy wpływ na aranżację pomieszczeń. Możemy je urządzić w dowolny sposób biorąc pod uwagę swoje potrzeby, preferencje oraz możliwości finansowe.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =