Oprysk miedzianem - jak go stosować?

Materiał zewnętrzny Image

Miedzian

Każdy hodowca roślin chce, aby wzrastały one w zdrowiu. Natura jednak przygotowała na rośliny wiele niebezpieczeństw i często bez pomocy człowieka nie są one w stanie się obronić. Jednym z takich środków ochrony roślin jest miedzian 50 wp. Preparaty miedziowe już od wielu lat znajdują zastosowanie w skutecznym działaniu profilaktycznym i zapobiegają chorobą roślin ogrodowych. Miedzian 50 wp ma działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Jako preparat znajduje zastosowanie na terenach działkowych i ogródkach przydomowych. Miedzian jest preparatem o działaniu powierzchniowym. Dopuszczone jest stosowanie tego preparatu w hodowlach ekologicznych. Z poniższego artykułu dowiesz się jak i kiedy należy zastosować miedzian 50 wp.

Jak stosować Miedzian 50 wp?

Preparat Miedzian 50 wp dostępny jest w formie proszku, którego należy użyć do sporządzenia zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym. Najczęściej rozprowadzany jest ona z wykorzystaniem opryskiwaczy ręcznych. Nie powinno wykorzystywać się do oprysku urządzeń z napędem spalinowym lub elektrycznym.

Zawiesinę wodną do oprysku należy wymieszać bezpośrednio przed użyciem. Dobór odpowiedniego stężenia i dawki zależny jest od uprawy, którą chcemy spryskać oraz od chorób roślin. Do stworzenia zawiesiny należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, które znajdziemy na opakowaniu i na ulotce.

Podczas oprysku z użyciem opryskiwaczy ręcznych należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i ostrożności. Podstawowe zabezpieczenie, to rękawice ochronne, ochrona twarzy oraz warto zaopatrzyć się w odzież ochronną. Środki ochrony powinniśmy zachowywać zarówno podczas oprysku jak i sporządzania zawiesiny wodnej. Przed sporządzeniem zawiesiny przeczytajmy informacje dotyczące produktu.

Środków ochrony roślin Miedzian 50 wp należy używać punktowo. Roślina powinna być dobrze zwilżona, ale nie powinny na niej pozostawać krople. Idealnym dniem na wykonywanie oprysków jest dzień bezwietrzny.

Po wykonaniu oprysków preparatem miedzian 50 wp nie powinniśmy wchodzić na uprawę do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy. Zanim będziemy mogli zebrać nasze plony od ostatniego oprysku musi minąć minimum 7 dni.

Czas zastosowania środków ochrony roślin

Miedzian 50 wp możemy stosować zarówno do stosowanie zapobiegawczego jak i również kiedy już zauważymy chorobę atakującą naszą uprawę. Przykładem takiej choroby może być rak bakteryjny drzew pestkowych. Stosowanie zapobiegawcze jest bardzo wskazane jeżeli w latach ubiegłych występowały choroby drzew.

Preparat możemy aplikować w okresie od marca do października. Jednak dokładny czas oprysku zależny jest od konkretnej rośliny. Dokładne informacje podane są na etykiecie produktu. W przypadku oprysku przydomowych sadów można stosować terminy podane niżej. Dotyczą one kilku najpopularniejszych drzew. Opryski możemy wykonywać, kiedy temperatura na dworze wynosi minimum 6 stopni.

Bazując na środkach ochrony roślin jak miedzian 50 wp możemy skutecznie chronić drzewa i krzewy przed chorobami. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych chorób, które skutecznie można chronić z wykorzystaniem miedzianów.

Miedziany wykorzystywane są do zwalczania kędzierzawości liści na brzoskwiniach i morelach. Opryski należy wykonać wczesną wiosną, kiedy zauważymy nabrzmiewanie pąków. W przypadku tych drzew zalecany jest również drugi oprysk na jesień, kiedy już opadną liście.

W przypadku oprysku jabłoni oraz grusz wykonuje się profilaktyczny oprysk w okresie pękanie pąków, a przeciwko parchowi opryski wykonuje się w momencie pojawienia się pierwszych liści.

Opryski najlepiej jest zaplanować w dni pochmurne i bezwietrzne, wtedy mamy gwarancję, że nie zostanie on przeniesiony na inne uprawy. Bezwzględnie nie należy prowadzić oprysków kiedy temperatura spada poniżej zera.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =