Moralność w wykonaniu narodu, czyli…

Image

Warto, a nawet trzeba, przynajmniej powinno się, bo przecież inaczej się nie da. Moralność w wykonaniu stalowowolan? Jak poszło?

Akcja Narodowe Czytanie, która w Stalowej Woli miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza, doczekała się już dziesiątej, krajowej edycji.

Tym razem przebiegła z udziałem publiczności, a lekturą, która wzięto na warsztat była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wybrane sceny z poszczególnych aktów utworu usłyszeć można było w interpretacji mieszkańców naszego miasta, którzy zgłosili chęć udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Kto chciał mógł otrzymać okolicznościowy stempel, który dotarł do naszej książnicy wprost z kancelarii Prezydenta RP, jako symboliczną pamiątkę w swoim egzemplarzu lektury. Ponadto, biblioteka przygotowała również charakterystyczne przypinki upamiętniające obecność na uroczystości.

A żeby było miło i przyjemnie, tym razem zadbano o muzyczną oprawę. Gościem specjalnym wydarzenia była Magdalena Pamuła, prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, pianistka, która zaprezentowała dwa utwory muzyczne Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena.

Jak czytamy na stronie naszej biblioteki, specjalnie te uroczystość przygotowano także wystawę o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie zapoczątkował Prezydent RP w 2012 roku wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych odsłon czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 roku polskie nowele, a w ubiegłym roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Z powodu obostrzeń sanitarnych, ubiegłoroczna edycja odbyła się online, dlatego tym bardziej ważny jest fakt powrotu do wydarzenia na żywo, z udziałem widowni.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~EDI

MORALNOŚĆ PEJSATYCH UŚPIKAŃCÓW--> SZCZEPIONKOWA ŚCIEMA -->SEGREGACJA POLAKÓW SKŁÓCANIE SŁOWIAN NASZYCH RODAKÓW!!!-->WSZĘDZIE GDZIE JEST TA NACJA ZAWSZE UPADEK I DEPOPULACJA !!!

~wiechu

Następną pozycją Narodowego Czytania powinna być Kariera Nikodema Dyzmy. Jak najbardziej na czasie.

~cst

Jeszcze co do moralności, to da się zauważyć, że ludzie lubią gadać o moralności i narzekać na jej brak u innych, ale sami nie chcą jej w sobie rozwijać, za to oczekują jej od innych, bardziej chyba po to, żeby to wykorzystać. Taki bardziej machiavellianizm niż moralność.

~Konio

Idealna lektura na dzisiejsze czasy!

~cst

Fajna inicjatywa, ale tytuł to clickbait. Co poradzić, takie czasy...

~Marek

Temat przewodni w sam raz dla naszego terenu,