Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka?

Materiał zewnętrzny Image

Wakacje to okres odpoczynku szczególnie dla dzieci i młodzieży, która może cieszyć się ponad dwoma miesiącami wolnego od nauki. Ich rodzice muszą się zadowolić co najwyżej 26 dniami płatnego urlopu. Mało tego, muszą zawczasu pomyśleć o wrześniu i początku roku szkolnego. O ile bowiem sama szkoła dotyczy dzieci, o tyle wydatki związane z tzw. wyprawką spoczywają w rękach rodziców. W poniższym tekście wspólnie z ekspertem hapipożyczki firmy oferującej pożyczki na raty przyjrzymy się kosztom wyprawki. Wskażemy też rozwiązania, które powinny sprawić, iż ich pokrycie będzie nieco łatwiejsze.

Wyprawka dla każdego może oznaczać coś innego

Termin wyprawka jest ogólnie znany i rozumiany. Z praktycznego punktu widzenia dla każdej rodziny może ona jednak oznaczać zupełnie inny poziom wydatków. Dla lepszego zrozumienia różnic posłużymy się przykładami.

1. Rodzina 2+1. Dziecko lat 7. Idzie do szkoły po raz pierwszy.

Dla rodziców których pociecha dopiero co wchodzi w okres szkolny i rozpoczyna naukę w pierwszej klasie wyprawka będzie oczywiście najdroższa. Dzieje się tak, ponieważ wiele rzeczy należy kupić po raz pierwszy.

a) stanowisko do nauki - biurko plus wygodne krzesło to absolutna podstawa,

b) plecak, który będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim będzie w miarę możliwości dbał o właściwe utrzymanie sylwetki dziecka obciążonego na co dzień książkami i zeszytami,

c) podręczniki i przybory niezbędne do szkoły,

d) buty na zmianę do szkoły, strój na WF i itd.

Oczywiście koszt pierwszej wyprawki zależy w dużej mierze, ale tego na jak drogie meble się zdecydujemy. Przyjmując nawet, że biurko plus krzesło to 600-800 złotych to jest wydatek na kilka lat. Dobry plecak za 100-150 zł posłuży również 2-3 lata o ile nie ulegnie rozdarciu lub poplamieniu. Podręczniki w przeważającej większości otrzymywane są ze szkoły. Nie wlicza się do nich jednak książek do przedmiotów dodatkowych.

Podstawowe przybory jak dobrze zaopatrzony piórnik i zwykłe zeszyty to wydatek 100-150 zł. Buty i strój do WF to kolejne 150-200 zł.

Podsumowując wszystkie wydatki uzyskamy kwotę ok. 1000-1300 zł.

2. Rodzina 2+2. Dziecko lat 7.Idzie do szkoły po raz pierwszy, starsze lat 10 idzie do 4 klasy.

W tym przypadku wydatki będą zgoła inne. Z jednej strony w domu jest już z pewnością biurko dla starszego dziecka, ale powstaje konieczność zorganizowania miejsca do nauki dla młodszego. Starsze dziecko z kolei będzie wymagało zapewne nowego plecaka, z kolei młodsze może wykorzystać plecak starszego dziecka z ubiegłych lat. Suma wydatków dla przykładu 2 może być więc wyższa niż dla przykładu 1, lecz nie 2 krotnie.

3. Rodzina 2+1. Dziecko lat 12, uczęszcza do 6 klasy.

W myśl powiedzenia im większe dziecko, tym większe wydatki, do wszystkich wymienionych już wydatków bardzo często dochodzi również zakup komputera. I nie chodzi jedynie o możliwość nauki zdalnej w związku z pandemią, ale o to, iż szkoła coraz częściej wymaga, aby dzieci szczególnie w starszych klasach wykonywały część prac z użyciem komputera. Odrębne urządzenie stricte do szkoły staje się więc niezbędne. To z kolei największy z wymienionych dotychczas wydatków. Zakup popularnego modelu laptopa to kwota 2500-3000 zł.

Oczywiście można go zrealizować na raty, ale nie zmienia to faktu, iż będą one widoczne w comiesięcznym budżecie domowym.

Na podstawie zaledwie trzech przykładów widać, z jak różnymi sytuacjami możemy mieć do czynienia. Zdaniem eksperta hapipożyczki - rodzice stają często przed nie lada wyzwaniem, jeśli policzą wcześniej, z jakimi wydatkami przyjdzie im się zmierzyć. I w ten sposób możemy przejść do kluczowego pytania.

Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę?

Wiemy już, że w wielu rodzinach wydatki związane z wyprawką szczególnie dla pierwszoklasisty mogą być mocnym obciążeniem domowego budżetu, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, iż kumulują się one z wydatkami właśnie co zakończonych wakacji. Jeśli martwisz się skąd wziąć pieniądze na wyprawkę dla swojego dziecka, mamy kilka praktycznych porad.

1. Skorzystaj z rządowego wsparcia

Od kilku lat rodzice dzieci uczących się szkole, które nie ukończyły 20 lat mogą liczyć na wsparcie w ramach programu „Dobry Start”. Raz do roku przysługuje im świadczenie w wysokości 300 zł. W ramach uzupełnienia dodamy tylko, iż nie dotyczy ono przedszkolaków, zerówkowiczów i studentów. Poza tym wypłata pieniędzy nie jest powiązana w żaden sposób z dochodami rodziców. Istotny jest za to termin, do którego należy złożyć wniosek o świadczenie. Jest nim dzień 30 listopada. Generalna zasada jest taka: im szybciej złożymy wniosek - tym szybciej otrzymamy pieniądze. Dlatego nie warto zwlekać i złożyć elektroniczny wniosek jeszcze w sierpniu. Wówczas otrzymamy świadczenie do końca września.

2. Pomyśl o zaoszczędzeniu na wyprawkę

Pójście dziecka do szkoły jest wydarzeniem ważnym, ale przede wszystkim przewidywalnym. Nie można mówić przy tej okazji o nieprzewidzianych wydatkach. Odkładanie nawet 50 zł miesięcznie przez rok pozwoli zgromadzić 600 zł, co w połączeniu ze wsparciem 300 zł daje już kwotę, która powinna pokryć, jeśli nie wszystkie to sporą część wydatków. O oszczędności powinno być o tyle łatwiej, iż rodzice otrzymują na każde dziecko 500 zł miesięcznie. Warto zawczasu stworzyć z tej kwoty coś w rodzaju budżetu szkolnego.

3. Zacznij gromadzić wyprawkę systematycznie

Jednorazowe wydanie 1000 zł z pewnością może być kłopotem. Dlatego możemy podzielić wydatki i gromadzić potrzebne przedmioty ze sporym wyprzedzeniem.

4. Obserwuj wyprzedaże

Artykuły do szkoły rządzą się tymi samymi prawami co pozostałe. Sklepy dwoją się i troją, aby sprzedać jak najwięcej rzeczy do końca sierpnia. W pierwszych dniach września ceny tych samych produktów potrafią spaść o 30%. Podobnie tuż przed wakacjami mało kto kupuje np. plecaki, dlaczego by nie skorzystać z okazji i nie nabyć go właśnie wtedy?

5. Pożyczka pozabankowa jako doraźna pomoc

Jeśli pomimo starań wiesz, że nie uda się zrealizować wszystkich zakupów z bieżących dochodów rozważ zaciągnięcie chwilówki na raty. Ma to sens w przypadku takich produktów jak, chociażby wcześniej wspomniany komputer. Trudno wydać od ręki 3000 zł, ale za sprawą pożyczki staje się on o wiele łatwiej dostępny.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższego tekstu trudno o jednoznaczne wskazanie ile kosztuje wyprawka dla dziecka. Zdaniem eksperta hapipożyczki sytuacja każdej z rodzin jest nieco inna i indywidualnie należy podchodzić do kwestii wydatków. Najważniejsze, aby nie tracić głowy, nie spieszyć się i pamiętać o programie „Dobry start”, o którego istnieniu rodzice młodszych dzieci mogli wcześniej nie wiedzieć.

Artykuł przygotowany wspólnie z marką hapipożyczki

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =