Pas obciążeniowy - jak wykorzystać go praktycznie?

Materiał zewnętrzny Image

Nie można stworzyć mocnych, trwałych i szerokich mięśni pleców, ramion i klatki piersiowej bez wykonywania ćwiczeń z obciążeniem. Oczywiście, wszystkie standardowe ćwiczenia z własną masą ciała są skuteczne, jednak wszystkie działają tylko na początku, dopóki sportowiec nie osiągnie określonego poziomu, na którym mięśnie przestaną się rozwijać. Na pomoc przychodzi pas obciążeniowy, pozwalający na wykonywanie tych samych ćwiczeń z jednoczesnym zwiększeniem ich wydajności. Jak z niego korzystać? Jak go stosować? Dowiedzmy się.

Kiedy i kto potrzebuje dodatkowego ciężaru do dipów i podciągnięć?

Konieczne jest stosowanie ciężarów w podciąganiu i dipach przede wszystkim przez osoby, które osiągnęły pewien poziom sprawności fizycznej. Jest on indywidualnie predysponowany dla każdej osoby, dlatego też poziom ten określa się w momencie, gdy mięśnie przestają rosnąć po wykonywaniu tych samych serii ćwiczeń z własnym ciężarem ciała.

Z tego względu pas obciążeniowy jest istotnym narzędziem dla sportowców uprawiających, np. street workout czy kulturystykę, w których ważną rolę odgrywają mięśnie klatki piersiowej, pleców, ich wytrzymałość i siła. Oczywiście do grona sportowców dochodzą także amatorsko uprawiający dipy i podciągnięcia początkujący, którzy pragną stworzyć idealną sylwetkę z szerokim trójkątnym torsem.

Jak przymocować pas obciążeniowy do ciała?

Istnieje wiele opcji korzystania z pasów obciążeniowych. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest założenie go w okolicy bioder. Następnie do specjalnego łańcuszka w konstrukcji pasa zawieszany może być dowolny sprzęt sportowy, czy to krążki obciążeniowe, hantle czy ciężarki. Pas obciążeniowy powinien mieć w zanadrzu karabińczyk ułatwiający mocowanie obciążników.

111

Źródło: https://muscleforge.pl/dip-belt-pas-obciazeniowy-do-podwieszania-ciezaru-240kg

[p]Nie każdy jednak posiada taki sprzęt sportowy jak pas obciążeniowy z łańcuszkiem, który jest głównie spotykany na siłowniach, czy w rękach profesjonalistów. Każdy może bez przeszkód stosować tego typu pasy, co więcej – są one bezpieczną i trwałą alternatywą dla nierzadko inwazyjnych w kondycje ciała domowych lub nieoryginalnych produktów, które mogą doprowadzić do poważnych kontuzji i obtarć.

Zalecenia dotyczące praktycznego wykorzystania dip belt

Ćwiczenia z pasem obciążeniowym powinny być wykonywane jako pierwsze w trakcie treningu – Musisz obliczyć swoją wagę, dostosować obciążenie i przetestować pas, aby mieć wystarczającą siłę na 3-4 zestawy po 8-12 powtórzeń;

Ciężar należy zwiększać małymi krokami – dodawanie nawet pięciu kilogramów w podciąganiu i pompkach na poręczy jest świetnym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do np. zwiększania ciężarów w treningu nóg;

Spokojne wykonywanie ćwiczeń – trening oparty na pasie obciążeniowym powinien być łagodny. Ćwiczenia nie powinny być wykonywane z szarpnięciem, a schodzenie do pozycji początkowej nie powinno następować gwałtownie. Nagłe rozluźnienie mięśni przy zastosowaniu dodatkowego obciążenia może doprowadzić do kontuzji;

Ściganie dużych obciążeń nie jest niczego warte – Lepiej powoli, stopniowo zwiększać ciężar roboczy, ale wykonywać ćwiczenia poprawnie i odpowiednią ilość razy, niż starać się uzyskać szarpane trzy powtórzenia z dużym obciążeniem.

Jak zwiększyć efektywność podciągania i dipów z pasem obciążeniowym?

Przyrost masy mięśniowej powinien następować stopniowo z czasem stosowania dodatkowego obciążenia. Nie należy się spieszyć, ponieważ jest mało prawdopodobnym, że dipy i podciągnięcia z zastosowaniem pasa dadzą natychmiastowo widoczny postęp. Jednakże wciąż można przyśpieszyć go jeszcze bardziej. Aby to zrobić, należy wykonywać regularne zestawy ćwiczeń. Aby zwiększyć liczbę podciągnięć i dipów z obciążeniem na drążku, użyj jednej czwartej wagi obecnej masy ciała. W związku z tym liczba powtórzeń także powinna zmaleć.

Dla poprawnego rozwoju siły i masy mięśniowej pleców, klatki piersiowej i ramion wystarczy od 6 do 8 powtórzeń przy 5-6 seriach. Schemat jest nietypowy, ale świetny do robienia postępów. Taki trening można przeprowadzać nie częściej niż trzy-cztery razy w miesiącu.

Ostateczne wnioski dotyczące użytkowania pasów obciążeniowych

Podciąganie i dipy z dodatkowym obciążeniem w postaci dip belt to świetny pomysł, aby utrudnić i pobudzić budowanie poprawnej masy mięśniowej ciała. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy początkującym amatorem, dipy i podciąganie na drążku z obciążeniem może pomóc Ci osiągnąć wspaniałe wyniki.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =