Będą kontrolować okolice szkół

Image

Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w drodze do i ze szkoły, stalowowolska Policja, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, przeprowadzi wzmożone działania profilaktyczno- edukacyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach akcji, policjanci przez pierwsze dni szkoły intensywniej kontrolują ich okolice. Dodatkowo przez cały wrzesień, funkcjonariusze będą prowadzić spotkania i prelekcje z dziećmi i młodzieżą szkolną, ukierunkowane głównie na profilaktykę i edukację bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci ruchu drogowego już od kilkunastu dni przygotowują się do powrotu dzieci i młodzieży do szkół. W ostatnim czasie funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo- zabezpieczających w okolicach szkół.

W pierwszych dniach nauki, policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę w szczególności na podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach, głównie prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, ale także na prawidłowe zatrzymywanie się pojazdów, tak aby nie ograniczać widoczności dla innych kierujących i pieszych, przechodzących przez jezdnię.

Kolejnym zadaniem policjantów będzie prowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi, szczególnie z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych, które pozwolą na ukształtowanie prawidłowych nawyków komunikacyjnych.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym - dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10- letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ehhh

Rodzice zastawiają parkingi dla mieszkańców? To znaczy że podwożą te dzieci pod szkołę i na tych parkingach czekają w samochodach aż te dzieci skończą lekcje? Bo jak podjada na 5 minut to chyba nie zastawiają, tylko odjeżdżają po chwili? A te parkingi o których piszesz to są chociaz oznaczone ze tylko dla mieszkańców? Trzeba mieć trochę człowieka w człowieku, ale zawsze znajdzie się ktoś komu wszystko przeszkadza.

Miki12

Proponuję jeszcze przyjrzeć się rodzicom odwożacym swoje pociechy do szkół a konkretnie zastawianiem parkingów dla mieszkańców, wjezdzaniem na przejścia dla pieszych i tereny zielone bo dziecko trzeba wysadzić pod samymi drzwiami szkoły. Niektóre szkoły mają swój parking więc polecam tam parkować a nie na środku placu zielonego lub chodniku.

~Hmmm

No to może też by się przyjrzeć tym co sprzedają narkotyki przy okazji

~Feliks

Czy jadąc do Anglii muszę zalepiać światła? Czy wystarczy je obniżyć?

~J 23

A kiedy akcja "oświetlony rowerzysta" np. w deszczu, mgle lub wieczorem i w nocy?