Jak powstają figury świętych?

Materiał zewnętrzny Image

Chodząc w niedziele i święta do kościoła na msze, możemy podziwiać pięknie wyrzeźbione wizerunki Jezusa, Matki Bożej oraz innych świętych. To właśnie dlatego wszelkiego rodzaju figury kojarzą nam się najczęściej z kościołami, kaplicami czy bazylikami. Ale podobne do nich, równie piękne religijne ozdoby możemy ustawić także we własnym domu czy ogrodzie. Jak powstają takie wizerunki świętych, aniołów czy papieży? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Z czego wykonuje się figury świętych do kapliczki, domu i ogrodu?

Figury świętych do kapliczki, domu czy ogrodu mogą być wykonane z różnych materiałów. Figury świętych do kapliczki czy kościoła wykonuje się między innymi z gipsu lub drewna. Wiele zależy od efektu, jaki ma zostać osiągnięty oraz od stylu dominującego w świątyni.

Do produkcji figur świętych do kapliczek i domów używa się także żywic syntetycznych, między innymi żywicy epoksydowej. Z kilku powodów jest to najlepszy materiał do tworzenia wizerunków ważnych dla chrześcijan postaci. Przede wszystkim, elementy wykonane z utwardzonej żywicy epoksydowej cechują się dużą odpornością mechaniczną na uderzenia i zarysowania. Są również bardzo twarde i nie ulegają rozgniataniu czy rozciąganiu. Żywica epoksydowa jest także wyjątkowo odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy wysokie temperatury, dzięki czemu wykonane z niej posągi dobrze sprawdzają się jako figury świętych do ogrodu. Te piękne dewocjonalia kupisz między innymi w sklepach internetowych, takich jak liturgiczny.pl.

Jak powstają figury świętych do ogrodu z żywicy epoksydowej?

Do wykonania figury świętego do ogrodu, domu lub kapliczki potrzebne są specjalne formy, czyli odlewy, żywica epoksydowa i farby. Cały proces składa się z kilku podstawowych etapów:

1. Wykonaną z silikonu syntetycznego formę zalewa się żywicą epoksydową. W przypadku bardziej skomplikowanych figur konieczne może być posiadanie dwóch odlewów i wykonanie najpierw przodu figury, a następnie tyłu;

2. Żywica epoksydowa w formie powinna schnąć przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Gdy jest idealnie twarda, odlewy są zdejmowane;

3. Kolejnym etapem jest wygładzenie nierówności, które mogą powstać podczas tworzenia odlewu;

4. Ostatnim etapem jest pomalowanie utworzonej figury świętego do ogrodu lub kapliczki. Zaletą dewocjonaliów z żywicy epoksydowej jest to, że w prosty sposób można oddać wszystkie szczegóły.

W ten sposób można stworzyć figury świętych do kapliczki, ogrodu lub domu w różnych rozmiarach. Figury takie cechują się dużą estetyką i wysoką wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =