Pasztet 7 smaków

Image

Zrobiło się chłodno. Coraz częściej sięgamy więc po coś „konkretnego” do jedzenia. Dziś naszła nas ochota na pasztet domowej roboty. Wykonanie pasztetu jest banalnie proste, choć czasochłonne. W tym temacie ogranicza nas jedynie wyobraźnia, bo pasztet to po prostu pieczone mięso z przyprawami, po usmażeniu i ugotowaniu zmielone i upieczone.

Ale po kolei. Dlaczego 7 smaków? Ano dlatego, że użyjemy różnych mięs, które akurat spodobały nam się w sklepie. Zrobimy pasztet chudy, z niewielką ilością tłuszczu. Generalnie pasztet uważa się za danie wysokokaloryczne, gdyż ten sprzedawany w sklepach zawierają masę tłuszczu, słoniny, skór, podgardla, odpadów mięsnych, chrząstek, podrobów. Producenci wrzucają do pasztetów wszystko to, co nie „wejdzie” im gdzie indziej, głównie do kiełbas. Warto więc zrobić własny pasztet i zajadać się czymś, co ma skład taki, jaki my zechcemy.

Składniki:

- 1- 1,5 kg drobiu (udka, podudzia, cały kurczak),

- 1 kg wołowiny (może być już mielona lub w kawałku),

- 1 kg karczku (łopatka, mięso od szynki itp.),

- 8 cebul,

- 4 małe bułki,

- 5 jajek,

- przyprawy: sól, pieprz, liście laurowe, gałka muszkatołowa, majeranek, papryka słodka.

Mięso pokroić w kawałki. Wrzucamy je na tłuszcz na patelnię. Jeśli mamy mięso mielone, również powinno trafić do smażenia. Do tego dorzucamy pokrojoną cebulę (może być w bardzo grubą kostkę, w plasterki- to bez znaczenia). W niewielkiej ilości wody gotujemy nasz drób. Wszystko to przygotowujemy bez przypraw i solenia.

Ugotowane i usmażone mięso należy zemleć (raz lub dwa razy, w zależności od rodzaju maszyny do mielenia, masa ma być gładka, jednolita). Do masy dodajemy jaja, namoczone i odciśnięte bułki, łyżkę soli, pół łyżeczki pieprzu mielonego i po ½ łyżki przypraw: majeranku, papryki, gałki muszkatołowej. Można dodać również wiele innych przypraw, które lubimy. Możemy też ich dać więcej lub mniej, w zależności od preferencji. Według mnie przyprawy po upieczeniu pasztetu jakoś nieco się „rozmywają”, więc ja daję ich więcej niż w przepisie. Masę należy dokładnie wyrobić. Jeśli jest sucha, dolewamy do niej 1 szklankę rosołu powstałego z gotowania drobiu. Niektórzy wolą mieć pasztet tłustszy, więc dodają do masy surową, zmieloną słoninę lub surowy boczek (około ½ kg).

Foremki (jednorazówki lub keksówki- wyjdzie z tego przepisu około 5- 6 szt. takich 20 cm) trzeba wysmarować smalcem i obsypać bułką tartą. Na dno foremki układamy po 1 liściu laurowym. Nakładamy masę. Uklepujemy. Po wierzchu pasztet posypujemy bułką tartą.

Pieczemy około 1h- 1,3h w temperaturze około 180 stopni Celsjusza.



Zobacz również

Obrazek

Przewiń do komentarzy





















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.