Czy na obwodnicy pojawią się ekrany akustyczne?

Image

W połowie maja br. została otwarta obwodnica Stalowej Woli i Niska. Wkrótce po tym kiedy puszczono ruch kołowy, mieszkańcy m.in. Skarpy i działkowcy zaczęli skarżyć się na potężny hałas dobiegający z drogi. Czy jest szansa na ekrany akustyczne?

Sprawą nadmiernego hałasu zajęli się radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, którzy nie tylko rozmawiali z mieszkańcami, ale także zbierali podpisy pod petycją skierowaną do GDDKiA w sprawie montażu ekranów akustycznych. Podpisało się pod nią 760 osób. 19 lipca petycja trafiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

22 lipca radni Renata Butryn i Dariusz Przytuła wystosowali interpelację do przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie montażu ekranów akustycznych.

Nowo otwarta obwodnica Stalowa Wola - Nisko została wybudowana na wysokim nasypie, z długimi podjazdami i zjazdami o dużym nachyleniu, a także długimi prostymi odcinkami drogi bez ograniczenia prędkości (obszar niezabudowany z dopuszczalną prędkością do 90 km/h), bez ekranów akustycznych i jakiejkolwiek naturalnej osłony. To skutkuje uciążliwym hałasem, którego konsekwencją jest brak odpowiednich warunków do wypoczynku w domu, na terenie ogródków działkowych i terenach rekreacyjnych nad Sanem. Mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych położonych w sąsiedztwie obwodnicy mówili o problemach ze snem (utrudnione zasypianie, gwałtowne wybudzenie), narastającym zmęczeniu, potęgujących się objawach zdenerwowania i stresu- czytamy w interpelacji.

Radni Butryn i Przytuła w swojej interpelacji zaznaczyli, że na stronach GDDKiA oraz RDOŚ w Rzeszowie niemożliwe jest znalezienie dokumentu z sierpnia 2018 roku o ponownej ocenie oddziaływania na środowisko nowej drogi. W związku z tym zwrócili się w swojej interpelacji z prośbą o:

- pozyskanie pełnej treści wniosku wykonawcy inwestycji z 31.08.2018 r. o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji (ZRID),

- pozyskanie powtórnej oceny oddziaływania na środowisko, którą Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzgodnił 9.04.2019,

- udostępnienie dokumentów opisujących udział Rady Miejskiej w Stalowej Woli w procesie wydawania decyzji w sprawie budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska.

- udostępnione dokumentów potwierdzających przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Stalowej Woli i wpływających z nich wniosków.

Biuro Rady Miejskiej w Stalowej Woli opublikowało informację o przedłużeniu terminu udzielenia odpowiedzi na interpelację do czasu uzyskania niezbędnych dokumentów od Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Treść interpelacji można znaleźć Tutaj

W sprawie instalacji ekranów akustycznych zwróciliśmy się z pytaniem do wiceministra infrastruktury Rafała Webera.

- Po udostępnieniu S19 i po pełnym funkcjonowaniu układu komunikacyjnego, czyli obwodnicy Stalowej Woli i Niska oraz S19 między Rzeszowem a Lublinem, zostanie uruchomiona procedura porealizacyjna, czyli badanie hałasu i oddziaływanie hałasu na strefę zamieszkałą zarówno w Stalowej Woli, jak i Niska. Wtedy po tej analizie porealizacyjnej zostanie stwierdzone, czy hałas jest na tyle duży, że należy na podstawie obecnych przepisów prawa dobudować na pewnym odcinku ekrany akustyczne, czy nie. To jest w tej chwili jedyna możliwość prawna. Ta możliwość prawna funkcjonuje od bodajże 10 lat, w tej sprawie się nic nie zmieniło. Tak budowali nasi poprzednicy, tak i my budujemy- wyjaśnia wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Na decyzję trzeba więc będzie jeszcze trochę poczekać.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
_Bogdan

Od piątku trwają pomiary hałasu przy obwodnicy - wszystko wskazuje na to, że niedługo będziemy znali odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu.

_Bogdan

Zgodnie z „Planem działań środowiskowych” (pkt. 1.2.2, Tabela 2) opracowanym w ramach nowego „Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko” z sierpnia 2018 r. ma być przewidziana rezerwa terenu na ewentualne ekrany w następujących lokalizacjach na terenie Stalowej Woli (0+000 = rondo przy Vivo):
- strona lewa (od strony działek) na odcinku 895 m od 1+056 do 1+951 (tj. ma się zaczynać ok. 30 m od osi drogi prowdzącej do oczyszczalni ścieków);
- strona prawa (od strony bloków) na odcinku 960 m od 1+174 do 2+136
Oglądając te miejsca w realu, wygląda na to, że tej rezerwy rzeczywiście nie ma.
Ale to czy miejsce zostało zarezerwowane i czy będzie potrzebne, mam nadzieję, że okaże się już do końca września po wynikach zapowiedzianej kontroli, jak ma być przeprowadzona do końca września przez WIOŚ w GDDKiA i po wykonaniu pomiarów hałasu.
Wydaje się jednak, że nawet takie hipotetyczne umieszczenie ekranów nie spełni zadania, a nawet pogorszy sytuację w przypadku bloków na osiedlu Skarpa II i Skarpa III. Np. blok Poniatowskiego 82 położony najbliżej obwodnicy nie będzie osłonięty, a nawet będzie on, jak i wszystkie bloki osiedla Skarpa III, dodatkowo narażony na hałas obijany przez ekrany umieszczone po lewej stronie drogi ponieważ ewentualne ekrany po lewej i prawej stronie mogą być przesunięte względem siebie o ok. 120 m.

e2rds

~hwwd, w tym, że nie ma miejsca na ekrany masz rację, ale to nie znaczy, że są niepotrzebne i nie pluj się tak. Na tym odcinku winno być przewidziane poszerzenie i zabudowane ekrany.

_Bogdan

Jeżeli Biuro Rady Miejskiej ma problemy z dotarciem do odpowiedniej dokumentacji, to chętnie ją udostępnię.
Zgromadziłem już wszystkie dokumenty dotyczące pierwszej i ponownej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Nie mam tylko dokumentów, o które wystąpiłem do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli już 24 czerwca 2021 r. (chodzi o ostatnie dwie pozycje: udział Rady Miejskiej w podejmowaniu decyzji i dokumenty potwierdzające przeprowadzenie konsultacji).
Do dzisiaj nie dostałem żadnej odpowiedzi. Może interpelacja radnych okaże się pomocna w tym zakresie.

_Bogdan

O tym, czy będą ekrany, czy nie, nie zadecydują ani radni, ani osoby, które podpisały się pod petycją, ani plujący jadem hejterzy.
Najpierw trzeba wykonać pomiary hałasu. Na ich podstawie odpowiednie instytucje podejmą stosowne decyzje.
Zgodnie z decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie (pismo znak DTWI.7024.45.2021.HS z dnia 20.07.2021 r. i 29.07.2021 r.) pomiary będą wykonane do końca września tego roku.
To już naprawdę niedługo - wystarczy cierpliwie poczekać.
Mam nadzieję, że po wszystko zakończy się po myśli mieszkających i korzystających z działek przy nowej obwodnicy.

e2rds

Dlaczego tak narzekacie na tą czteropasmówkę pseudointeligenta z tymi drogami serwisowymi, że wąska, że kręta. Jak będziecie tak narzekać to jeszcze wam zwęzi o 4 metry, bo pisał, że o tyle za szeroka, a teraz taki Wódz wszystko może.

~ira

~Tyu - wszyscy to wiedzą poza wykonawcami i urzędasami. a no i jeszcze ślepymi zaplutymi pisiorami typu 'inteligent'

~Tyu

Ta droga to jakaś porażka, kręta, zawiła, tu pod górę, tam dół, wąsko jak dla TIRów. Przyjdzie jesień zrobi się ślisko to dopiero będzie wesoło! Nie mogli porządnej obwodnicy za Sanem zrobić zamiast tego badziewia?

~hwwd

Gdzie macie tam miejsce na te ekrany...tępaki jedne. Czemu za swoich rządów nie zbudowaliscie?????? nieroby!!!!!

~Idea

Te ekrany spowodują tylko to że dziadki na działkach ogłuchną...
No ale... To pisowski elektorat, im na złość zrobić można.

~Hohoho

Niebac pis

~Stefan

Jakie ekrany??? Najpierw niech dadza wysoki plot by te w-sioki nie lazily przez jezdnie do i z vivo!!!!!

~dograzyna

ulice ken i poniatowskiego,,,,podrasowane motocykle i auta czy kto sprawdza to na drodze ile decybeli mają po dodaniu gazu

~Dimitr

Ja w Ukarina nie widzial żadnych ekranów, tylko w polszy takie rzeczy.

~Januszek

Jakoś nie byli aktywni jak TIRy jeździły alejami. Wtedy nikomu żaden hałas nie przeszkadzał.

~Allk

Nagłe wybudzenie to strzyga przychodzi i ciagnie za duży palec

art2deco

Teraz to będzie powszechny szacun dla mieszkańców Staszica którzy to mieli pod samymi oknami.

~grazyna

A ja mam problemy ze snem (utrudnione zasypianie, gwałtowne wybudzenie), narastające zmęczenie, potęgujące się objawy zdenerwowania i stresu choć mieszkam w bloku przy uliczce osiedlowej. "Kierowcy' urządzają sobie ryczenie motorami a pieski na balkonach i koło bloku jazgoczą jak oszalałe. Czy miasto coś z tym zrobi?

~Haha

Absolutnie żadnych ekranów. Zaraz się będą zjeżdżać okoliczne wiesniaki i będą tylko filmy oglądać.

~XsX

A kto klepnął obwodnicę za Szlęzaka??
Oczywiście pan Przytuła.
A teraz broni mieszkańcow przed swoją decyzją.
Czego tu nie rozumiecie?? smiech2 smiech2 smiech2

~Janusze

Radni Butryn i Przytula wielokrotnie interpelowali blatowego Szlęzaka w/s przebiegu obwodnicy przez ogrody działkowe. Przebieg drogi na wysokim nasypie dodatkowo wzmacia muzykę zmotoryzowanych.. instalacja ekranów akustycznych nigdy nie przeszła platfusom przez gardło a co dopiero przez myśli.

To ci sami słynni hypnodancerzy tańczą znowu dla gawiedzi. Wieść z Jezowego niesie ze poseł Braun od Korwina też nie zmarnuje takiej okazji lansingowej.

~szoa

Te ekrany spowodują tylko i wyłącznie zwiększenie hałasu.
Ale trzeba być the bilem żeby tego nie wiedzieć.
A już chyba politykiem PO żeby o to zabiegać...
Jeszcze was mieszkańcy przeklną jeśli to powstanie...

~Koszalin

Ile będziemy jeszcze czytać o tych ekranach??
Lanser Przytuła i polonistka Butryn weżcie się za robotę a nie wieczne parcie na szkło.