Droga ekspresowa na odcinku Opatów - Nisko

Materiał zewnętrzny Image

W samo południe odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy do 2030 roku nowych dróg z programu rządowego. Mieszkańców powiatu stalowowolskiego i niżańskiego szczególnie ucieszy zapowiedź powstania drogi ekspresowej S74 relacji Opatów – Nisko o długości 71 km i wartości 3,4 mld zł.

292 mld zł na sieć dróg szybkiego ruchu

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych ogłoszony został zaledwie wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Infrastruktury, posła na Sejm RP Rafała Webera. To największy i najambitniejszy z dotychczasowych programów „drogowych” w Polsce. Związany jest on z „Polskim Ładem”, programem społeczno- gospodarczym, mającym na celu popandemiczne odbicie się od zastoju spowodowanego pandemią, rozruch inicjatywy rozwojowej kraju, poprawę warunków i jakości życia obywateli.

- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych o wartości 292 mld zł wyznacza nowe cele inwestycyjne, jeżeli chodzi o sieć dróg szybkiego ruchu, a także co w naszym przypadku, przypadku Stalowej Woli, północnego Podkarpacia najważniejsze, wyznacza, przypisuje, zabezpiecza realizację tych celów, daje konkretne środki finansowe. W przypadku Stalowej Woli, naszego powiatu, powiatu również tarnobrzeskiego, sandomierskiego, taką strategiczną inwestycją, która w ramach Polskiego Ładu uzyskała dofinansowanie i będzie realizowana, jest droga ekspresowa S74. To jest ta droga, która otworzy nowe możliwości inwestycyjne i Stalowej Woli, i całego północnego Podkarpacia, droga, nad którą od 2018 roku pracujemy, bo to wtedy pan minister Andrzej Adamczyk wydał dyspozycję, aby wznowić te prace przygotowawcze, polegające na wyznaczeniu wariantu w ramach studium techniczno- ekonomiczno- środowiskowego- mówił dziś podczas konferencji prasowej wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Pieniądze na drogi są już zabezpieczone, więc rząd nie wycofa się z żadnego zadania. Wczoraj też ogłoszono, że blisko 3 mld 500 mln zł pójdzie na odcinek, za który odpowiada rzeszowska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli na trasę Nisko- Opatów. Jak zapewnił wiceminister są też środki na kolejne odcinki, od Opatowa do Łagowa i od Łagowa do Kielc, od Kielc do Mniowa, od Mniowa do wlotu S74 do S12 w województwie łódzkim.

- To więc przełomowa, epokowa, bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju komunikacyjnego decyzja, ponieważ S74 połączy nasze miasto, połączy północną część województwa podkarpackiego z centralną Polską, docelowo nawet z autostradą A1, a z autostrady A1, wiadomo, kwestia dostępności do portów nadbałtyckich i również szybszy dojazd do autostrady A2 i później albo na wschód, albo na zachód S74, to nowe, kolejne, dodatkowe otwarcie komunikacyjnej, transportowe naszego miasta i regionu- mówił Rafał Weber.

Co to oznacza dla samej Stalowej Woli? Otóż wiele, bo wpisuje się w zabiegi samorządu o poszerzenie strefy przemysłowej, a na tym zależy nam najbardziej, na otwarciu terenów inwestycyjnych, przyciągnięciu inwestorów i na rozwoju.

Drogi będą na pewno, co z terenami inwestycyjnymi?

Tutaj warto przypomnieć, że czekamy bardzo mocno na decyzję Sejmu w sprawie przeznaczenia gruntów leśnych. Samorządowcy mają nadzieję, że już jutro zostanie odrzucona uchwała Senatu, która blokowałaby zamianę gruntów leśnych. Sam wiceminister, który równocześnie jest posłem, w tym temacie jest pełen optymizmu.

- Ja jestem o tym przekonany, że Sejm, tak jak 2 tygodnie temu zagłosował za przyjęciem tego projektu ustawy, tak i jutro również da zielone światło na tego typu działanie i pokazanie nowej drogi, która w sposób komfortowy, wygodny i bezpieczny skomunikuje nasze miasto, jest takim dodatkowym atrybutem, dodatkowym argumentem, dodatkowym magnesem, który będzie do tej strefy ekonomicznej przyciągał inwestorów- mówi Rafał Weber.

Na dobrą dla Stalowej Woli decyzję posłów liczy również włodarz miasta.

S74 wpisuje się w sieć połączeń Stalowej Woli

Mamy więc szansę na pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, mamy też nową obwodnicę miasta, która „zbiera” ruch tranzytowy. Dokładając kolejną cegiełkę komunikacyjną w postaci S74, możemy uzyskać efekt, na który miasto czekało od dawna. Trzeba też do tego puzzle dołożyć jeszcze jeden element i przypomnieć w tym miejscu, że trwają prace projektowe nad budową nowej przeprawy mostowej na rzece San, w ciągu drogi wojewódzkiej. Jak się dziś dowiedzieliśmy, inwestycja przyspieszyła i ma szansę zakończyć się już w roku 2025.

- Stalowa Wola i Nisko, oba powiaty będą w centrum dróg szybkiego ruchu, będą na styku połączenia Via Carpatia i S74 i przez to potencjał gospodarczy naszego terenu bardzo mocno zyska i zainteresowanie inwestorów tym, aby tutaj lokować swoje działalności gospodarcze będzie jeszcze większe niż w tej chwili- mówił wiceminister.

Dobudowane zostaną też dwie jezdnie na S19, między Sokołowem Małopolskim a Jasionką. Obecne zwężenie to spowolnienie ruchu i wypadki drogowe, również śmiertelne. Droga powstała za czasów koalicji PO-PSL.

- Tą złą decyzję, tą decyzję żeby w takiej formule budować S19 na tym odcinku, podjął rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, my tą złą decyzję po prostu zmieniamy, my ją, korygujemy, bo w tej chwili już prowadzimy prace przygotowawcze nad rozbudową tego odcinka- mówił Rafał Weber.

Szeroko otwarta brama na świat Stalowej Woli

Prezydent Stalowej Woli nie krył dziś radości z faktu, że obecnie tak wiele środków płynie do naszego regionu. Jak przypomniał na konferencji, jeszcze 7 lat temu nie było tak różowo. Wiele wtedy słyszał, że się nie da, że inwestycje są niemożliwe do realizacji i że nic się nie zmieni. Włodarz miasta podkreślił też, że nasz samorząd w pełni wspiera Polski Ład upatrując w nim szansę rozwoju.

- Stalowa Wola chce być miastem zrównoważonym, które daje warunki do rozwoju innowacyjnego, nowoczesnego przemysłu, ale również daje warunki do dobrego, komfortowego życia i takim kierunkiem do tego, aby tworzyć takie miasto jest oczywiście nowoczesna infrastruktura. Tak jak wiele lat temu ciągle walczyliśmy i nie było szans na obwodnicę naszego miasta, obwodnica jest już wybudowana, działa, odciąża ruch ciężki od centrum miasta. Mamy również budowaną drogę szybkiego ruchu S19, która już dla potencjalnych inwestorów, dla miasta Stalowej Woli jest kluczowa do podjęcia decyzji, aby tutaj można było inwestować miliardy złotych i tworzyć kilkaset nowych wysokopłatnych miejsc pracy- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreślił prezydent droga szybkiego ruchu S74 Stalową Wolę i region wyciągnie z peryferii do centrum Polski, dlatego że odległości komunikacyjne zmniejszą się radykalnie.

- To jest olbrzymia szansa rozwoju dla naszego miasta i jeżeli o S19 mówimy, że to jest nasze nowe okno na świat, to o S74 musimy powiedzieć, że to jest szeroko otwarta brama na całą Polskę, na cały świat. To jest droga, która na pewno dokona bardzo istotnej rewolucji komunikacyjnej, gospodarczej, również pod względem komfortu życia, tak, aby mieszkańcy i Stalowej Woli, i tego regionu, mogli we wszystkie części Polski i Europy dojechać bardzo szybko- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Stalowa Wola, dzięki poszerzeniu stref komunikacyjnych, zyska nowych przedsiębiorców i nowe miejsca pracy. Jest to kwintesencja tworzenia sieci dróg w mieście i regionie.

Na konferencji obecny był również Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Bogdan Tarnowski. On również, podobnie jak jego przedmówca, omówił kolejne inwestycje drogowe na całym Podkarpaciu i podziękował za dobre programy rządu. Zapewnił o realizacji założonych zadań.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Hi hi

***** zbereźnego i bandę jego

~Wernychora

Już niedługo inna opcja będzie rządzić, fajnie. Klawo jak ....

~Wernychora

Już niedługo inna opcja będzie rządzić, fajnie. Klawo jak ....

~MottodlaElyty

20 domów przy ulicy Brandwickiej i Karnaty w Stalowej Woli do wyburzenia w dwóch wariantach S74. Do zaorania też nowa ulica Graniczna i przebudowana ulica Karnaty oraz nowy płać zabaw. Ale za to będzie czwarty most na Sanie pomiędzy obecnym na Brandwicę i planowanym koło Vivo. Czyli co 300 metrów będą 3 mosty. I tak Kudłaty przejdzie do historii jako budowniczy Wenecji na Podkarpaciu.

_Bogdan

Cytat: „Mamy więc szansę na pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, mamy też nową obwodnicę miasta, która „zbiera” ruch tranzytowy. Dokładając kolejną cegiełkę komunikacyjną w postaci S74, możemy uzyskać efekt, na który miasto czekało od dawna. Trzeba też do tego puzzle dołożyć jeszcze jeden element i przypomnieć w tym miejscu, że trwają prace projektowe nad budową nowej przeprawy mostowej na rzece San, w ciągu drogi wojewódzkiej. Jak się dziś dowiedzieliśmy, inwestycja przyspieszyła i ma szansę zakończyć się już w roku 2025.”

Czyli od 2025 r. wszystko, co będzie chciało dojechać do terenów po HSW i do nowej strefy (ok. 1000 ha) będzie musiało przejechać przez sam środek miasta nowymi „obwodnicami” i „łącznikami”. Nic tylko współczuć wszystkim mieszkańcom Stalowej Woli.

~lula

a wariant przebiegu przez pysznice i jastkowice juz wybrany?

~Aneta

Realia są takie że po 6 latach nieudolnych rządów ciągle nie jest skończona nawet s 19, obwodnica już się blokuje i potrzebuje ekranów, nie mamy ciągle przyzwoitej drogi do Rzeszowa, Lublina czy Warszawy. A ci bredzą że zbawią nas droga do opatowa.brak słów

~Kierowca

Brawo PIS! dziękujemy za obwodnicę oraz inne drogi.

~RST

Precz z oPOzycją

manukun

Ależ oni pitolą bez sensu. Nauczył się formułki na pamięć i powtarza wkoło...
Jakie otwarcie miasta w kierunku wschodnim? Do Zarzecza? Tam już jest niezły dojazd.

Korygowanie błędów? Kto w 2008 wiedział, że z Białego do Rzeszowa będzie "autostrada"? Nikt! Wtedy a4 miała kończyć się w Tarnowie, a z Rzeszowa na północ potrzebowali ominięcia Jasionki...

Rozbudowa A4 też będzie nazywana naprawianiem błędów?

~Jjjvvv

Obwodnica bez ekranów jako mieszkańcy podziękujemy przy wyborach , myślę że gmina Pysznica też podziekuje za hałas tirów obecnym gwiazdorom

~Rafał

Prawie 100%procent podwyżki pensji i uśmiechy pogardy z wyborców. A pensje budżetówki zamrożone bo pandemia
Wstyd

~Ggg

Ta droga pomoże tylko ukraińskim tirom a nie gospodarczo. Pomoże tak jak innym małym miescinom przy autostradach czyli tylko hałas i spaliny. A przez dwie kadencję tych dwóch lanserów nie powstała żadna poważna inwestycja. Elektrownia zamknięta kul zlikwidowany miasto się wyludnia a ci tylko lans i propoganda sukcesu

~Genowefa MBP

Żenada chłopaki...

~Baluch

Lans+

~Jacek

Autostrady mają tylko po dwa pasy i są notorycznie zblokowane. Częściowo wogole nie dokończone.mamy jedne z najbardziej niebezpiecznych dróg w unii, pseudo obwodnicę bez ekranów a nasz wybitny minister tylko lans żenada

~info

Słyszałem, że na Podborku budują posiadłość /dom opieki / dla kierowców zawodowych po upadłości firm transportowych. Jeden upadły zatrudnił się w zakładzie pogrzebowym, inny został złomiarzem /zbiera i sprzedaje złom / Dodam, że byli to ludzie z wysokimi kwalifikacjami, a upadłość ogłosili po kontrolach ITD.

~LOGIN

Zakwiczy się ta opozycja na śmierć...

~irys

narzekacie ze droga ze st do niska waska a taka sama jest od niska na rzeszow przynajmniej do jezowego i jakos nikomu nie przeszkadza troche szersza by sie przydala ale itak powinnismy sie cieszyc ze omija miasto

~ladislaw

Ludzie z Krosna,Jasla czy Sanoka powinni Webera wywiezc na taczkach ... tam budowa s19 jest w fazie projektowo- przetargowej w sferze niejasnych marzen a on bierze sie za budowe drogi przez kieleckie stepy na piotrkow czy inne lomze - ja na miejscu mieszkancow poludniowego Podkarpacia bym mu to inaczej wytlumaczyl to plucie w ich twarze !!

~Kartonik

Państwo z kartonu, to i kartonik musi być na lansie wyborczym!!! Dacie radę wyżywić się za te 16 tysięcy miesięcznie po podwyżce? Jak na prezentacje kartonowe to pensja zdecydowanie za wysoka!

~asobni

Do "do" belkot to cie robil i to zgnitym fiu,,em ..

~toż to szok

Panie Weber - piszę to dla pokoleń. Nic w internecie nie ginie..............Odpowie pan za wszystko.

~Hdhd

W budżetówce pensje są niby zamrożone od lat to jakim cudem politycy dali sobie podwyżki. Pytam się dlaczego w mieście płacicie najniższą krajową. Już człowiek jest wykończony najniższą krajową. Dajcie ludziom żyć i dajcie godne pieniądze

~Do "asobni"

Czy ty jakiś obcokrajowiec jesteś?, czy pod wpływem czegoś, że tak bełkoczesz?

~Pogo

Opozycja coś oprócz hejtu potrafi?
Nie widzę od kilku już lat...

~asobni

mniowa srowa lagowa bzdziowa kogo te kieleckie dziury obchodza na..ac na to - krotko i na temat droga polacza polnoc Podkarpacia z centralna Polska..

nivea

mamastara
Gościu, droga od nasionki do Rzeszowa została tylko przeklepana w papierach przez po żeby było szybciej. To jak ona wygląda jest zasługą pisiorow, którzy projektowali ja gdy a4 kończyła sie pod tarnowem. Gdyby platfucy chcieli od nowa drogę projektować to jezdzilbys nią może w tym roku albo i przyszłym

~Odp dla Alika

Aliku - wszystko tzn. wszystko, po co wymieniać, jak wszystko. Z powodu małej grubości podłoża pod asfalt po kilku miesiącach tworzą się koleiny rzucające naczepę od ciężarowego nawet 50 cm na boki - stwarzając zagrożenie w ruchu' Nieutwardzone pobocza na obwodnicy od Vivo do Niska przyczyną wypadku niedawno, ta droga ponadto zbyt wąska do wymijania 2 ciężarówek - nie uwzględniono bowiem rezerwy na duże lusterka, Droga w mieście od kościoła do Policji wykonywana po raz drugi poprawkowo. Od Vivo do Agatówki zaraz po oddaniu zcały czas jest poprawiana. Mało jeszcze przykładów? Mogę więcej.

~Allk

stma Podaj które drogi gdzie w kiedy itp itd ale nie te co poprawki objęte były gwarancja.