Droga ekspresowa na odcinku Opatów - Nisko

Materiał zewnętrzny Image

W samo południe odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy do 2030 roku nowych dróg z programu rządowego. Mieszkańców powiatu stalowowolskiego i niżańskiego szczególnie ucieszy zapowiedź powstania drogi ekspresowej S74 relacji Opatów – Nisko o długości 71 km i wartości 3,4 mld zł.

292 mld zł na sieć dróg szybkiego ruchu

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych ogłoszony został zaledwie wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Infrastruktury, posła na Sejm RP Rafała Webera. To największy i najambitniejszy z dotychczasowych programów „drogowych” w Polsce. Związany jest on z „Polskim Ładem”, programem społeczno- gospodarczym, mającym na celu popandemiczne odbicie się od zastoju spowodowanego pandemią, rozruch inicjatywy rozwojowej kraju, poprawę warunków i jakości życia obywateli.

- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych o wartości 292 mld zł wyznacza nowe cele inwestycyjne, jeżeli chodzi o sieć dróg szybkiego ruchu, a także co w naszym przypadku, przypadku Stalowej Woli, północnego Podkarpacia najważniejsze, wyznacza, przypisuje, zabezpiecza realizację tych celów, daje konkretne środki finansowe. W przypadku Stalowej Woli, naszego powiatu, powiatu również tarnobrzeskiego, sandomierskiego, taką strategiczną inwestycją, która w ramach Polskiego Ładu uzyskała dofinansowanie i będzie realizowana, jest droga ekspresowa S74. To jest ta droga, która otworzy nowe możliwości inwestycyjne i Stalowej Woli, i całego północnego Podkarpacia, droga, nad którą od 2018 roku pracujemy, bo to wtedy pan minister Andrzej Adamczyk wydał dyspozycję, aby wznowić te prace przygotowawcze, polegające na wyznaczeniu wariantu w ramach studium techniczno- ekonomiczno- środowiskowego- mówił dziś podczas konferencji prasowej wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Pieniądze na drogi są już zabezpieczone, więc rząd nie wycofa się z żadnego zadania. Wczoraj też ogłoszono, że blisko 3 mld 500 mln zł pójdzie na odcinek, za który odpowiada rzeszowska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli na trasę Nisko- Opatów. Jak zapewnił wiceminister są też środki na kolejne odcinki, od Opatowa do Łagowa i od Łagowa do Kielc, od Kielc do Mniowa, od Mniowa do wlotu S74 do S12 w województwie łódzkim.

- To więc przełomowa, epokowa, bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju komunikacyjnego decyzja, ponieważ S74 połączy nasze miasto, połączy północną część województwa podkarpackiego z centralną Polską, docelowo nawet z autostradą A1, a z autostrady A1, wiadomo, kwestia dostępności do portów nadbałtyckich i również szybszy dojazd do autostrady A2 i później albo na wschód, albo na zachód S74, to nowe, kolejne, dodatkowe otwarcie komunikacyjnej, transportowe naszego miasta i regionu- mówił Rafał Weber.

Co to oznacza dla samej Stalowej Woli? Otóż wiele, bo wpisuje się w zabiegi samorządu o poszerzenie strefy przemysłowej, a na tym zależy nam najbardziej, na otwarciu terenów inwestycyjnych, przyciągnięciu inwestorów i na rozwoju.

Drogi będą na pewno, co z terenami inwestycyjnymi?

Tutaj warto przypomnieć, że czekamy bardzo mocno na decyzję Sejmu w sprawie przeznaczenia gruntów leśnych. Samorządowcy mają nadzieję, że już jutro zostanie odrzucona uchwała Senatu, która blokowałaby zamianę gruntów leśnych. Sam wiceminister, który równocześnie jest posłem, w tym temacie jest pełen optymizmu.

- Ja jestem o tym przekonany, że Sejm, tak jak 2 tygodnie temu zagłosował za przyjęciem tego projektu ustawy, tak i jutro również da zielone światło na tego typu działanie i pokazanie nowej drogi, która w sposób komfortowy, wygodny i bezpieczny skomunikuje nasze miasto, jest takim dodatkowym atrybutem, dodatkowym argumentem, dodatkowym magnesem, który będzie do tej strefy ekonomicznej przyciągał inwestorów- mówi Rafał Weber.

Na dobrą dla Stalowej Woli decyzję posłów liczy również włodarz miasta.

S74 wpisuje się w sieć połączeń Stalowej Woli

Mamy więc szansę na pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, mamy też nową obwodnicę miasta, która „zbiera” ruch tranzytowy. Dokładając kolejną cegiełkę komunikacyjną w postaci S74, możemy uzyskać efekt, na który miasto czekało od dawna. Trzeba też do tego puzzle dołożyć jeszcze jeden element i przypomnieć w tym miejscu, że trwają prace projektowe nad budową nowej przeprawy mostowej na rzece San, w ciągu drogi wojewódzkiej. Jak się dziś dowiedzieliśmy, inwestycja przyspieszyła i ma szansę zakończyć się już w roku 2025.

- Stalowa Wola i Nisko, oba powiaty będą w centrum dróg szybkiego ruchu, będą na styku połączenia Via Carpatia i S74 i przez to potencjał gospodarczy naszego terenu bardzo mocno zyska i zainteresowanie inwestorów tym, aby tutaj lokować swoje działalności gospodarcze będzie jeszcze większe niż w tej chwili- mówił wiceminister.

Dobudowane zostaną też dwie jezdnie na S19, między Sokołowem Małopolskim a Jasionką. Obecne zwężenie to spowolnienie ruchu i wypadki drogowe, również śmiertelne. Droga powstała za czasów koalicji PO-PSL.

- Tą złą decyzję, tą decyzję żeby w takiej formule budować S19 na tym odcinku, podjął rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, my tą złą decyzję po prostu zmieniamy, my ją, korygujemy, bo w tej chwili już prowadzimy prace przygotowawcze nad rozbudową tego odcinka- mówił Rafał Weber.

Szeroko otwarta brama na świat Stalowej Woli

Prezydent Stalowej Woli nie krył dziś radości z faktu, że obecnie tak wiele środków płynie do naszego regionu. Jak przypomniał na konferencji, jeszcze 7 lat temu nie było tak różowo. Wiele wtedy słyszał, że się nie da, że inwestycje są niemożliwe do realizacji i że nic się nie zmieni. Włodarz miasta podkreślił też, że nasz samorząd w pełni wspiera Polski Ład upatrując w nim szansę rozwoju.

- Stalowa Wola chce być miastem zrównoważonym, które daje warunki do rozwoju innowacyjnego, nowoczesnego przemysłu, ale również daje warunki do dobrego, komfortowego życia i takim kierunkiem do tego, aby tworzyć takie miasto jest oczywiście nowoczesna infrastruktura. Tak jak wiele lat temu ciągle walczyliśmy i nie było szans na obwodnicę naszego miasta, obwodnica jest już wybudowana, działa, odciąża ruch ciężki od centrum miasta. Mamy również budowaną drogę szybkiego ruchu S19, która już dla potencjalnych inwestorów, dla miasta Stalowej Woli jest kluczowa do podjęcia decyzji, aby tutaj można było inwestować miliardy złotych i tworzyć kilkaset nowych wysokopłatnych miejsc pracy- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreślił prezydent droga szybkiego ruchu S74 Stalową Wolę i region wyciągnie z peryferii do centrum Polski, dlatego że odległości komunikacyjne zmniejszą się radykalnie.

- To jest olbrzymia szansa rozwoju dla naszego miasta i jeżeli o S19 mówimy, że to jest nasze nowe okno na świat, to o S74 musimy powiedzieć, że to jest szeroko otwarta brama na całą Polskę, na cały świat. To jest droga, która na pewno dokona bardzo istotnej rewolucji komunikacyjnej, gospodarczej, również pod względem komfortu życia, tak, aby mieszkańcy i Stalowej Woli, i tego regionu, mogli we wszystkie części Polski i Europy dojechać bardzo szybko- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Stalowa Wola, dzięki poszerzeniu stref komunikacyjnych, zyska nowych przedsiębiorców i nowe miejsca pracy. Jest to kwintesencja tworzenia sieci dróg w mieście i regionie.

Na konferencji obecny był również Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Bogdan Tarnowski. On również, podobnie jak jego przedmówca, omówił kolejne inwestycje drogowe na całym Podkarpaciu i podziękował za dobre programy rządu. Zapewnił o realizacji założonych zadań.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~xxx

Proszę uzupełnić ten artykuł o plan przebiegu tej trasy czyli S 74. Czy już jest wiadomo !!!!? Czy tylko sukcesy. Zdążycie w swojej kadencji to wykonać .Co się dzieje z zabezpieczonymi środkami pieniężnymi.CZY PUJDą Się PAŚĆ...

~Mike

Wiec może nie czekając na wybory bez ściemy i zmian Weber i GDDK przekażą nam przebieg drogi w regionie?

e2rds

~Kózka, nie pultaj się, jesteś tylko, cyt: " "obleśna, wulgarna, w chamski sposób zaczepiająca, no dno kompletne, mniej warta od tamtej odchodów prawdziwej kózki, upodlasz tą nazwę Kózka.".

~Rudy

"kilkaset nowych wysokopłatnych miejsc pracy" - brzmi super ale po to ktoś inwestuje na podkarpaciu by mieć fachowców za mniejsze pieniądze taka smutna prawda chyba że miasto podejmie uchwałę o płacy minimalnej dla regionu umiech

~Kózka

Niedobry ty niedobry mały niewierny Erdeesku .Skarbeńku gdzie jestes

e2rds

~Kózka, no widzisz "~Kózko", potwierdzasz, że jesteś: "obleśna, wulgarna, w chamski sposób zaczepiająca, no dno kompletne, mniej warta od tamtej odchodów, upodlasz tą nazwę Kózka.". Nawet stary cap by nie chciał na ciebie zrobić tego śmierdzącego, bo jest więcej warte. Pozdrawiam i życzę miłego dnia, choć wiem, że to kolejny dzień gdy nerwy będą gościć w twoim głupim i zapaskudzonym rozumku.

~Kózka

Popatrz się stary sflaczały cepie erdeesowski ty w lustro.

e2rds

~Kózka chciałem ci powiedzieć, że odwiedziłem ZOO w Gdańsku i tam są kózki. Zwiedzający, szczególnie dzieci kupują gałązki wierzbowe i z reki karmią te kozy, bardzo sympatyczne, wykazują wiele mądrości w swoim zachowaniu, nie są agresywne, nachalne, czekają jak ktoś wyciągnie rekę z gałązką to podchodzą i jedzą i przyszłaś mi na myśl ty, oczywiście pod tym nickiem"~Kózka", jaka ogromna granica was dzieli, ich cechy wymieniłem, a ty, obleśna, wulgarna, w chamski sposób zaczepiająca, no dno kompletne, mniej warta od tamtej odchodów, upodlasz tą nazwę Kózka. Popatrz w lustro "~Kózka" i pomyśl jak się czujesz naprzeciw prawdziwej kozy.

~Kózka

Erdeesik ssij ty stary oszolomie

~ktoś

Już od 20 lat wiadomy jest przebieg S74 i dokładne jej plany. Nie jest to nic nowego i można sprawdzić co i gdzie będzie na stronach generalnej dyrekcji krajowych dróg i autostrad. Tam są wszystkie plany. Każdy kto ma zamiar kupować działkę powinien sobie sprawdzić bo jakoś tu nie pokazali w artykule mapki z przebiegiem ostatecznym planowanej S74.

Jednocześnie warto zapytać tych co takie plany snują, czy będą odrazu budowane ekrany by odgrodzić mieszkańców od hałasu jaki S74 będzie generowała.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, a to, cyt: " wszyscy wiedzą " to pseudointeligent pod ponad 70 nickami, tymi obleśnymi również. Pozdrawiam.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, czemu umniejszasz Palcu I Sznurowi, pisałeś głąbie, że będzie rządził do końca świata i jeden dzień dłużej i ja się tego trzymam. Czyli w moim rozumowaniu koniec świata nastąpi najpóźniej za trzy lata i to będzie koniec twojego świata, mój będzie trwał dalej.

~ekolog

Do e2rds, po co głupio gęgasz jak wszyscy wiedzą , że PIS będzie rządził przez przynajmniej 50 najbliższych lat. Masz to dziadku zaklepane jak pies michę.

e2rds

W 2040 roku obiecujemy wam złote góry i krainę mlekiem (pszczelim)i miodem płynącą, to ja Wódz i pryncypał drwal wam to mów, tylko pozwólcie nam jeszcze troszkę porządzić, zadłużenia nie są ważne, spłacimy złotem.

~Ppp

Jak kłamać to na całego. W 2030 roku? Czyli jak nikt nie będzie pamiętał, jak ktoś jeździ to widzi, że zła koalicja PO-PSL przygotolwała S19 przy Sokolowie do rozbudowy - szersze wiadukty, miejsce na dodatkowy pas - była kasa na budowę w dotychczasowej formie to tak zrobiono. Mozę pan Weber się wypowie dlaczego obwodnica st.w i niska jest zrobiona tak a nie inaczej? Moźe trzeba było przyspieszyć S-kę a nie pchać kasy w produkt obwodnicy- podobny. Inny temat - jak to jest, źe w Mielcu gdzie od lat rządzi anty-PiS dochód miasta (podobna wielkość) jest o 30% wyższy? Cud? Czy moźe pisiory wydają kAsę na igrzyska a nie na inwestycje, które wspomagają rozwój miasta? Tylko pytam. Aha co ze Stałą Mielec w I lidze i stałą stalowa wola w IV pomimo wpakowania dziesuątek milionów?

~Helmut Hager

Potrzebujesz pilnych pieniedzy na uregulowanie swoich problemów finansowych? jesli tak, wyslij e-mail: garrantiloans_(at)_gmail.com lub WhatsApp: +905 396 242 548, aby uzyskac wiecej informacji.

~Kosik Lukas

Potrzebujesz pozyczki na lepsze zycie lub pomocy finansowej dla swojej firmy? oferujemy wszelkiego rodzaju pozyczki, jesli jestes zainteresowany, napisz do nas po wiecej szczególów (e-mail: ziraatloans_(at)_gmail.com lub na WhatsApp: +48 578 156 169).

~Helmut Hager

Potrzebujesz pilnych pieniedzy na uregulowanie swoich problemów finansowych? jesli tak, wyslij e-mail: garrantiloans_(at)_gmail.com lub WhatsApp: +905 396 242 548, aby uzyskac wiecej informacji.

~kris35

Druga ekspresówka w naszej okolicy aż się prosi. Ze Stalowej Woli do Sandomierza jedzie się 45 minut . Prędkość podróżna to 37 km na godzinę. Wielu rowerzystów potrafi poruszać się szybciej.

~Klara

Doj23, czemu cie nie interesują wolne media?

~Do J23

Mandat 1500 to pestka. Zawodowi ciężarówek płacą jednorazowo do 15 000 /w/g niemieckiego szablonu /, a ci właściciele firm transportowych bawet 50 000 jednorazowo.Zawodowi kierowcy utworzyli nawet niefornalną grupę samoobrony broniąc się przed ministrem własnej branży.

~J 23

Nie wiem czy są jakieś wolne media i za jakimi jest minister Weber, ale z pewnością jest za mandatami 1500zł i 3000zł za przekroczenie prędkości o 30km/h niezależnie od tego czy to w obszarze zabudowanym czy nie? W Niemczech mandat w zależności od tego czy przekroczenie jest poza terenem zabudowanym czy w terenie zabudowywanym wynosi odpowiednio 70-160EUr czyli od 322zł do 730zł. Dodam, że średnie wynagrodzenie w Niemczech to 18 tys. zł a w Polsce 5681zł. Mandat w Niemczech stanowi więc od 1,7% do 4% średniego wynagrodzenia, a w Polsce od 26% do 53%. Jak to nazwać? Tym bardziej, że wg danych statystycznych Komendy Głównej rowerzyści w 2019 roku spowodowali wypadki w których zginęło w Polsce 132 osoby praktycznie tyle samo ludzi co w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców samochodów (147 osób). A jakoś mandaty dla rowerzystów nie wzrosły. Tu chodzi tylko o kasę. Te słynne 30km/h - granica piractwa posła Webera - sam przyznał w wywiadzie, że to na podstawie badania opinii publicznej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - a więc to nie o bezpieczeństwo chodzi tylko o kasę dla budżetu. Badali ile społecznie zaakceptujemy jako piractwo, a nie jak to się ma dla bezpieczeństwa w ruchu. Przypomnę, że kiedyś gdy jeździły Fiaty 125p prędkość wynosiła 60km/h a one raczej nie hamowały tak skutecznie jak dzisiejsze auta...

~Tomek

A Weber jest za wolnymi mediami?

~Mdm

Antoni. Podoba się? Korzystaj. Zapłać za nie sam.

~Antoni

Hejterzy już skończyli wyć i ujadać?
To dajcie normalnym ludziom zająć się budową tych dróg.
Nie podoba się? Nie korzystajcie!

~Karolcia

Wygląda jak protest w obronie TVN.

~Karolcia

Wygląda jak protest w obronie TVN.

~ he he..

amon ty nieuku , historii sie uczyć. Przytoczyć twe brednie? Przypomnieć nieznajomość faktów ? Czytać a nie tu zabierać głos.

~Aamon

Ile z tej kwoty to środki unijne, bo nic nie pisze? I kiedy zapadła decyzja o budowie tej drogi? Bo pan prezydent mówi, że poprzednicy mówili - ,,nie da się..." A trzeba jeszcze dodać, że pieniądze z UE, które wydają pisowcy to stara transza sprzed dyktatury Balbiny. Po nich to następców nic nie zostanie, tylko rekordowe zadłużenie.

~Czy

Wiadomo już jaki wariant dla s74 jest wybrany?? Ludzie kupują działki i budują domy A dalej niewiadoma