Boom na styropian!

Materiał zewnętrzny Image

Pozycja styropianu w budownictwie jako wszechstronnego, uniwersalnego i skutecznego materiału izolacyjnego jest dziś ugruntowana. I to się raczej nie zmieni. Ba, eksperci wskazują na fakt, że w najbliższej przyszłości rola styropianu w budownictwie może jeszcze wzrosnąć wraz z rozwojem budownictwa prefabrykowanego. Przewiduje się, że najbliższe lata mogą przynieść prawdziwy boom na styropian.

SIPS czyli styropian w prefabrykatach

Jednym z głównych trendów na rynku budowlanym stało się od jakiegoś czasu stosowanie prefabrykowanych strukturalnych paneli izolacyjnych (SIPS). Ta metoda wykorzystuje technikę, w której poszczególne elementy konstrukcji budynków mogą być wykonywane w całości poza miejscem budowy, a następnie dostarczane bezpośrednio na plac budowy jako gotowe do bardzo szybkiego montażu sekcje o panelowej konstrukcji.

Taka metoda znacznie skraca czas budowy w porównaniu z tradycyjnymi technologiami opartymi na cegłach, zaprawach, betonowych prefabrykatach wymagających dodatkowej izolacji i obróbki. Technika budowania z prefabrykowanych systemów zawierających styropianową warstwę izolacyjną zmniejsza koszty siły roboczej i materiałów wymaganych podczas kolejnych etapów budowy.

Prefabrykowane systemy SIPS zazwyczaj składają się z szeregu zazębiających się paneli, z których każdy jest w rzeczywistości warstwą szarego styropianu EPS wklejonego między zewnętrzną i wewnętrzną płytę, która jest wykonana zgodnie z potrzebami budynku. Wielu producentów już dziś oferuje bogaty wybór styropianowych bloków EPS dostępnych w różnych rozmiarach i gęstościach. Takie bloki gotowe do zintegrowania z innymi materiałami budowlanymi ma w swej ofercie także firma Styrmann - jeden z największych polskich producentów styropianu.

Używanie EPS jako części prefabrykowanego systemu budowlanego może również obniżyć emisję dwutlenku węgla podczas transportu elementów budowlanych na place budowy, ponieważ sam styropian EPS jest wyjątkowo lekkim rozwiązaniem w wielu zastosowaniach budowlanych - zawiera przecież aż 98% powietrza.

Styropian na dziurawy dach też w prefabrykatach

Na rynku budowlanym pojawiły się także systemy dachowe zawierające izolację ze styropianu EPS zintegrowane z lekkimi metalowymi profilami. Producenci wyrobów izolacyjnych ze styropianu wprowadzili na rynek lekki, wzmocniony system izolacji dachowej EPS, zaprojektowany jako rozwiązanie problemu poprawy właściwości termicznych starych i kruchych profilowanych dachów.

Kruche, nieszczelne dachy profilowe mogą być problemem dla właścicieli budynków, zarządców obiektów i wykonawców dachów. Mogą być trudne w obróbce, a jeśli dach jest profilowany z cementu azbestowego, dostępne są ograniczone opcje. Lekarstwem na wykonanie izolacji starych dachów profilowanych może okazać się specjalna, prefabrykowana izolacja styropianowa. EPS jest wycinane, aby dopasować się do kształtu każdego istniejącego profilowanego dachu, a wydajność cieplną starego, profilowanego dachu można znacznie poprawić. Grubość izolacji można określić tak, aby osiągnąć wymagane wartości współczynnika U.

Dach jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi poprzez izolację za pomocą szeregu membran dachowych lub nawet nowego profilowanego wykończenia. W rezultacie kruchy dach może zostać przekształcony w bezpieczny, suchy, ciepły dach, który znacznie zmniejszy ślad węglowy budynku. A wszystko dzięki styropianowi, którego rola w budownictwie może się niebawem okazać jeszcze większa niż dotychczas, a styropianowe systemy prefabrykowane staną się powszechnie stosowane.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =