Nowy sprzęt medyczny trafi na trzy oddziały szpitala

Image

5 sierpnia w stalowowolskim szpitalu odbyła się konferencja prasowa na temat nowego sprzętu medycznego, który został kupiony ze środków Powiatu Stalowowolskiego.

Powiat wsparł finansowo szpital

- Chcemy zaprezentować zakupiony przez powiat, w ramach naszego budżetu powiatowego, sprzęt, który był bardzo długo oczekiwany. Moje zadanie, jako starosty, jest przede wszystkim takie, żeby znaleźć pieniądze. Jeżeli zapotrzebowanie na taki sprzęt jest, jeżeli ktoś z ordynatorów zgłasza mi, że trzeba taki sprzęt zakupić, to skupiam się na tym, żeby te pieniądze załatwić w taki czy w inny sposób. Na ten sprzęt przeznaczyliśmy własne środki, prawie 700 tys. zł- mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Dyrektor szpitala Monika Pachacz- Świderska podziękowała staroście, jak również Radzie Powiatu, za pochylenie się nad problemami z jakimi boryka się placówka.

- Sprzęty stają się coraz nowocześniejsze i my za tym nowoczesnym sprzętem musimy też nadążać w naszej pracy. To są 3 sprzęty na 3 ważne oddziały w naszym szpitalu. Pierwszy to jest biometr optyczny na oddział okulistyczny. Drugi sprzęt, to jest unit laryngologiczny. Trzeci to jest ultrasonograf na oddział chorób wewnętrznych- mówi Monika Pachacz- Świderska, p.o. dyrektora szpitala.

Biometr optyczny IOL Master 700

To sprzęt, który będzie wykorzystywany na oddziale okulistycznym. Badanie przy jego udziale jest komfortowe dla pacjenta i nie trwa długo. Pacjent jest proszony jedynie o to, aby kilkakrotnie mrugnąć.

- Ten aparat służy do bezkontaktowego wyliczenia mocy sztucznej soczewki, którą potrzebujemy wszczepić w czasie operacji zaćmy. Sama pandemia COVID-19 pokazała nam, że im mniej dotykamy pacjenta, tym jest to bezpieczniejsze dla pacjenta, dlatego też szukamy sprzętu, który właśnie nam zapewnia pracę bezkontaktową. Ten biometr optyczny nam to daje- mówi lekarz Anna Schossler, lekarz kierujący oddziałem okulistyki.

Aparat ma możliwość mierzenia i wyliczania soczewek cylindrycznych, czyli takich soczewek, które wymagają oczy z astygmatyzmem. Po przebyciu operacji pacjent może całkowicie pozbyć się okularów.

Kliniczny unit laryngologiczny

Jak podkreślił Wiesław Dubielis, pozyskany sprzęt jest bardzo istotny dla pracy oddziału Otorynolaryngologicznego.

- Po pierwsze, jest to mikroskop, doskonałe narzędzie do oceny ucha. Pod dużym powiększeniem będziemy mogli powiedzieć, co się dzieje, czy to u osoby dorosłej, czy u dziecka. Po drugie, część diagnostyczna, przede wszystkim foniatryczna, gdzie pani dr Tatiana Antonowicz będzie mogła dokonać pełnej oceny narządu mowy. Trzecia część, endoskopowa, która umożliwi dotarcie w anatomiczne części głowy u człowieka, gdzie nie możemy dotknąć, za przeproszeniem, palcem. W laryngologii nie ma nadal np. markerów nowotworowych, to tylko szkiełko i oko umożliwia nam ocenę, co się u danego pacjenta dzieje- mówi lekarz Wiesław Dubielis, kierujący Oddziałem Otorynolaryngologicznym.

Aparat ultrasonograficzny

Na oddział Chorób Wewnętrznych trafi nowoczesny aparat ultrasonograficzny.

- Do tej pory nie mieliśmy aparatu USG na oddziale Chorób Wewnętrznych. Musieliśmy go pożyczać z innych oddziałów. Teraz w dobie pandemii koronawirusa, ze względów epidemiologicznych, takie przenoszenie jest niewskazane. Tym aparatem możemy przyłóżkowo badać pacjentów. Możemy wykonywać również punkcje jamy opłucnowej, jamy otrzewnowej przyłóżkowo. Badań ultrasonograficznych w oddziale Chorób Wewnętrznych wykonujemy około 2000 rocznie. Głównie są one wykonywane w pracowni Centralnej USG szpitala. Teraz będziemy mieli możliwość wykonywać więcej badań na miejscu tym sprzętem- mówi lek. Piotr Karkoszka, Specjalista Chorób Wewnętrznych.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~cst

Każdy sprzęt się przyda. Mam jednak nadzieję, że ludzie zdają sobie sprawę, że nie ma darmowych obiadów i kiedyś trzeba to będzie spłacić w taki czy inny sposób. Jeśli ta zapłata będzie w pieniądzach, to pół biedy. Gorzej, jak "środowiska sponsorskie" będą chciały wymóc na dyrekcjach szpitali "jedyne słuszne" wzorce postępowania wobec pacjentów kwalifikujących się do leczenie takim sprzętem, tj. "leczymy tylko pacjentów ze świadectwem szczepienia"...

~Karafka

Zamiast poprostu przekazać, to musiał być lans. Pękł by chyba jakby nie zapozował do zdjęć smiech2 Brakuje tu jeszcze tego od lasełów i jego łysiejącego koleszki smiech2

~Andrzej

Ale sprzętu ! Tylko żeby jeszcze ktoś go potrafił obsłużyć. No i pacjenci chętni do leczenia , którzy uciekają do innych szpitali.