Plac Piłsudskiego w opinii mieszkańców. Prezydent znów chce całkowicie zamknąć 1 Sierpnia.

Image

Na tarasie Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie dotyczące planów związanych z rewitalizacją Placu Piłsudskiego. Wzięli w nim udział mieszkańcy, radni oraz prezydent.

Mieszkańcy nie chcą betonozy, tylko miejsca odpoczynku i rekreacji

Plac Piłsudskiego obejmuje obszar około 8,22 ha. Jest on otoczony przez bloki, szkołę oraz Miejski Dom Kultury. Według przeprowadzonej w 2018 r. inwentaryzacji dendrologicznej, znajduje się tam 896 drzew i krzewów. Mieszkańcy obecni na spotkaniu złożyli na ręce prezydenta szereg postulatów dotyczących modernizacji Placu Piłsudskiego. A oto kilka z nich:

Stanowczo sprzeciwiamy się zmianie biegu ulicy 1 Sierpnia, ponieważ ulegnie zniszczeniu drzewostan (wycinka), bardzo wysokie koszty inwestycji. Nowa droga będzie niebezpieczna dla pieszych i kierowców oraz zwiększy się smog przez spaliny, kurz i hałas.

Apelujemy o zachowanie istniejącego drzewostanu i jego ochronę w procesie rewitalizacji Placu Piłsudskiego, wkomponowanie istniejącej zieleni w projekt, pielęgnowanie drzew zgodnie z zasadami sztuki arborystycznej- zachowanie tego terenu w formie parków.

Prosimy nie powiększać powierzchni betonowych, a dążyć do jej zmniejszenia: jak najwięcej ekologicznych ścieżek.

Mieszkańcy wnioskowali także o nasadzenie dużych drzew rodzimych takich jak: sosny, lipy, dęby, jesiony, a w sąsiedztwie torów, o drzewa o niskich koronach. W ich przekonaniu teren parkowy stanowi ekran akustyczny od intensywnego ruchu pociągów. Kolejny z wniosków dotyczy postawienia nowej małej fontanny w miejscu obecnej. Ostatni postulat mówi o tym, by po przeprowadzeniu procesu rewitalizacji prowadzony był nadzór policji, tak by uniknąć aktów wandalizmu.

Plac Piłsudskiego zamknięty dla ruchu kołowego?

Prezydent odniósł się do postulatu dotyczącego zmiany przebiegu ulicy 1 Sierpnia. Po przemyśleniu sprawy włodarz miasta przychylił się do wniosku mieszkańców. Zrezygnował z planów poprowadzenia drogi obok komendy i wzdłuż torów.

- Moja propozycja jest taka, aby ulica 1 Sierpnia była zupełnie zamknięta, aby nie było przejazdu pomiędzy Placem Piłsudskiego w żadnym przebiegu. Zdaję sobie sprawę, że jest to propozycja dość kontrowersyjna, dlatego że ul. 1 Sierpnia jest to drogą zbiorczą, która tutaj dość mocno komunikuje dwie części miasta, ale powiedzmy sobie szczerze, że jakiekolwiek ambitne plany odnowienia Placu Piłsudskiego, nasadzenia tutaj nowych drzew, wprowadzenia miejsca do odpoczynku, spacerów, wykorzystania potencjału Domu Kultury, instytucji, które są tutaj wokół, aby to było kulturalne serce miasta i aby tu było bezpiecznie i przyjaźnie, to przez środek tego placu nie może przebiegać główna droga i nie może się tutaj znajdować wielki parking, bo dzisiaj Plac Piłsudskiego to jest wielki parking dla instytucji, które tutaj są- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Plany, o których mówił prezydent są równoznaczne z tym, że zniknie duży parking przy torach kolejowych. Lucjusz Nadbereżny zapowiedział, że mieszkańcy i goście przyjeżdżający na imprezy do MDK będą musieli przyzwyczaić się do tego, że trzeba będzie przejść 300- 400 metrów pieszo by dotrzeć do Placu Piłsudskiego. Oznacza to, że auta będzie trzeba parkować pod wiaduktem, albo w obrębie hali warzywno- owocowej, znajdującej się na ul. Okulickiego. Prezydent nie przewiduje budowy parkingów podziemnych. Byłoby to zbyt kosztowne, a później drogie w utrzymaniu. Z terenu Placu Piłsudskiego zniknie też przystanek autobusowy. Zostanie on przeniesiony albo w pobliże policji, albo od strony ul. Metalowców. Na pewno takie decyzje mocno zasmucą osoby niepełnosprawne, starsze, schorowane, które do tej pory przywożone były na miejsce wydarzeń samochodami. Utrudniony też będzie dojazd do budynków mieszkalnych i zakładów pracy.

Prezydent, opierając się na opiniach mieszkańców oraz urbanistów, chce zamienić Plac Piłsudskiego (powiększony o obecny parking), w dziedziniec kulturalno- wypoczynkowy. W miejscu dawnych bud chciałby wybudować kawiarenki. Całość stanowiłaby obszar spotkań mieszkańców. Byłby to też odpowiedni teren do pracy artystycznej.

- W tej chwili trwają prace koncepcyjne dotyczące tego, jak mogłoby to wyglądać pod względem właśnie architektury. Stalowa Wola, w ramach tego projektu, mogłaby mieć nowy symbol, który tutaj na tym głównym placu miejskim by powstał- mówił podczas spotkania Lucjusz Nadbereżny.

Miasto zadba o drzewa

Jak podkreślił prezydent, samorząd będzie chciał zrealizować większość z postulatów, które zgłosili mieszkańcy. Jak zapewnił, przy tworzeniu projektu będzie stawiany warunek, by zdrowe drzewa, których w tamtym obszarze jest tak wiele, pozostały na swoich miejscach. Włodarz miasta zapewnił, że teren nie będzie wybetonowany. Ma to być oaza zieleni i wypoczynku.

- Pojawi się element naturalnych odwodnień, zgodnie również z trendami norweskimi, zgodnie z trendami błękitnej architektury tak, aby pojawiły się tutaj naturalne elementy zbioru wody z placu, tak aby ta retencja naturalna miała również w tym głównym korytarzu swoje miejsce- mówił prezydent.

Włodarz miasta odniósł się do propozycji w kontekście fontanny. Jak przyznał osoby, które mieszkają po sąsiedzku nie popierają takiego rozwiązania. Mimo monitoringu, kontroli policji, w porze nocnej gromadziły się i będą gromadzić, rozrabiać i niszczyć infrastrukturę miejską chuligani. Lucjusz Nadbereżny zaproponował postawienie małej fontanny posadzkowej, w miejscu tej obecnej. Nowoczesna fontanna, emitująca dźwięki i „strzelająca” kolorami i światłami, powinna zostać zamontowana jednak z dala od okien domów.

- Postulat jest taki, aby główna fontanna o charakterze multimedialnym, posadzkowym, która będzie wyznaczała te nowoczesne trendy w architekturze, w spędzaniu wspólnie wolnego czasu, znalazła się na placu głównym, w obrębie budynków, które miałyby swoje zielone dachy. Umożliwiałyby one tworzenie naturalnego amfiteatru dla osób, które byłyby na tych budynkach, które by były wokół tak, aby np. wieczorny seans multimedialny na tej fontannie mógł skupiać większą liczbę mieszkańców- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Zagospodarowanie Placu Piłsudskiego od ul. Niezłomnych, przez przestrzeń do torów kolejowych, szacunkowo ma kosztować 40 mln zł. Miasto będzie na ten cel poszukiwać środków z różnych programów. Projekt będzie wykonywany etapami. Całość powinna zostać zrealizowana w okresie 3 lat.

Przewiń do komentarzy




























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~uczony, tyś taki sam uczony jak i mądry pseudointeligencie, kolejny raz robisz z siebie "użytecznego idiotę" głąba i wazeliniarza pisowskiego. Rząd rozdaje nie swoje pieniądze tylko podatnika z jego przyszłych emerytur, to jest po prostu okradanie przyszłych emerytów, rząd ma tyle pieniędzy ile sobie przydzieli na pensje i to jest tylko ich kasa bo im się należy. Głąbie, ani ja, ani moje wnuczki nie potrzebują tych pieniędzy, ale jak nie weźmiemy to będzie większe koryto dla rządzących, oczywiście bo im się należy co uwypukliły obecne podwyżki, ale taki głąb, który podpisuje się nickiem "uczony" albo "mądry" robi z siebie durnia, oczywiście, że mu wolno, tylko po co to wszystkim ogłasza.

maszynista

Betonowemu prezydentowi marzy sie nowy lad -zamknieta ulica na placu Pilsuckiego,a mieszkancy nie zgadzaja sie .Wedlug mnie mieszkancow jest wiekszosc i wygrywaja mieszkancy .Demokracja przeciez jest a nie tyrania.Nowy ład niech sobie w domu robi, a nie w miescie.

~basia

Takie bzdury tu wypisujecie , jakbyście nie chcieli mieć dla siebie swoich dzieci, wnuków sympatycznego zacienionego miejsca.
Mpże przzeczytajmy wszyscy program naszego rządu "Nowy Ład", obiecują tam cuda na patyku, jak to zrealizują to będę cieszyć ,np Likwidację betonowych miejsc, obiecują miniparki , duże parki pięknie zalesione tylko kiedy to wyrośnie, jeśli dadzą wyrosnąć drzewom, nawet zielone dachy i co istotne rzadko koszone trawniki, A u nas w stalówce strzygą jak szaleni co dwa tygodnie ,wiem bo obserwuję i szlag mnie trafia bo tyle razy o tym mowa była,

~Emeryt

Uczony, nie nazywaj 13 emerytura....emerytura to wtedy gdy wynosi tyle ile mam przyznane a tu kazdy tyle samo ....taka zacheta zebys glosowal wiesz na. kogo

~Zenek

~chłopjakdąb można podziwiać spotkanie z mieszkańcami i z Panem Prezydentem. Bardzo dobra decyzja Pana Prezydenta o zamknięciu małego odcinka ulicy 1 go Sierpnia,tak jest zresztą w innych miastach na świecie i w Polsce.
Z Twojej wypowiedzi wynika że jesteś zacofany,albo są inne powody.Mieszkańcy opierają się na opinii fachowców,bez drzew nie ma nas,a Tobie jak widać podoba się beton,rewitalizacją w Kutnie,tylko że świeci pustkami.

~mądry

W tytule tych wypocin wielki przekręt bo chcemy tylko na odcinku od policji do pershinga zamknąć tą ulicę. A ulica 1SIERPNIA ciągnie się do ulicy PRZEMYSŁOWEJ i w drugą stronę od policji do ulicy HUTNICZEJ.

~uczony

Do chłopjakdąb, masz 100 procent racji w każdym zdaniu twojego komentarza. Ale już hejterzy cię zaatakowali , przy okazji się totalnie zhańbili. Taki ''e2rds'' nie ma co robić i hejtuje partię PIS za to , że dostaje od PIS 13 emeryturę. A jego wnuczki skasowały już fortunę od PIS i to jest największa hańba tego hejtera. Do maszynista, przestań bredzić bo nie da się czytać twoich wypocin. Skąd w naszym mieście się biorą tacy idioci.

e2rds

~chłopjakdąb i znów ten nick wielo-członowy pasuje mi do pseudointeligenta wazeliniarza i aż się ciśnie takie powiedzenie, takie bardzo stare "~chłopjakdąb, a jajka jak żołędzie" . Pozdrawiam.

maszynista

Urzedasy moga sobie chodzic te kilkaset metrow z wiaduktu pod MDK, a pozostali ponad 80 proceny musza miec parking pod MDK .Tak sie nalezy jak chlopu ziemia.Tyle w temacie .

~Marek

@Chłopjakdąb
Co Ty za bzdury pleciesz,nie jesteś światowy. Poczytaj sobie jak teraz dba się o zieleń w innych miastach na świecie.Ty nie jesteś nowoczesny jesteś zacofany.Podziwiam mieszkańców.

~z internetu

PiS już prawie nie istnieje, dlatego zostały im tylko podrygi, a ten "Ład", to zwykły program "utrzymania się przy korycie +". Nigdy na nich nie głosujcie. Nawet ich ludzie mówią, że to fuszerka i nabijanie Polaków w butelkę.

~Anty

Maszynista 300m nie przejdziesz doope masz za tlusta? Trzeba bylo miec troche ambicji i uczyc sie to bys nie musial az tak ciezko tyrac. Problem maja wsioki przejsc kawalek ale plaza z sopotu do gdanska czy po tatrach to zapiertalaja az doopa podskakuje

~Kolpe

Bardzo dobrze zamknac ta wiesniacka ulice. Mozna dojechac z drugiej strony do metalowca no problem

~chłopjakdąb

Obejrzałem w Stelli materiał ze spotkania Prezydenta z paroma tymi samymi od lat mieszkańcami w sprawie przyszłości placu Piłsudskiego i co ? kolejna szopka !!! Coś na ten temat wiem i wiem że nigdy Prezydent nie był za wycinaniem drzew, wydał pieniądze na opinię fachowca w tym temacie, żeby określił ile drzew na tym całym terenie bezwzględnie nadaje się do wycięcia ze w względu na ich stan zdrowotny. To jego opinia powinna być podstawą do podjęcia działań w tym zakresie a nie tych pań , które według nich najlepiej się na tym znają. Poza tym uważam, że o charakterze tego terenu nie może decydować grupa nawiedzonych z tego bloku mieszkanek jest to centrum kulturalne miasta i takim ma pozostać. Śmieszni opozycyjni radni chcą przy tej okazji coś ugrać i te hasła pani Butryn świadczą tylko o jej małostkowości i potwierdzają tylko, że w radzie jest tylko po to by dokuczać Prezydentowi
Panie Prezydencie wystarczy już tych konsultacji, na gadaniu minęły już dwie kadencje i kawałek trzeciej czas podjąć decyzję i nie ma się co przejmować grupką pseudo ekologów. To właśnie przez nich ten plac wygląda tak jak wygląda i proponuję zapakuj ich Pan w autobus i pokaż im jak to wygląda w innych miastach, może się jeszcze czegoś nauczą . I jeszcze raz na koniec - Pan Nadbereżny nigdy nie był za wycinką drzew a z tego co wiem to raczej zachęca wszystkich chętnych do ich sadzenia - i tyle w temacie.

maszynista

Belzebub popieram tez ten pomysl.Ciekawe jak zareagowalby betonowy prezydent na widok taczek i z haslem ze to dla niego.

~Janina

Popieram w pełni koncepcję prezydenta.
Będzie wtedy prawdziwy plac.

~Belzebub

Nie wzięliście na to spotkanie taczek? Przydały by się na koniec wypocin tego pana!

maszynista

Parking ma byc pod MDK tak jak teraz nie ma innej opcji.Nie kazdy siedzi 8 godzin w pracy i potem jeszcze ma sile zeby przejsc sie spod wiaduktu do MDK.Ludzie po 8 godzinach niewolniczej pracy ledwo co wychodza po schodach do swojego mieszkania Wiekszosc tyra za glodowe pensje starczajace tylko na oplaty i zywnosc.

~PuCC

Darek przytyło się coś ostatnio, może kijki pomogą

~DSI

Pieski opozycyjne szczekają... karawana jedzie dalej

~uczony

Do chore za peło do kardiologa na wizytę czekało się minimum 2 lata, więc teraz jest krótkie czekanie. Do jeden , może ty masz małą emeryturę ja ciężko pracuję na każdy grosz. Jeszcze jedna ważna sprawa najważniejsze abyśmy na razie zrewitalizowali ten plac od strony torów. Gdzie za SZREKA stały dwie drewniane budy szpecące całe miasto od 30 lat. A duży parking przy MDK mamy z tyłu od urzędu pracy. Przyjeżdżający do kina na film mogą też korzystać z dużego parkingu przy szkole podstawowej numer 1. Dlaczego hejterzy bez pojęcia zielonego wszędzie szukają debilizmu.

~DMOWSKIEGO

Czekamy na remont z niecierpliwością!

~Jeden

madry - o poslow sie martwisz? A emeryture masz najnizsza w unii

~Chore

Madry....to jest dobrobyt ze do specjalisty kardiologa w maju zarejestrowali mnie na grudzien?

~Regulamin

Dobry pomysł. Wreszcie będzie to prawdziwy plac, a nie placyk przedzielony jezdnia.

~mądry

Do z internetu, cieciu takich debilizmów już dawno nie czytałem. Po pierwsze PAN PREMIER JAROSŁAW KACZYŃSKI już dawno nie bierze żadnej emerytury bo przeznaczył swoją emeryturę na dobre uczynki. To PAN PREMIER JAROSŁAW KACZYŃSKI 5 lat temu obniżył swoje a także wszystkich posłów i senatorów wynagrodzenia o 20 procent. Za co posłowie z PO skoczyli mu do gardła i hejtują go bez przerwy. Ale ty mnie masz o niczym zielonego pojęcia i produkujesz takie idiotyzmy dla idiotów bo tylko idiota w takie brednie może uwierzyć. Takiego dobrobytu jaki mamy od 6 lat POLACY jeszcze nigdy nie mieli jak POLSKA istnieje. A uposażenia posłów to najniższe wynagrodzenia w unii europejskiej.

~uczony

Do patrioty idioty, cieciu tyle inwestycji co tylko w tej chwili w naszym mieście się robi jeszcze nigdy nikt nie zrobił. Powiem całą prawdę SZREK przez 12 lat nie zrobił nic dla naszego miasta. Jechałem przez cale miasto rowerem i wszędzie powstają na każdej ulicy nowe inwestycje i to potężne. Taki rozwój naszego miasta jaki mamy w ostatnich 6 latach nigdy mnie było i myślę , że już nigdy nie będzie. Wystarczy pojechać ulicą PRZEMYSŁOWĄ do ROZWADOWA i po drodze ile tam inwestycji powstało i powstaje bez przerwy. STALOWA WOLA to obecnie najlepiej rozwijające się miasto w POLSCE dzięki temu , że mamy prezydenta z PIS. Taki TARNOBRZEG jak nam bardzo zazdrości , że mamy prezydenta z PIS i oni w przyszłej kadencji na 100 procent wybiorą polityka z PIS [na prezydenta miasta] bo się nauczyli rozumu.

~PYTAM

Panie prezydencie, a usłyszał pan coś mądrego od tych opozycyjnych radnych co się alnsowali na tym spotkaniu?
A może coś mądrego powiedzieli ci KODziarze i Rebelianty, co też przedstawiciel był?
A jakieś mądre zdanie od prezesa Stowarzyszenia Nasze Miasto Stalowa Wola padło?
Nie?
Zaskoczony nikt nie jest... smiech2 smiech2

~DWA

Rozszczekała się gawiedż opozycyjna, szkoda tylko że nie przyszła na spotkanie.
Mogliby publicznie coś "mądrego" powiedzieć...
Radni byli i nic mądrego nie powiedzieli...

~xXx

Wystarczy partyjny beton