Pracodawca każe im się szczepić. Czytelnicy w konsternacji.

Image

Bez wątpienia szczepionki pomogły zlikwidować wiele chorób na świecie. Obecnie chyba najpopularniejszymi są te zapobiegające COVID-19. W Polsce zaszczepionych co najmniej 1 dawką jest 34 mln 497 tys. 906 osób, w tym w pełni 17 mln 522 tys. 279 obywateli. W ciągu tylko ostatniej doby szczepionkę przyjęło 29 tys. 889 Polaków.

Przed nami kolejna fala koronawirusa. Tym razem mamy mieć do czynienia z nową mutacją, groźniejszą, bardziej zakaźną. Zresztą tych mutacji pojawia się nam coraz więcej. Nie da się ukryć, że najłatwiej można „złapać” każdego wirusa, nie tylko SARS-CoV-2, tam, gdzie są duże skupiska ludzi, a bez wątpienia takie tworzą się w szkołach, na imprezach, zakładach pracy. Nasi Czytelnicy dzielą się z nami wątpliwościami na ten temat. Jedni chcieliby żebyśmy więcej pisali o chorobie i zachęcali do szczepień, inni wprost przeciwnie, uważają, że takie artykuły nie powinny w ogóle powstawać lub tylko wówczas, gdy głos zabierają antyszczepionkowcy. Teraz temat dotyczy zmuszania pracodawców do szczepień swoich pracowników.

- Mój szef kazał nam się wszystkim zaszczepić, a ja jestem przeciwny. Ani ja, ani moja żona, ani moi nastoletni synowie nie będą się szczepić, bo szczepionki dla nas są eksperymentem medycznym. Obawiam się, że mogę stracić pracę, nawet nie z powodu faktycznej odmowy szczepienia, ale jakiegoś wyimaginowanego, błahego powodu. Szef powiedział, że jak się nie poszczepimy do połowy sierpnia, nie mamy co szukać w pracy. Mówił to niby w żartach, ale wiemy, że to nie były żarty. Większość się u nas zaszczepiło, ale ja nie zamierzam- pisze pan Zbyszek.

- Robimy po ludziach, na budowach, w blokach. Jeszcze w kwietniu zdarzało się, że mieszkańcy wydzwaniali na policję, że chodzimy po klatkach bez maseczek. Teraz szef kazał nam pokazać papier, że jesteśmy zaszczepieni, bo mówi, że łatwiej nam będzie łapać zlecenia. Prawda jest taka, że ja i kolega właśnie robiąc u ludzi, złapaliśmy COVID-a i przeszliśmy już chorobę, więc po co się mamy szczepić? Kolega chorował miesiąc, ja przeszedłem jak grypę. Obaj nie chcemy się szczepić, bo uważamy, że już jesteśmy odporni. Czy szef ma prawo nas zmusić do szczepienia?- pyta pan Sebastian.

- Bardzo bym się chciała zaszczepić, ale nie mogę. Przeszłam półpasiec i zmagam się od kilku miesięcy z konsekwencjami choroby. Lekarz już 3 razy nie wyraził zgody, póki co, na moje szczepienie. W pracy są naciski. Każą mi się zaszczepić, bo mnie zwolnią. Pracuję fizycznie, mam styczność z ludźmi. Usłyszałam wprost, że mnie wyrzucą, nie przedłuża mi umowy mimo, że są ze mnie zadowoleni. Jestem sumienna i pracowita. Co ja mam zrobić? Jak reagować na taki szantaż?- pyta pani Anna.

Takich pytań redakcje w całej Polsce dostają bardzo wiele. Również wobec zbliżającego się roku akademickiego, pojawiają się takie głosy, że są w kraju akademiki, które nie będą przyjmować studentów niezaszczepionych. Takie stanowisko wydał już niejeden rektor wyższej uczelni. Czy pracodawca ma prawo domagać się od pracownika jakichkolwiek szczepień? Czy ma prawo w ogóle pytać o stan zdrowia? Czy w tym przypadku przekroczone zostały zasady nie tylko dobrego zachowania? Wiemy, że są szczepienia, które mają charakter obowiązkowy. Póki co, te przeciwko COVID-19 wciąż są dobrowolne, bezpłatne i szeroko dostępne dla chętnych. Wobec wielu zapytań Państwowa Inspekcja Pracy wydała stanowisko na temat szczepień przeciwko COVID-19. Publikujemy je dla Was w całości.

Państwowa Inspekcja Pracy niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19, zaznaczając jednocześnie, iż w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny.

W kwestiach dotyczących walki z pandemią COVID-19 Państwowa Inspekcja Pracy opiera się jedynie na oficjalnych stanowiskach instytucji i organów uprawnionych do wypowiadania się w tych kwestiach, a w szczególności Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów.

Odnotować przy tym należy, iż wśród praktyków prawa pracy prezentowane jest również stanowisko, że ocena tej sytuacji nie jest wcale tak jednoznaczna, bowiem pracodawca jest zobowiązany do stosowania wszelkich dostępnych środków, które eliminują lub ograniczają zagrożenie życia lub zdrowia w zakładzie pracy, a dostępne szczepienia w sposób bezpośredni i znaczący zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że zgodnie z Kodeksem pracy obowiązkiem pracodawcy jest ocena i dokumentacja ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz zapewnienie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. W przypadku zatrudniania pracowników w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca ma obowiązek stosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Ponadto pracodawca jest zobligowany do prowadzenia rejestru prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do grupy 3 lub 4 zagrożenia oraz rejestru pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do grupy 3 lub 4 zagrożenia.

Z tych względów Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że szczepienia przeciwko COVID-19 mają istotne znaczenie w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem SARS- CoV-2.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Ktoś

To eksperyment medyczny....mają płacić za udział! A jak nie niech spadają na drzewo!

~EDI

DRODZY POLACY OGLĄDAJCIE NA YOU TUBE MARSZ DLA WOLNOŚCI KATOWICE 7.08.2021 !!!
MARSZ W KATOWICACH!!! NIE ZAMKNĄ NAM UST!!!

~bogcek

Pracodawca, który zmusza swoich pracowników do zaszczepienia się, w razie śmierci (NOP) któregoś z nich powinien pójść z torbami. Czy ktoś wierzy, że ten virus zniknie na zawsze, gdy się wszyscy zaszczepią?

maszynista

W Bergamo na poczatku covida szczepili seniorow szczepionka na grypę i tam najwiecej ludzi umarlo w 2020.Dostali w strzykace covida.Oni zarazaja ludzi covidem z strzykawki.Teraz jakos nie chca szczepic na grypę tylko na covid .Seniorzy maja przyjac szczepionke z covidem bo ZUS nie ma kasy na emerytury.

~o.Bajtek

Zaszczepię się pod jednym waruniem. Niech to będzie transakcja wiązana, czyli wszyscy będziemy mieć normalność.

Obajtek dostał 50%. Lewy dostał za darmo. To mi się kućwa też należy!

10% - szczepię się Pfizerem / Moderną
20% - szczepię się Astrą
30% - szczepię się J&J

Żadna loteria szczepionkowa. Na hulajnogę mnie stać. Ma być konkretna oferta.

e2rds

~e2rds, pierwszy raz z tobą się zgadzam.

maszynista

W szczepionce jest zaraza kovid i ludzie szczepiac sie zarazaja sie kovidem.Nie robcie tego ,bo slabsi wyciagna kopyta.

~Żal

Lekarze zaszczepieni w 90%, nauczyciele zaszczepieni w 80%, prawnicy podobnie. Rozumiem, że oni są nienormalni.

~Stalowa

Jak mówią statystyki nieszczepieni to są ludzie niewykształceni, nieuki, z najmniejszym IQ. W większości patologia.

~e2rds

~myśliciel TY JESTEŚ GŁUPSZY NIŻ USTAWA PRZEWIDUJE ZA DUŻO MYŚLISZ ZGŁOŚ SIĘ NA PROKURATURĘ TOM CI POWIEDZĄ.

~absolwent

Społeczny opór przeciwko rządom PiS. Bojkot szczepień jest aktem sprzeciwu wobec polityki rządu. Kto ma pretensje do władzy, nie powinien się szczepić. Stop hipokryzji.

~Kicior

Nierząd PiS na propagandę szczepionkową wydał już 1 miliard zł . O czym to świadczy, dobry produkt sam się sprzedaje . Nie wszyscy ludzie to posłuszni idioci.

~Mentor

Do Klara Tak wiem specjaliści, eksperci, książe Filip, Pazura itd mówią żeby iść. Nawet papież z watykanu mówi że to nie jest grzech dziabnąć się żeby ratować własną skórę. Czyli cała prawda objawioną z tv. Klara szczerze życzę Ci żeby dobry Bóg dał Ci zdrowie.

Wódz

W Jeżowem sama największa ciemnota co się dziwić

~lol

Jak przyznaje rzecznik rządu, takie akcje antyszczepionkowców odstraszają Polaków. Czyli to przynosi efekt.

Trzeba postawić żołnierza pod każdym punktem szczepień. good

~Klara

Do Mentor: specjalisci lekarze okreslili potrzebę szczepienia.

~syfon

Myślicielu, publicznie nikt Tobie nie napisze, do kogo uderzać. Podpowiem - Facebook.

~Do myśliciel

Ciekawe pytanie????. Niech no się zastanowię który z lekarzy zaszedł mi za skórę to dam Ci znać. Może wkrótce zakończy praktykę.

~myśliciel

czy wie ktoś może gdzie załatwić sobie szczepionkę? Mam na myśli szczepionka do zlewu a papier jest. Wiem że co niektórzy tak załatwili sobie szczepienie na niby ale trochę drogo kosztowało. Bardziej mnie interesuje gdzie takie cos załatwić.

~Mentor

Do Klara Jeśli dostała byś dar od Boga to sprawnością byłaby to Mądrość a ta zmusiłaby Cię do zastanowienia się nad tym. Chyba że Twój bóg to TV i codzień widzisz prawdę objawioną między 17 a 20.

~Beata

Znałam kolesia z Jeżowego, Franka. Straszny jełop był.

~jan

.... po co ten cały głupi i długaśny wywód PIP skoro wystarczyło napisać że stan prawny nie zezwala na przymus szczepienny .... a swoja drogą to ciekawe że najniższa wyszczepialność jest w tkzw. ,,bastionach" PiSu, na Podkarpaciu, na Podhalu, kluby parlamentarne też podały ilu ich parlamentarzystów się zaszczepiło, ale nie klub PiSu, czemu ludzie nie mają mieć obaw skoro nawet ludzie pisowskiej władzy nie chcą się szczepić ....

~Love

Albo ten art. Jest zmyślony i po to aby wywoływać emocje albo ten pracodawca to zwykły debil.... A takiego to bym omijał..... Szczepionka to nie lekarstwo....!!! Wieus jest.... Hehehe bezobjawowy czyli gdzieś jest ale nie wiadomo gdzie.... No ale Szczep y się... Buahahaha.... J****ć szczepienia i debili co wmawiają że szczepionka to lekarstwo.... Ale generalnie i po caľiści to trzeba ***** rząd sprzedajnych lekarzy pismaków i innych debili niech sobie w d... Te szczepionki bijă bo kolejne fale nadchodzą

art2deco

Jeżowe znane na cała Polskę. Ludzie będą ostrożnie przejeżdżać na wyłączonych światłach,,, Po co kusić los.

~Alicja

Widzę wpisy kolegów z Jeżowego. Pozdro!

~Arnold

A czy pracodawca ma prawo mnie zmuszać, bym spuszczał wodę w toalecie?

~Klara

Dziękuję Bogu, ża dał mi na tyle rozumu, że się zaszczepiłam.

~absolwent

Nie zaszczepię się. W moim przypadku to i tak nic nie zmieni. Powrót do biur to koniec. Koronawirus uratował mi d*** bo od 2 lat zasilałbym urząd pracy albo gorzej.

Od 10 lat gniję w podłych warunkach urągających ludzkiej godności. Takie coś w 2021 roku nie mieści się w głowie! To wina PiS-u. Chciałem kupić mieszkanie, to wszyscy mi robili pod górkę, a kiedy sytuacja się ustabilizowała, to PiS zlikwidował program MDM, wszystko rozkupili rentierzy i koniki, a ceny poszybowały w kosmos. Kiedyś głosowałem na PiS. Dziś tego żałuję. Zabrali MDM, by dać 500+ patolom.

Pisiory zabrały nam młodym marzenia!!!

NIE dla szczepionki.
NIE dla powrotu.
NIE dla PiS-u.

maszynista

Ludzie trzeba isc na takiego tyrana szefa do sądu-- .Szef powiedział, że jak się nie poszczepimy do połowy sierpnia, nie mamy co szukać w pracy. Tylko miec swiadka ze tak mowil,nagrac dziada na telefon.JaK zaplaci kare w sądzie za mobing to od razu zmieknie.Szczepionki dobrowolne i szef moze co najwyzej zmienic stanowisko.

~Ariad

W zarzeczu w firmie produkującej materace jest podobnie