Jakie zmiany czeka stalowowolski szpital?

Image

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monice Pachacz- Świderskiej. Nowa dyrektor, wraz ze starostą Januszem Zarzecznym i wicedyrektorem Andrzejem Komsą, spotkała się w poniedziałkowy poranek z dziennikarzami. Mówiła o swoich najbliższych planach względem placówki i wyzwaniach, jakie przed sobą stawia.

Od sierpnia szpital w nowych rękach

- Mam wielką przyjemność przedstawić Monikę Pachacz-Świderską, nowego dyrektora naszego szpitala powiatowego. Na razie jest to powołanie do końca listopada i w tym czasie planujemy przeprowadzić konkurs na stanowisko dyrektora. Jestem bardzo zadowolony, że pani Monika zgodziła się objąć kierowanie naszym szpitalem powiatowym. Jesteśmy przekonani, że jest to osoba, która ma duże doświadczenie. Jako lekarz pracowała przez 16 lat w naszym szpitalu. Pracowała również jako zastępca dyrektora w Jarosławiu, następnie jako dyrektor w Jarosławiu, później jako zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Nisku. Ma doświadczenie menedżerskie, potrafi zarządzać nowocześnie placówką. Uważamy, że wiedza medyczna plus wiedza menedżerska, to jest to, co trzeba dzisiaj posiadać by kierować placówką medyczną- mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Jak podkreślił starosta nowa dyrektor uzupełniała swoje wykształcenie kursami kwalifikacyjnymi m.in. z zakresu finansów.

Powrót do Stalowej Woli

P.o. dyrektora szpitala Monika Pachacz- Świderska nie kryje zadowolenia z powrotu do Stalowej Woli.

- Jest to podwójnie ważny dla mnie dzień. Po pierwsze z tego powodu, że wracam do swojego szpitala, w którym się zawodowo wychowałam. Tutaj nauczyłam się medycyny, tutaj nauczyłam się też zarządzania, dlatego że w tym szpitalu też przez krótki okres czasu pełniłam obowiązki dyrektora do spraw lecznictwa. Pracowałam później w Jarosławiu, w 2020 roku przyszło mi kierować samodzielnie szpitalem w Jarosławiu, czyli w bardzo trudnym czasie pandemii. Był tam oddział zakaźny, więc tym bardziej było bardzo ciężko, ale daliśmy radę- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

W najbliższym czasie nowa szefowa szpitala chce zaznajomić się z dotychczasowym funkcjonowaniem placówki by móc później wcielać w życie swoje pomysły i zamierzenia.

Szpital bardziej przyjazdy pacjentowi

Monika Pachacz- Świderska chce by szpital na nowo był dobrze postrzegany przez mieszkańców. Będzie stawiać nacisk na poprawę kontaktu na linii pacjent- personel tak, by pacjent czuł się dobrze, komfortowo, by podejście do niego było empatyczne, profesjonalne, by nikt nie był traktowany „po macoszemu”.

- Pracują tutaj bardzo dobrzy specjaliści. Personel jest na wysokim poziomie. Pracowałam razem z nimi, więc mogę to potwierdzić. Wszystko to, co do mnie dociera i z mediów społecznościowych i od strony pacjentów i ich rodzin, chciałabym sprawdzić, usprawnić, poprawić tak, żeby pacjent poczuł się w naszym szpitalu dobrze i pracownicy poczuli się pewnie na swoich stanowiskach pracy, równo traktowani i usatysfakcjonowani- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

W 2019 roku, spośród 30 tys. hospitalizowanych pacjentów, większość była zadowolona z opieki medycznej. Jak zapewnia Monika Pachacz- Świderska, ona sama będzie dokładać wszelkich starań by wskaźnik popularności szpitala wzrastał.

Lepsza organizacja szpitala

- Będziemy tworzyć nowe oddziały tak, żeby ta organizacja pracy była lepsza. Jako lekarz wiem w jakich obszarach dobrze by było zrobić tutaj poprawki. Chcemy też wpisać się w mapę potrzeb zdrowotnych naszego województwa, w to, co jest planowane również w naszym mieście, czyli hospicjum. Chcemy się do tego się przygotować jako szpital, bo będziemy na pewno zapleczem dla tego typu działalności, tak że wiele zadań przed nami- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

- Myślimy nad tym żeby podjąć inicjatywę dotyczącą opieki paliatywnej. Być może w tym kierunku też pójdziemy. To jest bardzo istotne w Stalowej Woli, gdzie społeczność nasza się gremialnie starzeje i są duże potrzeby w opiece ludzi starszych- mówił Janusz Zarzeczny.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy osoby starsze tracą sprawność, trafiają z jakiegoś powodu do szpitala, a później nie są odbierane przez rodziny, w ten sposób spędzając na szpitalnych oddziałach wiele tygodni. Tacy przewlekle chorzy pacjenci powinni trafiać na oddział paliatywny. Na razie jest to pomysł. Z czasem okaże się czy zostanie zrealizowany.

Nowi specjaliści?

Monika Pachacz- Świderska będzie zabiegać o pozyskanie nowych specjalistów. Jak zdradziła dziennikarzom nowa dyrektor, skontaktowali się z nią już lekarze, którzy odeszli z pracy ze stalowowolskiej lecznicy. Rozmowy toczą się też z osobami, które nie były związane z naszą placówką.

- Rozmawiałam z lekarzem gastroenterologiem, który jeszcze u nas nie pracował, który jest chętny do przyjścia do naszego szpitala. Mam nadzieję, że uda się, aby już we wrześniu zasilił naszą kadrę- mówiła dyrektor szpitala.

Nowa dyrektor nie chce zamykania oddziałów dotychczas funkcjonujących. To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu, zwłaszcza, że wokół tematu krążyło wiele plotek.

- Nie chciałabym żeby pacjent stracił dostęp do jakiegokolwiek specjalisty i do jakiejkolwiek dziedziny, która na ten moment w szpitalu funkcjonuje, a te, które zostały zamknięte, chcielibyśmy na nowo reaktywować. Musimy odzyskać tych specjalistów, którzy po prostu odeszli, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie tych oddziałów. Na pewno żadne działania nie będą zmierzać do tego, żeby pacjent stracił dostęp do tego, co jest na naszym terenie i funkcjonuje dobrze- zapewniła.

Monika Pachacz- Świderska ma wiele pomysłów na usprawnienie działalności placówki. Ma nadzieję na to, że uda się uruchomić wolontariat wśród ludzi młodych. Ma bardzo dobre doświadczenia w tym zakresie z poprzedniego miejsca pracy.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Nina

Czy wróci drUlewicz która traktuje pacjenta z należytą kultura i fachowością To moja Doktor która mnie prowadzila przez lata TO CZŁOWIEK KTÓRY SZANUJE PACJENTA

~Hania

Ktoś narzeka na Ginekologię Otóż należałoby zobaczyć co Panie robią po 7 Byłam tam była 8 chodzę szukam więc widzę salowa i Pani mi grzecznie odpowiada na zadane pytanie W tym wyskakuje pani położna z morda do mnie ze proszę ciszej W czym k.... Jej przeszkodziłam no w piciu kawy Wszystkie siedziały w socjalnym i smieszkowały bo lekarze poszli na położnictwo Więc niech zaczynają pracę od 8. Z takim chamstwem nigdy się nie spotkałam taka czarna krótkie włosy i przy kości No bo jak tylko piję kawkę no to się powodzi Myślę że ich tam za dużo na oiom te cwaną pyskata

~Zosia

Pani Dyrektor sprawdzić ile poszło kasy za rządów Cz a raczej nie rzadow tylko jak był Cz bo rządził kto inny. Ile poszło za szczepienia i czy słusznie(cały szpital o tym mowi) ile zarobiła na szczepieniach (tak też szczepiła) nadzorująca i za covidy też ile zarobiła. Czy co niektóre osoby dostały kolosalne sumy za pracę rzeczywista czy wirtualną??? . To pytania na które nie mają ludzie odpowiedzi a plotki krążą może niech ktoś oczyści atmosferę np pan AK niech to wyjaśni bo spada to na niego bo widział wszystko i gdzie był?

~Jan

Pani Dyrektor proszę zwrócić uwagę na którą godzinę przychodzą lekarze (nie wszyscy ci wybrani) do pracy Poślizgi nawet ok1 godziny może wiecej I prośba proszę rozliczyć fatalnie działający punkt szczepień I co robił z tym koordynator bo zawsze odpowiedź brzmiała co ja mogę Ale kasę brać było fajnie. Bo co ludzie stali w deszczu godzinami bo niby nie było pielęgniarek do szczepień Oj było to bezczelne bo prawda była inna Proszę to sprawdzić Pani piękne niebieskie oczy będą ogromne Powodzenia Pani Dyrektor

~emeryt

Tym szpitalem to chyba powinien się Marian Banaś zająć, a później pluton egzekucyjny jak za Stalina, za defraudacje rozstrzelanie. To by nauczyło rozumu.

~Ginekologia

Rodziłam dwa razy w Nisku, i było ze mną w szpitalu conajmniej 6 kobiet ze stalowej które mówiły se w życiu tam nie pójdą z powodu jak pielęgniarki ich traktowały wcześniej. Po ich opowieściach w życiu bym się sam nie odważyła pójść

~Mońki

Mam nadzieję że wróci doktor Piotrowski lepszego lekarza nie znam.

~Owieczka

Ja tak nie postrzegam tego szpitalu, SOR to porażka i przyjmujący tam lekarze

~Celina

Co zrobiła Andrzej K żeby dobrzy lekarze nie odchodzili np dr Piotrowski A nic I co teraz jak wrócą to mu podziękują chyba za tamto

~Norbi

Pytam jak odpowie za to wszystko za ten syf co zostawił Cz.... Jak odpowie AndrzejK

~Pacjentka StW

Niestety diagnoza i sposób traktowania mnie na izbie przyjęć i oddziale chirurgii były poniżej jakiegokolwiek poziomu. W Stalowej Woli byłam pacjentka, która przeszkadzała i jeszcze zadawala pytania lub symulowala ból. Prawie 3 godziny czekałam na oddziale na lekarza z okropnym bólem.
W Nisku od razu otrzymałam pomoc, środki przeciwbólowe i pełna informację o wynikach badań i planowanym leczeniu.
Standardem w takim mieście powinno być traktowanie człowieka chorego z szacunkiem. Prawo naturalne i holistyczne podejście do pacjenta to tematy omawiane na studiach medycznych... tylko szkoda, że w naszym szpitalu te zasady są tak rzadko stosowane w praktyce.
Pani Moniko dziękuję za pomoc w mojej diagnozie i życzę powodzenia w realizacji bardzo trudnego zadania????

~Kondzio

Prosimy o panią Ulewicz

~Ola

Jak dobrzy fachowcy wrócą to czy też może Dr Ulewicz cudowny człowiek dla chorych My pacjenci ubolewamy ze nas zostawila

~Jan

Piękne foty A gdzie ta co pchała się do zdjęć zawsze. A i Pani Dyrektor myślę że będzie otaczała się mądrymi ludźmi o kurcze to już jest odpowiedź gdzie będą zmiany Obok

~Kris

A co ze szczepieniami?? Proszę rozliczyć te osoby że były w dwóch miejscach jednocześnie Co na to nadzorującą Ile sobie wypłaciła Rzygać się chce

~mieszkaniec

kto odpowiada za to ze lekarze odeszli? i to dobrzy lekarze? ci dwaj panowie. Jak zdewastować szpital? A dopuścić takich dwóch.

~Greta

Gratulacje Bardzo lubię Panią i tym bardziej się ciesze

~Febo

A, drGiebułtowicz to na ordynature????

~Gosia

Czyżby dr Kiszka wracał Ojej ale euforia Pacjenci będą wdzieczni

~Kasia

Znam dr Monika to klasa i mądrość Ona na pewno nie pieprznie na ścianie głupot typu że dobre rzeczy przytrafiają się itd bo to wiocha i Słoma w butach Tym bardziej że jak można coś takiego kleić niszczyć ściany szpitalne Bezmózgowcy naklejcie sobie to na d..... Pewnie dużo osób to przeczyta

~Cecylia

Trzymam kciuki. SUPER. Myślę że trzeba koniecznie tu dr Łukaszka P

~Benio

Pytam tylko czy wróci dr Giebultowicz

~Zosia

Czarna małpa już kąsa....

~Dana

Bogu dzięki pewnie wróci dr Kiszka Bravo Bravo

~Pacjent

Na początek to powinni zmienić ekipę sprzątająca toalety . Smród Kiła i Mogiła

~Pacjent

Na początek to powinni zmienić ekipę sprzątająca toalety . Smród Kiła i Mogiła

las

Na układy nie ma rady i ten beton pozostanie a pani dyrektor odejdzie chyba że beton rozłupie .Należy niezastąpionym podziękować a porozmawiać o powrocie tych co odeszli w ciągu 5 lat .Wielu dobrych młodych specjalistów i zostali od razu ordynatorami w innych szpitalach.Życzę odwagi i powodzenia .

~zezak

Ja natomiast bardzo dziękuje za trafną i szybką diagnozę, skuteczne leczenie personelowi oddziału neurologicznego

~eduro

Szanowna pani dyrektor, do tej pory nikt pani tego nie podpowiedział ale ja to zrobię, musi mieć pani kilku oddanych sobie pracowników którzy gdy nie będzie szło pani dobrze to oni będą w mediach społecznościowych wmawiać, że jest wszystko OK i co ważne będą pisać, że od początku istnienia szpitala takiego dyrektora szpital nie miał. Proszę żeby zaczerpnęli z doświadczenia innych w tym mieście, że o pani powinni pisać z dużych liter np."...PANI DYREKTOR MONIKA PACHACZ - ŚWIDERSKA' jest najlepszą i nie zaszkodzi gdy dosłodzą najładniejszą, i tu dalej jak najwięcej przymiotników. To ma wzięcie, ludzie czytają i się z tym dobrem oswajają. Takie standardy panują w tym miasteczku, pani musi tylko do nich dołączyć. Będzie dobrze, będzie dobrze cokolwiek pani uczyni bo taką linię przedstawił pan starosta, a on jak już coś powie to powie. POWODZENIA na tej chwiejnej łajbie!

~Piwniczanka 2

Powodzenia pani Dyrektor bo napewno nie będzie łatwo , trzymam kciuki .