Jakie zmiany czeka stalowowolski szpital?

Image

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monice Pachacz- Świderskiej. Nowa dyrektor, wraz ze starostą Januszem Zarzecznym i wicedyrektorem Andrzejem Komsą, spotkała się w poniedziałkowy poranek z dziennikarzami. Mówiła o swoich najbliższych planach względem placówki i wyzwaniach, jakie przed sobą stawia.

Od sierpnia szpital w nowych rękach

- Mam wielką przyjemność przedstawić Monikę Pachacz-Świderską, nowego dyrektora naszego szpitala powiatowego. Na razie jest to powołanie do końca listopada i w tym czasie planujemy przeprowadzić konkurs na stanowisko dyrektora. Jestem bardzo zadowolony, że pani Monika zgodziła się objąć kierowanie naszym szpitalem powiatowym. Jesteśmy przekonani, że jest to osoba, która ma duże doświadczenie. Jako lekarz pracowała przez 16 lat w naszym szpitalu. Pracowała również jako zastępca dyrektora w Jarosławiu, następnie jako dyrektor w Jarosławiu, później jako zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Nisku. Ma doświadczenie menedżerskie, potrafi zarządzać nowocześnie placówką. Uważamy, że wiedza medyczna plus wiedza menedżerska, to jest to, co trzeba dzisiaj posiadać by kierować placówką medyczną- mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Jak podkreślił starosta nowa dyrektor uzupełniała swoje wykształcenie kursami kwalifikacyjnymi m.in. z zakresu finansów.

Powrót do Stalowej Woli

P.o. dyrektora szpitala Monika Pachacz- Świderska nie kryje zadowolenia z powrotu do Stalowej Woli.

- Jest to podwójnie ważny dla mnie dzień. Po pierwsze z tego powodu, że wracam do swojego szpitala, w którym się zawodowo wychowałam. Tutaj nauczyłam się medycyny, tutaj nauczyłam się też zarządzania, dlatego że w tym szpitalu też przez krótki okres czasu pełniłam obowiązki dyrektora do spraw lecznictwa. Pracowałam później w Jarosławiu, w 2020 roku przyszło mi kierować samodzielnie szpitalem w Jarosławiu, czyli w bardzo trudnym czasie pandemii. Był tam oddział zakaźny, więc tym bardziej było bardzo ciężko, ale daliśmy radę- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

W najbliższym czasie nowa szefowa szpitala chce zaznajomić się z dotychczasowym funkcjonowaniem placówki by móc później wcielać w życie swoje pomysły i zamierzenia.

Szpital bardziej przyjazdy pacjentowi

Monika Pachacz- Świderska chce by szpital na nowo był dobrze postrzegany przez mieszkańców. Będzie stawiać nacisk na poprawę kontaktu na linii pacjent- personel tak, by pacjent czuł się dobrze, komfortowo, by podejście do niego było empatyczne, profesjonalne, by nikt nie był traktowany „po macoszemu”.

- Pracują tutaj bardzo dobrzy specjaliści. Personel jest na wysokim poziomie. Pracowałam razem z nimi, więc mogę to potwierdzić. Wszystko to, co do mnie dociera i z mediów społecznościowych i od strony pacjentów i ich rodzin, chciałabym sprawdzić, usprawnić, poprawić tak, żeby pacjent poczuł się w naszym szpitalu dobrze i pracownicy poczuli się pewnie na swoich stanowiskach pracy, równo traktowani i usatysfakcjonowani- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

W 2019 roku, spośród 30 tys. hospitalizowanych pacjentów, większość była zadowolona z opieki medycznej. Jak zapewnia Monika Pachacz- Świderska, ona sama będzie dokładać wszelkich starań by wskaźnik popularności szpitala wzrastał.

Lepsza organizacja szpitala

- Będziemy tworzyć nowe oddziały tak, żeby ta organizacja pracy była lepsza. Jako lekarz wiem w jakich obszarach dobrze by było zrobić tutaj poprawki. Chcemy też wpisać się w mapę potrzeb zdrowotnych naszego województwa, w to, co jest planowane również w naszym mieście, czyli hospicjum. Chcemy się do tego się przygotować jako szpital, bo będziemy na pewno zapleczem dla tego typu działalności, tak że wiele zadań przed nami- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

- Myślimy nad tym żeby podjąć inicjatywę dotyczącą opieki paliatywnej. Być może w tym kierunku też pójdziemy. To jest bardzo istotne w Stalowej Woli, gdzie społeczność nasza się gremialnie starzeje i są duże potrzeby w opiece ludzi starszych- mówił Janusz Zarzeczny.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy osoby starsze tracą sprawność, trafiają z jakiegoś powodu do szpitala, a później nie są odbierane przez rodziny, w ten sposób spędzając na szpitalnych oddziałach wiele tygodni. Tacy przewlekle chorzy pacjenci powinni trafiać na oddział paliatywny. Na razie jest to pomysł. Z czasem okaże się czy zostanie zrealizowany.

Nowi specjaliści?

Monika Pachacz- Świderska będzie zabiegać o pozyskanie nowych specjalistów. Jak zdradziła dziennikarzom nowa dyrektor, skontaktowali się z nią już lekarze, którzy odeszli z pracy ze stalowowolskiej lecznicy. Rozmowy toczą się też z osobami, które nie były związane z naszą placówką.

- Rozmawiałam z lekarzem gastroenterologiem, który jeszcze u nas nie pracował, który jest chętny do przyjścia do naszego szpitala. Mam nadzieję, że uda się, aby już we wrześniu zasilił naszą kadrę- mówiła dyrektor szpitala.

Nowa dyrektor nie chce zamykania oddziałów dotychczas funkcjonujących. To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu, zwłaszcza, że wokół tematu krążyło wiele plotek.

- Nie chciałabym żeby pacjent stracił dostęp do jakiegokolwiek specjalisty i do jakiejkolwiek dziedziny, która na ten moment w szpitalu funkcjonuje, a te, które zostały zamknięte, chcielibyśmy na nowo reaktywować. Musimy odzyskać tych specjalistów, którzy po prostu odeszli, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie tych oddziałów. Na pewno żadne działania nie będą zmierzać do tego, żeby pacjent stracił dostęp do tego, co jest na naszym terenie i funkcjonuje dobrze- zapewniła.

Monika Pachacz- Świderska ma wiele pomysłów na usprawnienie działalności placówki. Ma nadzieję na to, że uda się uruchomić wolontariat wśród ludzi młodych. Ma bardzo dobre doświadczenia w tym zakresie z poprzedniego miejsca pracy.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Zofia

Cud to się stanie jak tacy debile typu niby damian wrócą do normalności Człowieku co ten covid ci zrobił i mózg zlansował i sprzęt zepsuł i depresję zostawił Teraz dołączyła się sraka i żółć zalewa się od środka Jak zobaczę tekie ścierwo to od razu będę wiedzieć że to Ty Jak ci pomóc czlowieku

~Anna

Damianie och Damianie twoje perwersje mnie bawią Masz takiego małego że tylko do oka się nadaje Buahaha Bozia ani rozumu nie dała ani sprzętu więc szkoda mi ciebie mały kut....I mały czlowieczku Wiesz współczuję ci Jak ci pomóc bo widzę że jesteś w desperacji

~Ander

To chyba wielka ściema- na stronie internetowej szpitala stoi jak byk że dyrektorem jest Grzegorz Czajka.

~damian

Tak tak najważniejsze jakie uuu jaki blad ortograficzny...tak tak. To jest najważniejsze! Ale kto jakiego kut...sa przyjmuje kto przez to z kim spi i awansuje nie jest najważniejsze! Wiec wszystkim obroncom bogdany anie itd wkladam kut...asa w oko nie w du...pe bo byscie mieli przyjemność a tak to bedzie Was oko bolec. Wiem zaraz komentarze usunie admi spoko...
Pozdrawiam raz jeszcze kler!!! Trzymac sie obroncy niepokalanej dziewicy a moze cud sie stanie jak niepokalane poczecie...he he.

~Anna

Jakiś mały czlowieczku Damian co to szyfrowano cie ze jesteś nikim więc zostały ci tylko kropki Wykrusza ci się jad Spalisz sam siebie Pani Dyrektor pięknie wygląda ale to nie jest ważne najważniejsze że jest bardzo mądra co niszczy takich durniów typu no same.........

~Zofia

Odp do no neim nie te czerwone szpilki to od uroków od takich czarownic jak ty no neim i Damian

~Vera

Co ten pan Komsa taki niewyraźny zero zadowolenia ale czemu

~......

Te czerwone szpilki,to dla męża? Pani doktor powinna zadbać o siebie Straszna opona .

~Luiza

Panie starosto wreszcie mądre słowa mądre decyzje

~Anna

Damian ty pokrako ortograficzna lizuskow pisze się uuuuuuuu Oj są braki ogromne Przepraszam już mnie przekonałeś o swoim małym móżdżku i nie będę reagować tylko ci współczuję bo nawet widać podstawówki nie skończyłes

~Anna

Damian czy damiana masz problem bo tzw mirtowa gałązka już nie działa więc kurde kogo ty znajdziesz wiesz napisz na priv do ci pomogę albo kurcze napisz do programu chłopaki do wzięcia ale się wpasujesz w scenerie programu Powodzenia będę oglądać

~Zofia

No starosta fajny facet Noi teraz zyskał wyborem tak mądrej OSOBY Brawo Panie Starosto Dziekujemy

~Kaska

Cholerna ja kocham się w Szymku a tu zajęty dla Damiana lub damiany

~Mania

A mnie podoba się Pan starosta i co ty na to psudodamiam

~Zenia

Od pseudo Damiana zaraz się dowiemy ze w szpitalu maja różne romanse i związki ze ten żyje z tym albo i tamtym Pierdu pierdu jeszcze raz pierdu Kogo to obchodzi głupi człowieku A z kim romansuje Marysia a z Krysia a Gienek a nie wiesz bo Janusz to na pewno zGrażyna Ale to fajne

~damian

Do madry Anny Bogdan i innych lizoskow itp mam serdecznie gdzies to jak bedzie pracowac i rzadzic...chodzi mi o to jakim trzeba byc człowiekiem i co musi nim kierowacnie aby dawac d...upy księdzu!!! Co trzeba miec w glowe....zeby awansować nalezy dac du...py odpowiednim osob wielkie brawa. Kuria górą najlepiej miec wszedzie swoich ludzi to podstawa ha ha
Szczesc kler!

~Bogdan

Pani Dyrektor i co Pani narobiła bo być pięknym źle mądrym jeszcze gorzej A połączyć jedno i drugie to już katastrofa bo miernoty będą szukać czegoś co nie dotyczy awansu Proszę mieć to w głębokim poważaniu i robić swoje Jest Pani cudownym czlowiekiem

~Anna

Damian czy Damiano wiesz ze takie wpisy to mamy w d Liczy się to że Doktor uratowała wielu ludzi pomogła w ciężkich chwilach zrobiła dużo dobrego a ty czlowieczku sama czy sam nie wiesz czy masz jaja czy ich nie masz Jest to smutne ze chcesz pokazać że jesteś facetem a wychodzi z ciebie zmijowata s...Pani Dyrektor gratulujemy Trzymamy kciuki

~Mądry

Do Damian słuchaj aż tu czuć twoja żolc idź się przebadać do psychiatry Ale cie zalewa Cieszy to niezmiernie nawet bawi Bo na ciebie nawet Szymek nie spojrzy Biedna ty

~Brzdąc

O Matko Boska dyrektor w czwartym szpitalu!!!

~damian

Tak tak piszcie lizusy tacy jak Ania i reszta jak to super pani dyrektor...ja powoem krotko nie mam szacunku do osob kobiet ktore daja du..py księżom. Nalezy miec szacunek do samej siebie jako kobiety a nie zycie z ksiedzem. Nawet dwoma wielkie brawa....super wybor Panie Starosto coz za wyczucie...zreszta pol szpitala wie gdzie ksiadz pracuje przeciez sie z nim mijaja na korytarzu...ha ha

~Anetka

Ja wykorzystam to że mogę tu podziękować Pani Doktor za wszystko zwłaszcza za super badanie które pomogło w drozeniu szybkiego leczenia Dziekuje i pozdrawiam serdecznie najlepszego lekarza który nie zostawia pacjenta w trudnej chwili Wiem że będą ludzie którzy Pani ogromnie zazdroszczą ale cóż sami się spalą własną nienawiścią Dużo wytrwałości i odważnych decyzji Pozdrawiam Dziekuje

~Anna

Gratuluję najlepszej doktor Pani Monice Proszę mieć w d jeśli piszą tacy o małym mózgu typu niby Damian od razu widać że pisze to ktoś odsunięty od koryta i kopie Do tej osoby pytanie czy lepiej jak masz chłopa w domu i pracy tak do ciebie to pisze To jest zaklamanie Jak widzusz pięknie Pani Dyrektor wygląda więc po co pytasz masz odpowiedź Popatrz w lustro i zauważ że jad zatruł cała ciebie aż gnijesz Uważaj bo możesz się zatruć Uwazaj

~znawca

A główny sprawca w doskonałym nastroju. Żyrowanie pożyczek dla szpitala, dofinansowania na podstawie planu restrukturyzacji itd co roku to samo. A dług rośnie , jakość opieki spada, pacjenci niezadowoleni

~damian

Witam. Slicznie Pani dyrektor mowijak to bedzie pieknie wygladac praca....a jak tam "ksiadz" no przepraszam byly juz ksiądz, jak Wam sie zyje i jak dziecko sie chowa...

~Juj

A dlaczego lekarz ma być lepszym dyrektorem. Lepszym może tylko dla i tak rozpasionych lekarzy.
Zwiększyć ilość miejsc na studiach ( po co ograniczać) - ci gorsi i tak nie ukończą. Dodatkowo zatrudnić lekarzy zza wschodniej granicy.

~Mądry

Pani Jolu do ch. jasnej to jak za nic nie odpowiada AK to pytam po co to stanowisko w szpitalu to może je zlikwidowac

~Kolo

Chybiony zarzut wobec AK Nie da się tego czytać Ja też uważam że powinien być rozliczony z tych jak to pisza20lat Robi się coraz gorzej a ci sami ludzie są jest katastrofa odchodzą a niektórzy nadal są Więc proszę rozluczyc i wytłumaczyć społeczeństwu co robił Pan Komsa Był cały czas nieobecny czy jak Kto fruwał z radości że przyszedł niejaki Cz bo co bo fajnie będziemy wszystkich robić w bambuko No nie ludzie widzą i są wsciekli

~Bogdan

To co robił pan Komsa przez 20 lat

~lola

Piszący na tym forum(ale i nie tylko na tym!) podkreslają fatalną polityke kadrową poprzedników i zadają proste pytania czy dobrzy lekarze którzy odeszli powrocą do lecznicy? Wydawać by się mogło, że to takie latwe i proste... Niektórzy upatrują pleniącego się zła w osobie z-cy dyrektora. To chyba chybiony zarzut. Nie piszę by bronić kogokolwiek. Fakt, odeszło sporo ludzi o b. wysokich kwalifikacjach zawodowych, którzy poczuli się nie docenieni u nas. Dlaczego nikt nie zarzuci panu Zarzecznemu jego indolencji w tolerowaniu chorej polityki kadrowej, zadłużaniu szpitala ponad miarę? Przecież ten pan cały czas jest starostą i nic, dosłownie nic nie zrobił by tym zjawiskom przeszkodzić. Dzisiaj znowu jest uśmiechnięty bo jest nowy kandydat na szefa lecznicy. Można zaryzykować spostrzeżenie, że im gorzej jest w lecznicy tym bardziej radosna twarz organu założycielskiego z niepisaną wiarą, że może teraz się mi uda. W moim przekonaniu to ryba psuje się od głowy! Może są inne teorie ale to rzecz indywidualna kazdego z osobna. Pan starosta powinien ponieść odpowiedzialność za stan lecznicy do jakiego doszło przez lata .