Jakie zmiany czeka stalowowolski szpital?

Image

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monice Pachacz- Świderskiej. Nowa dyrektor, wraz ze starostą Januszem Zarzecznym i wicedyrektorem Andrzejem Komsą, spotkała się w poniedziałkowy poranek z dziennikarzami. Mówiła o swoich najbliższych planach względem placówki i wyzwaniach, jakie przed sobą stawia.

Od sierpnia szpital w nowych rękach

- Mam wielką przyjemność przedstawić Monikę Pachacz-Świderską, nowego dyrektora naszego szpitala powiatowego. Na razie jest to powołanie do końca listopada i w tym czasie planujemy przeprowadzić konkurs na stanowisko dyrektora. Jestem bardzo zadowolony, że pani Monika zgodziła się objąć kierowanie naszym szpitalem powiatowym. Jesteśmy przekonani, że jest to osoba, która ma duże doświadczenie. Jako lekarz pracowała przez 16 lat w naszym szpitalu. Pracowała również jako zastępca dyrektora w Jarosławiu, następnie jako dyrektor w Jarosławiu, później jako zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Nisku. Ma doświadczenie menedżerskie, potrafi zarządzać nowocześnie placówką. Uważamy, że wiedza medyczna plus wiedza menedżerska, to jest to, co trzeba dzisiaj posiadać by kierować placówką medyczną- mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Jak podkreślił starosta nowa dyrektor uzupełniała swoje wykształcenie kursami kwalifikacyjnymi m.in. z zakresu finansów.

Powrót do Stalowej Woli

P.o. dyrektora szpitala Monika Pachacz- Świderska nie kryje zadowolenia z powrotu do Stalowej Woli.

- Jest to podwójnie ważny dla mnie dzień. Po pierwsze z tego powodu, że wracam do swojego szpitala, w którym się zawodowo wychowałam. Tutaj nauczyłam się medycyny, tutaj nauczyłam się też zarządzania, dlatego że w tym szpitalu też przez krótki okres czasu pełniłam obowiązki dyrektora do spraw lecznictwa. Pracowałam później w Jarosławiu, w 2020 roku przyszło mi kierować samodzielnie szpitalem w Jarosławiu, czyli w bardzo trudnym czasie pandemii. Był tam oddział zakaźny, więc tym bardziej było bardzo ciężko, ale daliśmy radę- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

W najbliższym czasie nowa szefowa szpitala chce zaznajomić się z dotychczasowym funkcjonowaniem placówki by móc później wcielać w życie swoje pomysły i zamierzenia.

Szpital bardziej przyjazdy pacjentowi

Monika Pachacz- Świderska chce by szpital na nowo był dobrze postrzegany przez mieszkańców. Będzie stawiać nacisk na poprawę kontaktu na linii pacjent- personel tak, by pacjent czuł się dobrze, komfortowo, by podejście do niego było empatyczne, profesjonalne, by nikt nie był traktowany „po macoszemu”.

- Pracują tutaj bardzo dobrzy specjaliści. Personel jest na wysokim poziomie. Pracowałam razem z nimi, więc mogę to potwierdzić. Wszystko to, co do mnie dociera i z mediów społecznościowych i od strony pacjentów i ich rodzin, chciałabym sprawdzić, usprawnić, poprawić tak, żeby pacjent poczuł się w naszym szpitalu dobrze i pracownicy poczuli się pewnie na swoich stanowiskach pracy, równo traktowani i usatysfakcjonowani- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

W 2019 roku, spośród 30 tys. hospitalizowanych pacjentów, większość była zadowolona z opieki medycznej. Jak zapewnia Monika Pachacz- Świderska, ona sama będzie dokładać wszelkich starań by wskaźnik popularności szpitala wzrastał.

Lepsza organizacja szpitala

- Będziemy tworzyć nowe oddziały tak, żeby ta organizacja pracy była lepsza. Jako lekarz wiem w jakich obszarach dobrze by było zrobić tutaj poprawki. Chcemy też wpisać się w mapę potrzeb zdrowotnych naszego województwa, w to, co jest planowane również w naszym mieście, czyli hospicjum. Chcemy się do tego się przygotować jako szpital, bo będziemy na pewno zapleczem dla tego typu działalności, tak że wiele zadań przed nami- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

- Myślimy nad tym żeby podjąć inicjatywę dotyczącą opieki paliatywnej. Być może w tym kierunku też pójdziemy. To jest bardzo istotne w Stalowej Woli, gdzie społeczność nasza się gremialnie starzeje i są duże potrzeby w opiece ludzi starszych- mówił Janusz Zarzeczny.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy osoby starsze tracą sprawność, trafiają z jakiegoś powodu do szpitala, a później nie są odbierane przez rodziny, w ten sposób spędzając na szpitalnych oddziałach wiele tygodni. Tacy przewlekle chorzy pacjenci powinni trafiać na oddział paliatywny. Na razie jest to pomysł. Z czasem okaże się czy zostanie zrealizowany.

Nowi specjaliści?

Monika Pachacz- Świderska będzie zabiegać o pozyskanie nowych specjalistów. Jak zdradziła dziennikarzom nowa dyrektor, skontaktowali się z nią już lekarze, którzy odeszli z pracy ze stalowowolskiej lecznicy. Rozmowy toczą się też z osobami, które nie były związane z naszą placówką.

- Rozmawiałam z lekarzem gastroenterologiem, który jeszcze u nas nie pracował, który jest chętny do przyjścia do naszego szpitala. Mam nadzieję, że uda się, aby już we wrześniu zasilił naszą kadrę- mówiła dyrektor szpitala.

Nowa dyrektor nie chce zamykania oddziałów dotychczas funkcjonujących. To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu, zwłaszcza, że wokół tematu krążyło wiele plotek.

- Nie chciałabym żeby pacjent stracił dostęp do jakiegokolwiek specjalisty i do jakiejkolwiek dziedziny, która na ten moment w szpitalu funkcjonuje, a te, które zostały zamknięte, chcielibyśmy na nowo reaktywować. Musimy odzyskać tych specjalistów, którzy po prostu odeszli, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie tych oddziałów. Na pewno żadne działania nie będą zmierzać do tego, żeby pacjent stracił dostęp do tego, co jest na naszym terenie i funkcjonuje dobrze- zapewniła.

Monika Pachacz- Świderska ma wiele pomysłów na usprawnienie działalności placówki. Ma nadzieję na to, że uda się uruchomić wolontariat wśród ludzi młodych. Ma bardzo dobre doświadczenia w tym zakresie z poprzedniego miejsca pracy.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Gru

Niektórzy tu psioczą i komentują prawdziwie ale czy Starosta i nowa Dyrektor czyta te komentarze?
Bo można by dużo zmienić, poprawić wizerunek tego szpitala ale potrzeba by zmienić ekipę bo jak wiadomo rybka psuje się od głowy a nie od ogonka...
I czy nowa Dyrektor będzie mieć dość siły aby to uczynić ... bo jak widać nie każdy potrafi znieść prawdę w oczy ... lepiej kogoś exmitować smiech2

~Małgorzata

Pani doktor to przede wszystkim wspaniały czlowiek znający się na medycynie. Miałam przyjemność być Jej pacjentką. Super Lekarz

~Mała

Co ja czytam:( dziecko z księdzem:(( masakra

~damian

Witam slugosow kleru i Pani dyrektor. Czytajcie ze zrozumieniem moze a nastepniensie wypowiadajcie...nie chodzi mi o to ze ktos tam ma kogos i kto kogo bzyka,ze ten ma brata a tamten z tym czy z tamtym spi. Nie kazdy jednak śpi z ksiedzem mieszka i wychowuje oraz rodzi mu dzieci. To jest dewjacja dopiero. Dopiero sie zacznie i sami sie przekonacie jak odpowiednie osoby zaczna zajmowac stanowiska i ksiadz Mariusz bedzie zastepca ale napewno minimum jakims kierownikiem. Juz sekretarka kadrowa wiec machina ruszyla. Lizac sie z klerem i resszta podofilow. Pozdrawiam i wiecie co Wam wkladam w oko zebyscie nienmieli przyjemnosci tylko ból...he he he

~Madry

Proszę wyjaśnić na jakich zasadach i jak zapłacono za ostatni miesiąc działania oddziału covidowego oddziałowym z ortopedii i neurologii i ile otrzymała koordynująca to chcemy wiedzieć ten gorszy sort jak nas traktują tak tak jesteśmy traktowane

~Jurek

Może niech każdy zastanowi się nad swoim życiem prywatnym zanim będzie oceniać innych :(

~Ja

Trzeba zainteresować media ogólnokrajowe Bo tu nic nie zdziałamy Jesteśmy za mali na to

~Nina

Proszę media o zadanie pytania koordynującemu szczepienia jak to tak naprawdę działało Bo mówią że można było podpisać listę na oddziale gdzie się pracuje i iść w tym samym czasie szczepić Toż to karalne Proszę o odpowiedź bądź zdementować Aaaaaa i jeszcze sprawa wynagrodzenia dla tych osób Bo może już szpital by odzyskał troche

~Jasko

Kiedy będzie wyjaśniona sprawa wypłat za covidy Kiedy Pani Dyrektor to rozliczy Takie sk........ Aż rzygać się chce Dyscyplinarka tej która tak pozwalała jedni orali miesiąc inni parę dyżurów i co?????? A co na to Ministerstwo

~Franek

Z sekretarki na kadrowa hm nigdzie tak nie ma Ten szpital to w zarządzaniu porażka specjalistki z Bożej laski

~Wieslaw

Pani Dyrektor proszę to puste dziewczę obok swego gabinetu wysłać do pracy na oddziale może coś się nauczy NIEKTÓRYM ODDZIAŁOWYM TO TEŻ POSZUKAĆ ROBOTY NP PROSZĘ PRZYJRZEĆ SIĘ LARYNGOLOGII Dzisiaj pacjentów chyba az6 oj ile roboty jakie zmęczone Po co ten oddział powiększyć wewnętrzny który bardzo potrzebny

~Do@Ewa

Pokaż się jak ty wyglądasz i pochwal się co w swoim życiu osiągnełaś, a później krytykuj innych....
Zresztą po tym co napisałaś, nie trudno jest normalnemu człowiekowi wyobrazić sobie jak wyglądasz i co osiągnełaś!
Artur Wiatrowicz

~@Ewa

Nawet jak pękniesz że złości,to kazdy widzi wał na brzuchu i te wiejskie czerwone szpileczki nie wiadomo dla kogo .Jak wierzysz ,że coś naprawi to mi cię tylko szkoda.Nie ma szpitala i nie ma Stalowej Woli już od dawna.Mozesz.rylko poobserwować ja się kurczy .

~Ander

Już informacja o nowej p. Dyrektor na stronie szpitala zaktualizowana, widać ktoś czyta fora internetowe, ale lista lekarzy na poszczególnych oddziałach dalej nie aktualna- zwłaszcza na chirurgii.

~Hania

Kto jest wreszcie dyrektorem bo na stronie czytam że Czajka Jak tam tak szybko działa jak informacyjna strona to pożal się Boze

~Daria

Jak odseparuje Pani Dyrektor jak tam jedno wejście jeden sekretariat a w nim ktoś co o niczym nie wie

~Serbin

Jaka tu rola AK Bo skoro taki przyjaciel Cz i jego ludzi to żeby skały srały nie uwierzę w dobre intencje Pani Dyrektor kurczę jak Pani z tego wybrnie

~Rys

A ciekawa taka sutuacja matka średnio wysoka tatuś ciapek a córka bardzo wysoka czyli czyja????

~Jan

Pani Dyrektor czy Pani nie wie że osoby z otoczenia Cz.... Już szukają na Panią...... Proszę odseparować od ważnych dokumentów te ekipę i to już Prośba proszę to zrobić jak najszybciej mieć zaufanych Proszę pisma mieć przy sobie

~Henryk

Damian co ciebie dziwią jakieś głupoty tam każdy ma kogoś np męża w domu i w pracy i dzieci już mają pelnoletnie nie z mężem a z kolegą z pracy i co z tego to norma więc o co chodzi

~ubek

UPADEK JEST JUŻ FAKTEM OD DAWNA-BANKRUT

~damian

Witam slugusow kleru i Pani Moniki. Bodan, zofia, ania, janusze ,seby,grazyny i kariny...mam gszies ze piszecie ze mam malego ku...asa gdybym byl mezczyzna czy tez jako kobieta miala bym jajies kompleksy male piersi itd mam to wszystko gdzies ha ha ha piszcie sobie dalejumiech nie zmienicie jednak faktu ze puscila sie z ksiedzem zyje z nim spotyka sie i mieszka na zmiane z mezem... dziwny trojkat no ale czasem takie zboczenia sa. Teraz trzeba w sz p italu posade dla ksiedza znalezc no bo jak marnuje sie chlop w administracji he he czekam na konferencje napewnobprzyjde i bede zadawal niewygodne pytania. Pozdrawiam raz jeszcze slugusow trzymac sie pisac pozniej bedsie co pokazac kierownicywu no i do kleru sie przejsc i lizac im jajka bo podobno ktoras mowila ze lubiaumiech)))

~Krzys

Bardzo Pania szanuje i zycze powodzenia Dlatego wazne dokumenty jak najdalej od ludzi CZ i AK

~Madry

Nie ufam panu AK Moze lepiej niech wykorzysta umiejetnosci medyczne a zarzadzanie niech oddane bedzie zaufanej osobie

~Ewa

Pani Doktor jest Pani piekna madra i to razi te pokraki i niedouczone pluskwy podziwiam Pani wdziek i klase Pozdrawiam

~??????

Pani Monika wymieni teraz na empatycznych .Za jaką stawkę?
To nie szpital upada.Cala Stalowa Wola upadła i wyludnia się.Jak przykro się patrzy na tego typu panie i te bzdury .

~????

Pani Moniko wszystko ok? Czy pani naprawdę myśli,że empatii można wyuczyć ? Pani zwyczajnie razi glupotą.

~@Zofia

Pani doktor się stara jak może.Ale wystarczy inaczej się odżywiać uprawiać sport i opona by zniknęła.,Dyrektor w tylu szpitalach Jakoś to nie przekonuje

~Bogdan

Do Damian Otóż moja perliczka nie ma partnera Pomoż

~WHO

chcemy, planujemy, rozmawiamy.... bez pieniążków sie nie uda, to na pewno wrócą na starych zasadach ci straszni specjaliści? a jak zamierzamy oddłużyć placówkę?