Kalkulator OC – proste narzędzie, dzięki któremu poznasz wysokość składki OC

Materiał zewnętrzny Image

W zależności od tego, kim jest posiadacz danego auta i jakim samochodem jeździ, inna może być wysokość składki na OC. Taka ochrona nie kosztuje tyle samo dla każdego. Cena zmienia się z roku na rok – rzutuje na nią wiek posiadacza, jego doświadczenie za kierownicą a także marka i rodzaj pojazdu. Najlepszym sposobem na wyliczenie wysokości składki na OC jest skorzystanie z kalkulatora. Jak działa to narzędzie i dlaczego warto go używać?

Co wpływa na wysokość składki OC?

Cenę ubezpieczenia OC kształtuje wiele czynników i nie jest tak, że w kolejnych latach będzie się ona utrzymywać na zbliżonym poziomie. Może tak być, ale równie dobrze zmiana wysokości składki może być znacząca. Prawo nie narzuca na towarzystwa ubezpieczeniowe zasad wyliczania ceny za OC. Mają one zapewnić zgodny z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych zakres ochrony, ale jakiej będą oczekiwać składki, to już pozostaje ich decyzją. Oto przykładowe czynniki, które mają znaczenie przy wyliczaniu ceny OC:

• Czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy mają je krócej niż 3 lata muszą się liczyć z wyższym wydatkiem na ochronę.

• Wiek posiadacza pojazdu – więcej za ubezpieczenie auta zapłacą ci kierowcy, którzy mają do 26 lat, z tego względu, że osoby w takim wieku statystycznie częściej powodują wypadki i kolizje i to ze skutkiem śmiertelnym.

• Historia przebiegu ubezpieczenia – kierowcy, którzy jeżdżą bezszkodowo, mogą liczyć na niższą cenę za ochronę niż ci, którym zdarzają się wypadki czy kolizje.

• Pojazd – rodzaj, model, marka, pojemność i moc silnika, przebieg aktualny i prognozowany.

• Miejsce użytkowanie pojazdu – niższa jest cena w przypadku, gdy auto jest wykorzystywane głównie w małej miejscowości, a wyższa wówczas, gdy kierowca porusza się przede wszystkim po zatłoczonym mieście.

• Stan cywilny – mniej za OC zapłaci posiadacz pojazdu, który założył już rodzinę i podróżuje z małymi dziećmi niż singiel.

Oczywiście świadomość tego, co wpływa na cenę OC, nie powoduje, że jesteśmy w stanie samodzielnie wyliczyć składkę na ubezpieczenie bez pomocy doradców ubezpieczyciela. Natomiast kalkulator OC AC jak najbardziej daje taką możliwość.

Jak działa kalkulator OC?

Aby nasi klienci mogli łatwo, szybko i bezpiecznie wyliczyć składkę na OC, jako towarzystwo UNIQA udostępniliśmy proste narzędzie, z którego mogą oni skorzystać bez wychodzenia z domu. Na uniqa.pl każdy, kto chce poznać cenę za OC, może to zrobić łatwo i bez konieczności wizyty w stacjonarnym oddziale. W 2020 roku wielu posiadaczy pojazdów, którzy dopuścili do przerwy w OC, tłumaczyło się, że nie mieli oni kontaktu z agentem ze względu na pandemię, a tymczasem mogli zawrzeć umowę online. To właśnie w 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysłał rekordową liczbę wezwań do zapłaty kary za brak OC – blisko 200 tys.

Jak działa kalkulator OC? Jest to stosunkowo proste, intuicyjne narzędzie, które wymaga podania pewnych danych. Przed rozpoczęciem uzupełniania formularza warto przygotować sobie dowód rejestracyjny pojazdu i dowód osobisty posiadacza auta, aby mieć pod ręką niezbędne dane. Pytania dotyczą przede wszystkim posiadacza, samego pojazdu, sposobu korzystania z niego, a także historii przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia. Kalkulator wyliczy składkę na OC na podstawie udzielonych informacji, a następnie można będzie online zawrzeć umowę i zapłacić za ochronę. Wszystko to odbędzie się zdalnie, bez konieczności wizyty w placówce UNIQA.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =