Zabetonowana 12- metrowa sosna uschła w więzieniu. Trzeba ją było wyciąć.

Image

Rosła przez wiele, wiele lat. Była wkomponowana w krajobraz ulicy Okulickiego. Po rewitalizacji tego miejsca została obłożona ciasno kostką chodnikową. Nie trudno się domyśleć, że nie miała szans na przeżycie bez dostępu wody. Deszczówka nie miała jak spłynąć do korzeni. Drzewo uschło. W końcu obumarłe zaczęło stwarzać zagrożenie dla przechodniów. Zostało wycięte w środę wieczorem.

Miejsce, o którym mowa to okolice Hali Targowej, a dokładnie pawilonów handlowych. Skwerek, który pamiętają z handlu jeszcze nasi dziadkowie został przemieniony. Teraz nie ma już tam kobiet z jajami, mlekiem, śmietaną i serem. Teraz jest tam chodnik, po którym można spacerować.

- Ta sosna została zabetonowa już ponad rok temu. Jej zdjęcie prezentowaliśmy u nas oraz w mediach jako przykład nieprawidłowej pielęgnacji i okaleczenia, które w konsekwencji prowadzi do obumarcia drzewa. Codziennie wiele osób, w tym urzędników, robi zakupy w okolicy Hali Targowej. Nikt nie zareagował, chociaż nie trzeba było zbyt wiele zrobić, aby tą sosnę uratować. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie rozważa się przy planowanie inwestycji pozostawienie w części już istniejącej zieleni i drzew oraz liczne nasadzenia dużych drzew. To chyba dzięki naciskom lokalnej społeczności udało się wpłynąć na lokalną władzę, która przekonała się jak przyroda jest ważna dla mieszkańców. Takie zachowanie powinno być normą- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

I jak tłumaczy, na przestrzeni kilku lat wydano pozwolenia na wycięcie około 6000 drzew. Dodatkowo przegłosowana rezolucja m.in. przez radnych PiS i SPS oraz posłów PiS-u w Sejmie (specustawa) umożliwi wylesienie 1000 hektarów Puszczy Sandomierskiej w okolicy Stalowej Woli. Te 1000 ha do wycięcia to wyzwanie na miarę Eugeniusza Kwiatkowskiego. W związku tym utrata bioróżnorodności będzie postępować, a nasadzenia zastępcze na pewno tego nie zrekompensują tak szybko, jak znikną lasy.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~fakulec

Kuźwa.Bez przesady barany.To tylko sosna.A tak ap ropo na całym świecie nie w takich miastach jak Stalowa drzewa w centrum sa w betonach.I świat sie nadal kreci.Żałosne te wasze krzyki o jeb...e drzewa .I to o wstrętne sosny.

maszynista

Zadam ukarania nadzoru budowlanego .Odbieral betonowanie chodnika i skweru i nie zauwazyl fuszerki przy drzewie.Tak samo kopa w dup .. powinien dostac pracownik ukladajacy kostke,debilu czy nie wiedziales ze przy drzewie zawsze robi sie okrag 90 centymetrow bez betonu.

~jasio

a w szpitalu jak nie bylo tak nie ma klimatyzacji bo jak nie bylo tak nima piniedzy ale na pszesadzanoe lipy som

~XXX

Panie Banasik, weż się pan zainteresuj co się stało z badylkiem posadzonym przez Przytułę i Butrynową przed wyborami w astscie wszystkich mediów.
Ja wiem, że to kumpel pana i kumpela, ale badylek usechł, a pan nie lamentujesz...

~Do Edi

Zgadza się w 100% !
Jeszcze kur… ż… z kudłatym i tą miernota posłem ze Stalowej chcą nam wyciąć lasy !!!!

Przeciwko temu trzeba by prostestowac !
Tak samo zbadać sprawę skąd tyle drewna ma piep…. Ikea !!
Niech sobie w Skandynawii wycinają lasy !!

~Stefan

Nieprawidlowo położona kostka spowodowała niedobór wody i brak wymiany gazowej spowodowały obumarcie drzewa. Nikt tu nikogo nie atakuje, zwłaszcza prezydenta czy radnych. Pokazana jest tylko fuszerka i brak reakcji urzędników na wczesnym etapie tego zabetonowania

~EDI

JUŻ NAM ZAFINDOWALI ZAGŁĘBIE ALUMINIOWE IKE SPALARNIE --"ŻYCIE KOLOROWE"W IMIĘ OBCEJ NIEMIECKIEJ NACJI I CO NAM JESZCZE ZAFUNDUJA W IMIĘ DEGRADACJI LASÓW I NAS OCZYWISCIE NIECH NAS DALEJ TRUJA NIECH LUFZIE CHORUJA LASY WYRABUJA A PO NICH PUSTYNIS BETONOWA DZUNGLA A DLA LUDZI TRUMNA !!!

~EDI

JUZ NAM ZAFUNDOWALI ZAGLBIE ALUMINIOWE IKE SPALRNIE CP JESZCZE DLA NIEMIECKIJ NACJ W IMIE DEGRAFACJI LASÓW I NAS
OCZYWISCIE NIECH POLAKOW TUJA LASY WYRABUJA !!! A PO NICH PUSTYNIA BETONOWA DZUNGLA A DLA LUDZI TRUMNA!!!

~Wkurzony

Aż szkoda czytać te komentarze pisowskich polmozgow. Co tam jedno drzewo , co tam 10,100,100 10tys hektarów grunt że beton wylany a kasa za drewno w kieszeni tych jedynych godnych . Tylko potem zdziwienie że burze , że trąby powietrzne ,susze ,ulewy w czasie których spada roczna średnia w godzinę albo 2 . Co to tylko durny człowiek kopie sobie grób. Galazka za galazka!!! ***** *** i kukiza !!!!!!!!

~Mariola

Stary erddesik cap zawszony

~Babcia

Mam na mysli oczywiscie naszego erdeeska.Ty nasz marudo....mhhh..

~xyz

@turysta - co si przeszkadzają sosny? I czy wszędzie musi być jednakowo. U nas są sosny. Bardzo ładne drzewo.

~hehe

Wdzięczne zajęcie dla łoPOzycji. Jak przeznaczone tereny na inwestycje to krytykować, że niszczone lasy. Jak zachowane lasy, to krytykować, że inwestorów niema.

~Babcia

Tak lubił kupowac u mnie mleko od kozy.Wprost go uwielbiał.

~Jaro

Turysta. Z całego świata to ty masz najwyżej pocztówki, inteligencie z kółkiem w nosie. A śmieją się jedynie tacy "mądrzy" jak ty.

~onufry

zgłaszam tu za pośrednictwem portalu że obok druga sosna już jest w kolejce do obumarcia - obwiązana kablem przez inteligenta z radiowęzła - kabel już tak wżyna się pień że kwestią czasu jest obumarcie w/w sosny. proszę o zajęcie się problemem póki nie jest za pózno.

~mądry

PAN PREZYDENT L. NADBEREŻNY zrewitalizował ulicę POPIEŁUSZKI od ronda koło policji do ulicy OFIAR KATYNIA i ta ulica na tym odcinku to najładniejsza ulica w naszym mieście po nasadzeniu nowych wspaniałych drzew aż miło tam sobie na ławeczce posiedzieć i popatrzeć jak wspaniale się STALOWA WOLA zmienia. Jeszcze ważna informacja mieszkańcy wiosek walczą o betonowe chodniki a ćwierć analfabeci walczą aby nasze miasto znajdowało się w lesie.

~Zbych

Mieszkańcy Stalowej Woli , zgodnie z wizją LN , będą tylko spacerować, wypoczywać i grzebać w pisku licznych placów zabaw. Wokół będą mieć betonową pustynię.Koszmar!!!!! Kto i gdzie będzie pracował????

e2rds

~E2rwpg bo widzisz, ty wolisz jakieś gó.na jeść i rarytasy głąbie. Myślisz, że jak wiejska baba to musi byś zaraz taka gnojara jak ty i nie potrafi zrobić czysto czegoś. Dlaczego tyle takich prostackich głąbów na tym forum. A tak po prawdzie to tam nic nie kupowałem, ale głąb musi zaistnieć, prawda pseudointeligencie.

e2rds

Andrzejwts, ty masz dobrze w głowie, wyciągnąć 3-4 kostki, by był ktoś posadzony za dewastację chodnika i ukarany. Puknij się takimi kostkami w głowę.

~Jprdle

Ojojoj tragedia na miarę apokalipsy!! smiech2 smiech2

~marlow

Jeszce trochę betonu a ludzi też niedługo nie będzie. Wszelkie ekstrema są zdolne przetrwać tylko owady i drobnoustroje.

~E2rwpg

To bylo jedno z ulubionych drzew e2rfesra pod ktorym stal w kolejce po rarytasy wiejskie u babc.

~rosyjski trol

Mysle, że warto w tym miejscu, na pniu ustawic tablicę pamiątkową otersci: " Tak własnie wygląda myślenie człowieka "

~jozin

Powinni zostawić kilku metrowy pień do przywiązywania myślących inaczej

~Ags

Ej towarzysze ze stowarzyszenia a ta dziupla to przez rok się zrobila ekolodzy hehe

~Allk

Ale po co było ja zostawiać na przejściu kolizji Została bo te arbuzy eko zieloni na wierzchu a czerwoni w środku robią szum o coś co nie ma sensu jak by został jakis słup do by był krzyk że zostawili słupa i koliduje Chcecie mieć ciastko i zjeść ciastko tak się nie da .

~Allo

Co za dramatyczny tytuł sosna więzienie morderstwo ale spoko daj autor cynk nadzwyczajna kasta ukara kogo trzeba .

~Urgent

No proszę to już 2 artykuł o Stowarzyszeniu w tym tygodniu!!!
Lodówki nie otwieram, bo wiadomo co wyskoczy.

~Opozycja

Trza pod sąd iść z kartonami w 8 osób w tej sprawie! ! ! smiech2