Zabetonowana 12- metrowa sosna uschła w więzieniu. Trzeba ją było wyciąć.

Image

Rosła przez wiele, wiele lat. Była wkomponowana w krajobraz ulicy Okulickiego. Po rewitalizacji tego miejsca została obłożona ciasno kostką chodnikową. Nie trudno się domyśleć, że nie miała szans na przeżycie bez dostępu wody. Deszczówka nie miała jak spłynąć do korzeni. Drzewo uschło. W końcu obumarłe zaczęło stwarzać zagrożenie dla przechodniów. Zostało wycięte w środę wieczorem.

Miejsce, o którym mowa to okolice Hali Targowej, a dokładnie pawilonów handlowych. Skwerek, który pamiętają z handlu jeszcze nasi dziadkowie został przemieniony. Teraz nie ma już tam kobiet z jajami, mlekiem, śmietaną i serem. Teraz jest tam chodnik, po którym można spacerować.

- Ta sosna została zabetonowa już ponad rok temu. Jej zdjęcie prezentowaliśmy u nas oraz w mediach jako przykład nieprawidłowej pielęgnacji i okaleczenia, które w konsekwencji prowadzi do obumarcia drzewa. Codziennie wiele osób, w tym urzędników, robi zakupy w okolicy Hali Targowej. Nikt nie zareagował, chociaż nie trzeba było zbyt wiele zrobić, aby tą sosnę uratować. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie rozważa się przy planowanie inwestycji pozostawienie w części już istniejącej zieleni i drzew oraz liczne nasadzenia dużych drzew. To chyba dzięki naciskom lokalnej społeczności udało się wpłynąć na lokalną władzę, która przekonała się jak przyroda jest ważna dla mieszkańców. Takie zachowanie powinno być normą- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

I jak tłumaczy, na przestrzeni kilku lat wydano pozwolenia na wycięcie około 6000 drzew. Dodatkowo przegłosowana rezolucja m.in. przez radnych PiS i SPS oraz posłów PiS-u w Sejmie (specustawa) umożliwi wylesienie 1000 hektarów Puszczy Sandomierskiej w okolicy Stalowej Woli. Te 1000 ha do wycięcia to wyzwanie na miarę Eugeniusza Kwiatkowskiego. W związku tym utrata bioróżnorodności będzie postępować, a nasadzenia zastępcze na pewno tego nie zrekompensują tak szybko, jak znikną lasy.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~www

Bezmyślne niszczenie drzew - to zbrodnia!

~RYCHU

zabetonowac tych ekologow niema wojska rodzice za granica i ta gownarzeria umie tylko wszystko krytykowac a o niczym niema pojecia jest tak uzdolniona ze tylko jeden medal jest na igrzyskach to jest pokolenie ktore czeka samozaglada

~mieszkaniec

aborygen zrobi ze Stalówki pustynię....

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, a może to ten twój głupi łeb jej zaszkodził z tego materiału i nie zganiaj na kogoś, a kto tu jest zboczony to przypominam co niektóre twoje wpisy głąbie i kto tu ma ten krzywy niemyty kikuci łeb, cyt:
7 Czerwca 2020 17:40:30~Babcia
Erdeesik ssasz komu popadnie prymitywie
29 Stycznia 2021 19:36:07~Babcia
e2 zrobie ci lewatywe, naprawde ulży ci.
9 Lutego 2021 19:42:44~Babcia
Chcę Cię mój mały kundelku erdeesku
10 Lutego 2021 18:46:30~Babcia
Erddes flaczku chce Ciebie
11 Lutego 2021 18:53:10~Babcia
Hej erddes kiedy ci stanie w końcu ten kikut
11 Lutego 2021 19:28:45~Babcia
Teraz nie udawaj takiego świętego erdeesku świntuszku
12 Lutego 2021 05:50:32~Babcia
Nie popisałes sie mój ogierze erdees bo masz za małego kikutka i do tego krzywego
14 Lutego 2021 07:44:20~Babcia
Prawdę powie babcia że e2erddes ma tylko kikuta nic nie znaczącego
14 Lutego 2021 17:06:59~Babcia
Hej erddes stanie ci ten kikut kiedyś
20 Lutego 2021 12:21:10~Babcia
Erddes ty kundlu gdzie jesteś
20 Lutego 2021 23:09:43~Babcia
Kundlu erdeesku tobie już nawet nic nie staje ty psie
Widzisz zbo..eńcu kto urwał łeb kozie ty pastuchu rogacizny.

Tymcio2708

Bezmózgi brak słów

~Babcia

mleka już nie bedzie.....zapomniałes???? jak byłeś na rybach...ona biedna koziunia wypasała sie na łące a ty nie tylko jej mleko lubiłeś...świntuszku....aż jej łeb urwało jak...........

~Ekologia

Powinno się tego który zadecydował o tym zabetonowaniu identycznie zabetonowac

~Idioci

Gratulacje. Co za idioci to zrobili.

~jan

... @~Motyw .... w Borach Tucholskich to skutki żywiołu natury, a na tych zdjęciach udokumentowane są skutki ludzkiej głupoty, i nie zrobili tego ekolodzy, jak szukasz winowajców zacznij od magistratu, magistrat to taki urząd którym kieruje facet który kocha przyrodę ale nie ma pojęcia ze przyroda do życia podobnie jak człowiek potrzebuje WODY ...

~jan

.... jeszcze wczoraj czytałem wypowiedź pana Nadbereżnego na temat rewitalizacji Rynku w Rozwadowie w której rzucał zaklęcia ,,DOŚĆ BETONOZY !" ..... a tu co mamy ?.... co panie Nadberezny hulajnoga się zacięła ? ....

e2rds

Pseudointeligent, co z tym nickiem "Wódz" się stało, czyżby "Wódz" stracił władzę, czy podał się do dymisji, a może odrobina rozumu dotarła do szarych komórek.

~!!!

~Wszystko zle widzisz jak naszemu sąsiadowi nie pasowały co niektóre drzewa chodził nocami i je podlewał już nie napiszę czym, złapał go niestety sąsiad który wracał z drugiej zmiany. A też się wszyscy dziwili dlaczego takie zdrowe drzewa usychają. Poza tym nie wiem jak przez tą kostkę niby woda leci. Przyjdą porządne burze to może zobaczysz jak woda będzie płynąć strumieniami bo nie będzie miała gdzie wsiąkać, może wtedy coś więcej zrozumiesz.

e2rds

~Mieszkaniec vel Babcia vel pseudointeligencie, a wiesz jak dobrze jest jechać to tym krzywym niemytym kikucim łbie, a do tego hienie cmentarnej i kanalii, czy już kozę wydoiłeś, a i po ile to mleko sprzedajesz. Musisz mieć względy u tych kóz z tym łbem uszytym z tego materiału co capy pod brzuchem noszą.

~Iza

Informacje podawane przez stalowe miasto są żenujące. Czy w redakcji nie ma dziennikarzy z ikrą? Pozoracja dziennikarstwa. Tematy poruszane na siłę. Do roboty chłopcy i dziewczęta!

~Polak

Powinni jeszcze obłożyć kostka na wysokość metra żeby nie szczli specjalnie tak zrobili aby uschło brawo!!

zło

beton, lać wincyj betonu, a potem płakać, że gorąco... to co obecnie dzieje się w stalowej, nie da się bez wulgaryzmów opisać.
@wiechu - szacunek za opanowanie... ja nie jestem w stanie tak kulturalnie się odnosić do takich ****...

~Jezowe

TVP Rzeszów nic nie mówi o obwodnicy Szczecina, jaką prezez obiecal Rzeszowowi. Tak to jest, przed wyborami obiecują a potem ...

~Motyw

W Borach Tucholskich tysiące połamanych drzew po wczorajszej nawałnicy.
Łamała je jak zapałki.
Co na to nasi lokalni "ekolodzy"? Zaniepokojeni, płaczą...?

~Rwf o

Biere karton i idę pod sąd protestować w tej sprawie.

~rstsr

ciac wszystko po koleji jak leci jak betoniarnia t betoniarnia

~Tusk

Wielko synsocyjo, ło matko bosko!! CHabeź uschnął i trza wielki artykuł pisać na czołówkę.
Nic ważniejszego się w mieście nie wydarzyło!

TylkoZKS

Zamiast pozbywać się drzew pozbądźmy się władz miasta. Mieszkańcy, zbierajmy podpisy, doprowadźmy do referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta. Niech go jaro adoptuje, przygarnie na Żoliborz.

~Wszystko zle

Nieprawdą jest że przyczyna uschnięcia drzewa było betonowanie, chociaż niewykluczone. Sosna jest odpornym drzewem na brak wody, rośnie na tzw. piaskach i ma mocno rozgałęziony system korzenny więc powinna dać radę częściowemu zabetonowaniu korzeni. Na prawdę kostka nie jest szczelna i część wody opadowej przepuszcza. Wg mnie to upały spowodowały obumarcie drzewa. Koło mojego bloku rosła czeremcha wysoka na ok. 12 m, swobodnie na trawniku i teraz jest martwa. Nie było żadnego betonowania. Druga prawie bliźniacza jeszcze jest żywa. Pisze tak ku rozważeniu, bez zacietrzewienia. Wiem, że opozycyjne media to szczujnia ale żeby tak samemu ulegać(..), nie mieć własnego rozumu i odporności na prowokację!

~Mieszkaniec

Bardzo dobrze jechać po tym zawszonym buraczanym erdeesie

~jasio

taki co ma szfy z mrtalu dzwi s plastiku kszesła wazeliny itp

~jasio

czy by muk tu łodezwac sie jakis zwolennik zieleniny ale taki co w domu niema nic z drewna

~wiechu

Przykre że dla wielu pojedyncza,historyczna już sosna nic nie znaczy. Przywoływanie Eugeniusza Kwiatkowskiego przy okazji planów barbarzyńskiej dewastacji Puszczy Sandomierskiej jest potwornym nadużyciem. W tamtych czasach ani jedno drzewo nie zostało ścięte bez potrzeby.Na hucie,elektrowni,między blokami rosło wiele sosen. Niestety,przyszła "dobra zmiana"i tną bez opamiętania.Dewastują środowisko pod wyimaginowane inwestycje,bo po po nas choćby potop.

e2rds

Forumowicze, czy wy takiego czegoś prostego nie rozumiecie. Przecież gdyby wycięto te sosnę jak był robiony chodnik to był by szum, potrzebne pozwolenia, a tak obudowano ją, uschła i po problemie. To logiczne i metodyczne działanie.

e2rds

~Babcia, nareszcie godne zajęcie i takie do pseudointeligenta pasuje, wypasanie kóz, a nie praca na urzędzie głąbie, do dojenia kóz rozum głąba starczy. Jak fajnie, że przyznałeś się do tego handlu kozim mlekiem, nawet nie wiesz w jakie gó.no wdepnąłeś pseudointeligencie i to kolejny argument, że ty ani inteligentem, ani mądry, ani doktor, inżynier, lekarz, a tym bardziej Wódz nie jesteś, tylko do pasienia kóz. Tak myślę, że, może z tym kojarzą ci się te twoje zboczone wpisy pod nickami: ~Babcia, He he, Maniek, Men, Twój Men, kochanek i taj jeszcze inne, tylko nie zamęcz tych kóz, bo to jednak żywe stworzenia. Pozdrawiam gamonia, oj znów będzie nieprzespana noc.

~Aamon

Aamon