Nordic Walking - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningu

Image

Nordic Walking - to musisz wiedzieć zanim zaczniesz ćwiczyć

Nordic walking czyli marsz z kijami został wymyślony w Finlandii dla narciarzy biegowych. Łączy on spacerowanie z chodzeniem na biegówkach. Można go uprawiać w każdych warunkach przez cały rok. Kije, które nie zajmują dużo miejsca można zabrać ze sobą np. na wakacje czy wyjazd służbowy. Dzięki temu możemy w różnych warunkach poznawać nowe okolice. Nordic to sport, który angażuje aż do 90 % mięśni naszego ciała. Co ważne, odciąża nasze stawy i kręgosłup. Coraz więcej ludzi na całym świecie korzysta z tej prozdrowotnej rekreacji. Nordic to nie tylko sport dla emerytów czy osób wracających do aktywności po przebytym urazie czy kontuzji. Jest to sport przeznaczony absoltunie dla każdego.

Aktywność ta może być niedoceniana, bowiem wydawać może się banalna, monotonna. Ot, zwykły spacer z użyciem kijków. Nic bardziej mylnego. Nordic walking od zwykłego maszerowania różni się, tym że angażuje siły do odpychania się kijkami od podłoża. Osoby, które uprawiają nordic wykorzystują więcej mięśni do pracy. Cała obręcz barkowa jest inaczej stymulowana niż podczas zwykłego spaceru. Prowadzi to do większego wzmocnienia mięśni niż np. przy joggingu.

Naprzemienne ruchy rąk i nóg są bardziej intensywne niż w trakcie zwyczajnego marszu. Jeżeli zdecydujemy się na tę formę aktywności, istotna jest technika. Ruch wydaje się być oczywisty, intuicyjny, jednak warto nauczyć się go pod okiem instruktora. Pokaże on jak prawidłowo chodzić oraz jakie kije nordic walking dobrać.

Wybieramy odpowiedni sprzęt do Nordic Walking czyli kijki

Nordic walking zyskał popularność w Polsce stosunkowo niedawno. Jednak zyskuje coraz więcej pasjonatów. Ogromną zaletą nordicu jest możliwość uprawiania go w każdych warunkach przez okrągły rok. Atutem również jest poręczny sprzęt potrzebny do jego uprawiania. Kijki nordic walking od PESport są lekkie, kompaktowe i co najważniejsze niedrogie. Jak w szerokiej ofercie kijków wybrać odpowiednie dla siebie?

Kluczową sprawą jest odpowiednio dobrana długość kijka do wzrostu ale też proporcji ciała. Najpewniejszym sposobem doboru kijów jest jego bezpośredni chwyt. Ramię- w stawie łokciowym powinno zginać się pod kątem prostym. Krótsze kije zalecane są dla osób, które chcą uprawiać nordc walking rekreacyjnie. Dla osób bardziej zaawansowanych zalecane są dłuższe kije, które wymuszą bardziej intensywną pracę rąk i dłuższy krok.

Na początku przygody z nordiciem warto zdecydować się na kije teleskopowe. Posiadają one różnorakie zabezpieczenia przed ewentualnym rozsunięciu się segmentów. Istotnym elementem jest rękojeść z rękawiczką. Ważne jest, aby była ona regulowana i mocno zapinana. Dzięki temu nie trzeba mocno zaciskać rękojeści. Pozwala to na otwarcie dłoni bez zgubienia kijka.

Na końcu kijków jest grot. Dobrze sprawdzi się w lesie, gdzie podłoże jest mniej stabilne. Natomiast maszerując po asfalcie nakłada się na niego gumowe nakładki. Wybierając dla siebie odpowiednie kije nordic walking warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału został wykonany. Im bardziej miękki tym szybciej zacznie się nam scierać. Tym samym szybciej stracimy stabilne podparcie. Niektóre modele mają specjalne sprężyny, które amortyzują drgania utrzymując płynny ruch.

Materiał z jakiego wykonany jest kij nordic walking

Niezależnie czy będziemy maszerować po górskich zboczach czy płaskich terenach główną uwagę należy skupić na to z jakiego materiału wykonany jest kij. Producenci oferują głównie kije wykonane z trzech podstawowych materiałów: carbon, aluminimum lub włókno szklane.

Carbon czyli włókno węglowe- cechuje się lekkością i sztywnością. Obecnie najlepszy ale najdroższy materiał do produkcji kijków. Niemniej jednak dla osób z dużą nadwagą zaleca się kupno kijków carbonowych, gdyż są bardzo wytrzymałe.

Aluminium- rozwiązanie dobre na każdą kieszeń . Zapewnia odpowiednią sztywność oraz wagę. Włókno szklane - najrozsądniejszy wybór dla osób zaczynających przygodę z maszerowaniem. Jest dużo bardziej giętkie niż carbon.

Dla kogo taka forma aktywności?

Maszerowanie z kijkami ze względu na swój prozdrowotny charakter polecany jest każdej osobie bez względu na stopień kondycji. Nordic jest doskonałą propozycją dla ludzi z nadwagą czy otyłością. Ze względu na to, że marsz z kijkami doskonale pomaga zrzucić zbędne kilogramy, poprawia ogólną kondycję organizmu nie obciążając go zbytnio przy tym. Trening nordic polecany jest osobą po zawale, ale też cierpiącym na nadciśnienie. Spacer z kijami nawet w umiarkowanym tempie rozszerza naczynia krwionośne dotleniając mięsnie całego organizmu. Wspomaga to normalizację ciśnienia.

Maszerowanie z kijkami to idealna aktywność dla osób, które wracają do treningów po przebytym urazie czy kontuzji. Trening też może być uzupełnieniem dla aktywnych osób. Spacer na łonie natury jest lepszym rozwiązaniem niż pobyt w zatłoczonej siłowni. Pomaga też przełamać monotonię trenigową. Nordyckie spacery mogą uprawiać reumatycy, osoby po udarze mózgu czy z chorobą Parkinsona. Marsz z kijkami to jedna z niewielu aktywności, która może być adresowana dla naprawdę każdej osoby. Seniora, zaprawionego triatlonisty, kobiety wracającej do formy po porodzie czy początkującego, chcącego w końcu wstać z kanapy. Naprawdę warto!

Korzyści z treningów Nordic Walking

Jedną z głównych zalet nordicu jest niewątpliwie wyprostowana sylwetka. Efekt ten będzie widoczny już po kilku tygodniach regularnych treningów. Jest to niezwykle ważny aspekt wizualny. Dzisiejsze czasy wymuszają niestety głównie siedzący tryb życia. Zgarbiona sylwetka przez pracę przed komputerem, „indycza szyja” przez wpatrywanie się w ekran smartfona. Ruszając w teren z kijkami zrobimy ukłon dla całego naszego ciała. Wyprostowana sylwetka będzie piękną wizytówką w życiu codziennym.

Podczas marszu z kijkami dostarczamy do naszego organizmu więcej tlenu niż w trakcie zwykłego spaceru. Wzmacnia to serce, redukuje cholesterol LDL i redukuje wysokie ciśnienie. Nordic jest zdecydowanie lepszy od zwykłego spaceru gdyż jest bardziej dynamiczny. Wzmacnia mięśnie ud, pośladków oraz mięśnie górnych partii ciała.

Spacer z kijkami poprawia koordynację ruchową oraz wzmacnia mięśnie głębokie. Nordic angażuje do pracy nasze ramiona, co w efekcie je wysmukli i uwidoczni delikatnie nasze mięśnie. Poprawi także naszą ogólną wytrzymałość co przyniesie wymierne korzyści w życiu codziennym. Kijki nordic walking które pomagają odciążyć kręgosłup niwelują bóle w okolicy lędźwi. W dobie siedzącego trybu życia jest to bardzo ważna informacja. Nordic to przede wszystkim idealny sposób odstresowania się na świeżym powietrzu. Jest to typowa towarzyska rekreacja. Można więc zachęcić rodzinę na wspólne maszerowanie. Tak więc kije w dłoń i marsz!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =